Rozwiązania IT sposobem na oszczędność w firmie

© Fotolia

Udostępnij:

Administracja publiczna i prywatna w Polsce jest nadal konserwatywna w zakresie stosowanych technologii. Tymczasem najnowsze rozwiązania IT, które można dostosować do danej organizacji, zdobywają dojrzałe rynki możliwościami znaczącego obniżenia kosztów działalności. Dominik Żochowski, prezes Engave, liczy na to, że potencjał obniżenia kosztów przekona polską administrację do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń.

Informatyzacja jak najbardziej może się przyczynić do obniżenia kosztów administracji. Żeby to osiągnąć, musimy podejść do tego sprytnie, ponieważ sama informatyzacja nie jest celem samym w sobie. My zalecamy bycie bardziej odważnym, sięganie po rozwiązania niszowe, które wykorzystują najnowsze technologie – mówi agencji Newseria Biznes Dominik Żochowski, prezes zarządu Engave. – Dzisiaj administracja publiczna bardzo chętnie korzysta ze sprawdzonych rozwiązań. W większości przypadków oznacza to rozwiązania już nieco przestarzałe.Raport Technology Business Research stwierdza, że przedsiębiorstwa na użytek wewnętrzny coraz chętniej sięgają po zintegrowane rozwiązania, co prowadzi do wzrostu popularności systemów konwergentnych i hiperkonwergetnych w ramach przekształcania infrastruktur IT. Oznacza to system łączący w jeden „organizm” serwer, przestrzeń dyskową oraz funkcje sieciowe, zarządzane w ujednolicony sposób, za pośrednictwem warstwy oprogramowania, co przełamuje tradycyjne podziały w systemie IT. Engave oferuje własne rozwiązanie – alterVi, które zostało zbudowane na platformie HP. Oferuje ono serwery wraz z pojemnością dyskową, macierzą dyskową i backupem w jednej obudowie.

To wszystko jest replikowane do lokalnej chmury. Dzięki temu obniżamy koszty administracji samego urządzenia, po drugie obniżamy koszty zakupu i co najważniejsze, zwiększamy bezpieczeństwo przez replikację zdalnej lokalizacji bez dodatkowych kosztów – wskazuje Żochowski. – Poziom oszczędności zależy od konkretnego przypadku, ale to mogą być nawet kwoty do kilkuset tysięcy złotych, jeżeli mówimy o zakupie.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że rozwiązania hiperkonwergentne są dostosowane do etapu rozwoju i zapotrzebowania danej organizacji. Można je uaktualniać i ulepszać bez ryzyka dla przechowywanych danych oraz dostępności czy funkcjonalności aplikacji. Dzięki takim platformom potrzeba zakupu nowych rozwiązań zostaje odłożona nawet o kilka lat, a całkowity koszt użytkowania jest znacznie niższy.

Żochowski zauważa, że obecnie w Polsce nie spotyka się z tego typu rozwiązaniami. Administracja zarówno publiczna, jak i prywatna jest dosyć konserwatywna w tym zakresie. Ciągle dominują wolno stojące urządzenia, zintegrowane z wolno stojącymi macierzami. Tymczasem z danych IDC wynika, że w minionym roku łączna globalna sprzedaż systemów hiperkonwergentnych mogła osiągną wartość 2 mld dol., zaś w roku 2019 roku wzrośnie do 4 mld dol.

Próbujemy od roku wprowadzić na polski rynek macierze dyskowe firmy Pure Storage. To już nie jest start-up, ale działająca siedem lat firma amerykańska, która do tego czasu zdobyła ponad 1,5 tys. klientów w USA. W Polsce po roku udało nam się sprzedać pierwszą sztukę kilka tygodni temu – wskazuje prezes Engave. – Pierwsze pytanie zwykle jest: a gdzie to już działa? W Polsce nigdzie, natomiast 1,5 tys. klientów za wielką wodą nie może się mylić.

Żochowski ocenia, że największe wątpliwości wynikają właśnie z tego, że są to nieznane w Polsce rozwiązania.

Nie ukrywam, że zderzamy się z dosyć silnym lobby polskich przedstawicieli vendorów, którzy dosyć aktywnie działają. Mam nadzieję, że uda się nam skutecznie przełamać ten impas. Mamy w planach dalej aktywnie edukować klientów i oferować nie tylko te rozwiązania, które mamy w tej chwili, lecz także aktywnie poszukiwać innych niszowych rozwiązań, których zastosowanie może przynieść bardzo dobre efekty – zapowiada szef Engave.Jak podkreśla, firma ma w planach wprowadzenie na rynek innowacyjnej usługi, która zdobywa już inne rynki.

Mam na myśli usługę długoterminowego wynajmu infrastruktury wraz z całą obsługą, bo to jest kolejny element, który może znacznie obniżyć koszty funkcjonowania w przedsiębiorstwie – mówi Dominik Żochowski.

Źródło: Newseria

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również