Rozwiazania jutra – kompaktowe i modułowe

Rozmowa z Piotrem Górniakiem, dyrektorem zarządzającymfirmy Rittal sp. z o.o. z Grodziska Mazowieckiego

Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, Państwa działalność jest związana głównie z energetyką, automatyką i informatyką?
Piotr Górniak: W dużym skrócie można tak to ująć. Rittal oferuje ponad 10 000 produktów i zaawansowanych rozwiązań, w tym szafy sterownicze i serwerowe oraz rozdzielnice niskiego napięcia. Asortyment firmy Rittal jest przeznaczony dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu, m.in. maszynowego, motoryzacyjnego, chemicznego i spożywczego. Liczne grono naszych partnerów biznesowych stanowią np. firmy budujące elektrownie wiatrowe oraz biura projektujące linie produkcyjne. Z naszych rozwiązań korzystają także integratorzy sieci i IT, jak również instytucje finansowe i bankowe.

A.K.: Wiem, że oferują Państwo także urządzenia do klimatyzacji szaf sterowniczych i chłodzenia maszyn...
P.G.: Tak, klienci spółki Rittal mają do dyspozycji serię kompleksowych rozwiązań zaprojektowanych dla przemysłu. Obejmuje ona m.in. wentylatory, wymienniki ciepła, chłodziarki i agregaty chłodzenia cieczy. Oferujemy także profesjonalne doradztwo związane z optymalnym doborem komponentów chłodzących, co jest o tyle istotne, że urządzenia chłodzące zapewniają prawidłowe działanie elektroniki, która z reguły jest bardzo droga i służy do kontroli kluczowych procesów sterowania produkcją. Dla wielu przedsiębiorstw nawet kilkuminutowa awaria może skutkować ogromnymi stratami finansowymi. Dlatego tak ważne są właściwa konserwacja i serwis urządzeń. Naszym atutem jest opieka serwisowa działająca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok, a przy tym bardzo krótki czas reakcji na zgłoszenia.


A.K.: Jak radzą sobie na rynku oferowane przez Państwa produkty marki Lampertz?
P.G.: Bardzo dobrze, o czym świadczy wartość i skala zrealizowanych kontraktów. Ze względu na poufność tego typu wdrożeń nie mogę powiedzieć, jakie konkretnie firmy i instytucje wybrały rozwiązania Lampertz. Nie jest jednak tajemnicą, że dotychczas były to głównie jednostki administracji publicznej oraz instytucje z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. W najbliższych latach spodziewamy się jeszcze lepszych wyników, ponieważ bezpieczeństwo danych ma dla przedsiębiorstw coraz większe znaczenie, a produkty marki Lampertz umożliwiają ochronę infrastruktury komputerowej m.in. przed dostępem osób nieuprawnionych, przed pożarem, zalaniem wodą, wybuchem czy kurzem. Dostarczamy np. specjalne pomieszczenia na serwerownie, sejfy do szaf sieciowych i serwerowych, sejfy na elektroniczne nośniki danych, takie jak taśmy magnetyczne czy płyty optyczne.

A.K.: Na jakie produkty i usługi firmy Rittal jest obecnie największe zapotrzebowanie?
P.G.: Niezmienną popularnością cieszą się nasze szafy sterownicze z serii TS8. To produkt niezwykle uniwersalny, który można dodatkowo dopasować do konkretnych potrzeb instalacyjnych za pomocą bogatej gamy akcesoriów. Taka możliwość elastycznej adaptacji doskonale wpisuje się w powszechny obecnie trend indywidualizacji urządzeń i osprzętu przemysłowego. Zresztą tendencja ta dotyczy również usług, co widać na przykładzie rosnącego zainteresowania niedawno otwartym Centrum Modyfikacji Rittal, w którym otworujemy, gwintujemy i frezujemy nasze produkty według specyfikacji wskazanej przez klienta.
Rynek bardzo pozytywnie reaguje też na wprowadzane przez nas nowości. Klienci lubią produkty innowacyjne, umożliwiające racjonalizację wydatków związanych z eksploatacją. Dobrym przykładem jest debiutująca właśnie w Polsce nasza chłodziarka, w której wykorzystano ogniwa Peltiera, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną. Technologia ta umożliwiła przy okazji nadanie urządzeniu kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu jest znacznie mniejsze i lżejsze niż podobne dostępne na rynku. Ponadto firmy poszukują rozwiązań modułowych, a więc takich, które można rozbudowywać w zależności od zmieniających się potrzeb. Potwierdzeniem tej tezy jest chociażby dynamicznie rosnąca sprzedaż obudów obsługi i przeznaczonych do nich systemów ramion nośnych.

A.K.: Czy z okazji 10-lecia działalności w Polsce zamierzają Państwo zaoferować coś specjalnego?
P.G.: Przede wszystkim planujemy uczcić jubileusz specjalną galą, która będzie okazją do podsumowania dekady działalności na polskim rynku. Mamy co świętować, gdyż przez 10 lat osiągnęliśmy bardzo wiele: stworzyliśmy prężnie działającą firmę, Rittal stał się marką doskonale rozpoznawalną w branży, i co najważniejsze - zdobyliśmy zaufanie klientów. W roku jubileuszowym zamierzamy powiększyć naszą ofertę o kilka innowacyjnych produktów, których wspólnym mianownikiem będzie przyjazność dla środowiska naturalnego i jeszcze większa wydajność. Zaproponujemy również nowe usługi. Jedna z nich to audyty termowizyjne wykonywane za pomocą specjalnej kamery, umożliwiające sprawdzenie faktycznej wydajności urządzeń chłodzących. Dodatkowo planujemy rozwinięcie nowych kanałów dystrybucji, w tym uruchomienie sklepu internetowego Rittal z małymi obudowami przeznaczonymi m.in. dla przemysłu.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę