Rośnie popularność faktoringu

©

Udostępnij:

Według najnowszych danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) obroty firm faktoringowych w ciągu trzech pierwszych kwartałów wzrosły o ponad 16 proc. Firmy raportujące do PZF sfinansowały wierzytelności o wartości 81,56 mld zł, a liderem wzrostu ponownie jest faktoringowa spółka z grupy Crédit Agricole.

Wynik osiągnięty przez firmy faktoringowe to spore zaskoczenie dla rynku. Ostatnie prognozy przewidywały dynamikę poniżej 10 proc., tymczasem rzeczywiste rezultaty wypracowane przez branżę w trzecim kwartale br. pokazują, że popularność tej usługi finansowej, wciąż słabo zadomowionej w polskich firmach, rośnie zdecydowanie szybciej niż w poprzednich okresach.
Polski faktoring jest wciąż jednym z najszybciej rosnących rynków w porównaniu ze skalą globalną. Liderem wzrostu jest Crédit Agricole Commercial Finance – podmiot niewielki, lecz rosnący z kwartału na kwartał w imponującym tempie. Firma z grupy CA odnotowała w trzecim kwartale aż 200-procentową dynamikę finansowanych wierzytelności, co po raz drugi, podobnie jak w I kwartale tego roku, sytuuje ją na czele tabeli wzrostów. Dla porównania: wzrost wyniku spółki z grupy CA przed rokiem (w 3 kwartale 2013 r.) wyniósł 89 proc.–Obecny wynik z kolejnym znaczącym wzrostem obrotów spółek faktoringowych pokazuje, że polskie firmy skłonne są do korzystania z usług faktoringu w coraz szerszym zakresie. Do usługi przekonują się też nowe podmioty, które dotychczas nie korzystały z takich form finansowania. Wynik całej branży, w tym naszej spółki, która działa w Polsce od dwóch lat, wskazuje na duży potencjał krajowego rynku – podkreśla Stanisław Atanasow, prezes zarządu Crédit Agricole Commercial Finance SA.

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również