Rośnie użycie stali nierdzewnych

MM

Nisza rynkowa, która w światowym wymiarze wciąż rośnie – takie wnioski wypływają z konferencji „Dzień stali nierdzewnych” zorganizowanej podczas targów ITM w Poznaniu. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Stal Nierdzewna, przedstawiciele największych przedsiębiorstw z branży działających na polskim i europejskim rynku oraz naukowcy. W sumie około 200 osób.

Rozmawiamy między innymi na temat tego, jak wygląda polski rynek na tle europejskiego – wyjaśnia Aleksandra Tyszkiewicz, organizatorka wydarzenia. – Polska jest jednym z silniejszych graczy na rynku i już dzisiaj wiele firm inwestuje w stal nierdzewną. Chcemy pokazać uczestnikom, w jakim kierunku powinni się rozwijać.

Na coraz większe użycie stali nierdzewnych wpływa kilka czynników: przede wszystkim wzrost PKB na świecie, konwergencja Polski, wzrost udziału przemysłu w PKB i wykorzystania stali nierdzewnych w przemyśle.

Wykorzystanie stali nierdzewnych będzie dalej wzrastało, ponieważ jesteśmy w przededniu ożywienia w inwestycjach publicznych – wyjaśniał w trakcie spotkania Ignacy Morawski z firmy Spotdata. – Przewidujemy, że po ubiegłorocznym przyhamowaniu ruszą również inwestycje prywatne. W najbliższych kwartałach spodziewamy się bardzo silnego impulsu popytowego. Także indeksy nastrojów idą w ostatnich miesiącach mocno w górę. Oczekujemy, że te dobre nastroje przełożą się na zmiany w gospodarce.

Obserwowana coraz większa popularność stali nierdzewnych w Polsce niesie ze sobą także pytania o ryzyko dumpingu. Także ten temat oraz zasady polityki antydumpingowej poruszono podczas konferencji „Dzień stali nierdzewnych”. Dumping występuje wtedy, gdy podmiot spoza Unii Europejskiej eksportuje do Wspólnoty produkty po cenach niższych od tzw. ceny normalnej. W trakcie spotkania zaprezentowano zasady polityki antydumpingowej Unii Europejskiej.

Zakończono już kilka postępowań antydumpingowych i antysubsydycyjnych dotyczących wyrobów ze stali nierdzewnej – mówiła Magdalena Chmielewska-Cholewa z EY. – Postępowania dotyczyły wyrobów z Chin, Tajwanu i Indii.

W trakcie konferencji zaprezentowano także innowacyjne zastosowania stali nierdzewnych. Okazuje się, że najważniejsza wciąż jest promocja tego materiału.

Gdy firmy raz zainwestują w elementy ze stali nierdzewnych, pozostają przy nich i zastępują nią kolejne materiały – zapewniał Zbigniew Brytan z Politechniki Śląskiej. – Coraz częściej stal nierdzewna jest brana pod uwagę przy projektowaniu różnego rodzaju konstrukcji, ale też w branży energetycznej, np. w samochodach elektrycznych i bateriach ogniw paliwowych.

Zastosowanie stali nierdzewnych jest szerokie, od przemysłu ciężkiego i produkcji energii po mechanikę precyzyjną i elektronikę. Najczęściej ten rodzaj stali jest wykorzystuje się w budownictwie i architekturze, przemyśle spożywczym, chemicznym i transportowym.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę