Rozwiązania Müller Martini dla branży graficznej (cz. II)

Zuken

Tak wygląda praktyczne wdrożenie systemu E³.series od firmy Zuken.

Po dokładnym procesie oceny obejmującym wszystkich czołowych dostawców ECAD podjęto decyzję o wprowadzeniu E³.series firmy Zuken. Pierwszą część materiału można znaleźć w tym miejscu.

Wdrożenie E³.series firmy Zuken zostało zrealizowane ponieważ:

• Architektura E³.series zorientowana obiektowo zapewnia, że cały podgląd projektu (schematy, plany okablowania, układ panelu, instrukcje montażu itp.) jest stale aktualizowany w czasie rzeczywistym
• Równie istotny był interfejs obsługujący System ERP (SAP) Müller-Martini z dwukierunkowym przesyłem danych z SAP do biblioteki E³.series oraz zestawień materiałowych z E³.series do SAP
• Innymi powodami były interfejsy spełniające wymagania inżynierii mechanicznej oraz bezpośredniego przesyłu kodu maszynowego z oprogramowania Automation Studio Müller Martini, z B&R
• Również wiele wyjść obsługujących między innymi instrukcje montażu, wiercenie sterowane numerycznie (NC) i obróbkę mechaniczną, obróbkę drutów (cięcie, drukowanie, znakowanie) oraz produkcję szyn zaciskowych.

Jednakże kluczowym powodem była zdolność E³.series do obsługi opcji i wersji w ramach przewymiarowanego drzewa opcji (znanego również jako schemat 150%) i architekturze otwartego systemu, która stanowi podstawę integracji środowiska ECAD z środowiskiem zarządzania SAP BOM Müller Martini. “Najważniejszym argumentem na korzyść E³.series były jej możliwości w zakresie opcji i wersji” podsumowuje Husner.

 

Rozwiązania Müller Martini dla branży graficznej (cz. II) zdjęcie w treści artykułu

 

„Naszym celem było zmaksymalizowanie wspólności zapewniając zdefiniowaną, skończoną liczbę opcji i ograniczenie zmienności do zestawu wstępnie zdefiniowanych wariantów.”

Dla objęcia wszystkich zintegrowanych maszyn i konfiguracji Muller Martini konieczne jest zarządzanie dużą liczbą wersji: Poszczególne kombinacje systemów wymagają odpowiednich zestawów okablowania nawet, jeśli zastosowane moduły same w sobie są standaryzowane. Ponadto, niektóre z wersji wymagają przewodów o różnych długościach i, w zależności od zużycia energii, różnych przetworników częstotliwości, co w efekcie może wpływać na wymiarowanie układu chłodzenia.

Dzięki E³.series nawet 80% z wszystkich wariantów może być odwzorowane w drzewie opcji jednego projektu. „Tworzymy przewymiarowaną (150%) wersję każdej maszyny dla powiązanego projektu E³.series, z czego następnie filtrujemy różne warianty”, wyjaśnia Markus Husner.

 

Rozwiązania Müller Martini dla branży graficznej (cz. II) zdjęcie w treści artykułu

 

Pomimo, że taka metoda działania była już wprowadzona w dotychczasowym systemie Muller Martini to koszty ogólne zarządzania różnymi wariantami zostały znacznie obniżone dzięki wdrożeniu E³.series: „W przeszłości tworząc nowy projekt najczęściej kopiowaliśmy już te istniejące. Teraz działamy w drugą stronę filtrując różne schematy z jednego projektu. Projekt główny we wszystkich przypadkach pozostaje niezmienny w 80%, podczas gdy pozostałe 20% jest wdrażane korzystając z wariantów.”

Kolejne etapy

Wraz z wprowadzeniem E³.series i zastosowaniem jego możliwości w zakresie obsługi opcji i wariantów stworzono solidne fundamenty dla optymalizacji wydajności procesów, które są zaplanowane do wdrożenia w kolejnych etapach.

Lista obejmuje wprowadzenie interfejsów dla inżynierii mechanicznej i tworzenia aplikacji dla automatyzacji a także bezpośrednie wykorzystanie wyjść E³.series dla przeróbki przewodów i obróbki mechanicznej paneli szafek. „Jednak zanim te procesy będą mogły zostać wdrożone potrzebujemy wykonać prace w pewnych dziedzinach - nie tyle w zakresie inżynierii elektrycznej i E³.series, ale w innych działach” mówi Husner.

 

Rozwiązania Müller Martini dla branży graficznej (cz. II) zdjęcie w treści artykułu

 

Najważniejszą ze spraw do wykonania jest przekształcanie dotychczasowych danych: „Zawsze, gdy zainstalowana już maszyna, jak system pakowania gazet (mailroom), wymaga modernizacji lub rozbudowy to z reguły konieczne jest zmodyfikowanie około 1000 stron schematów lub nawet więcej. W takim przypadku E³.series będzie wykorzystywane jako przeglądarka danych, która otwiera dotychczasowe projekty, wykonuje mniejsze modyfikacje i zapisuje ponownie wszystko do formatu PDF. „Czynimy postępy w tej dziedzinie a wyniki naszych projektów pilotowych są bardzo obiecujące” mówi Husner. „To, co nas aktualnie zajmuje to harmonizacja różnych struktur dokumentów z różnych lokalizacji.”

Kamieniem milowym w przyszłości będzie bezpośrednie wykorzystanie informacji generowanych w projektach E³.series do kierowania zautomatyzowanym wierceniem i obróbką paneli a także obróbką przewodów. „Po wszystkim nasi koledzy z działu produkcyjnego również zauważą korzyści jakie daje nasz nowy system CAD” zaznacza Husner.

„W tym momencie pracujemy nad połączeniem do naszej maszyny obrabiającej przewody Komax, które umożliwi nam produkowanie wykończonych i oznakowanych przewodów z projektów obsługiwanych w E³.series”.

Pozytywny wpływ na koszty produkcji

Innym istotnym projektem jest wykorzystanie danych E³.series do wiercenia i obróbki paneli oraz szafek. „Pracujemy nad stworzeniem sposobu bezpośredniego wykorzystania informacji dotyczących wiercenia do produkcji naszych szafek” przekazuje Husner. W tym miejscu należy podkreślić, że firma Muller Martini opracowuje produkcję szafek samemu w pobliżu siedziby głównej w Zofingen, dostarczającej produkty również klientom zewnętrznym.

Wiercenie paneli tylnych podczas produkcji szafek umożliwia znaczne ograniczenie kosztów przy montażu, gdyż obróbka mechaniczne nie jest już wymagana na poziomie działu produkcyjnego. „Aby uniknąć obróbki podczas montażu używamy perforowanych blach stalowych, które niestety są droższe w zakupie” wyjaśnia Husner. Celem jest zastąpienie drogich perforowanych blach stalowych tańszymi, wierconymi płytami. Warunkiem wstępnym jest oczywiście bezpośrednie wykorzystanie danych wiercenia i frezowania z E³.series.

Wykorzystanie wspomnianych możliwości uzyskania oszczędności wymaga wprowadzenia wielu zmian w metodologii projektowania: „Aby być w stanie generować dane wiercenia z E³.series musimy wykonać dodatkową pracę w zakresie projektu elektrycznego.” W szczególności projektant musi sprawdzić stopnie wypełnienia kanałów kablowych oraz przekroje zacisków. „W przeszłości takie problemy były identyfikowane i rozwiązywane podczas produkcji. Teraz zadaniem projektanta jest ich weryfikacja. Musi on włożyć większy wysiłek podczas projektowania dla zapewnienia zwiększenia wydajności produkcji.”

Z drugiej strony kontrole przekrojów i zacisków, które są teraz wykonywane podczas projektowania, już umożliwiły istotne ograniczenie kosztów ogólnych produkcji: „Przeróbki z powodów przepełnionych zacisków lub nadmiernych rozmiarów wiązek zostały znacznie ograniczone.”

Pozostałe korzyści zostały osiągnięte dzięki modelowaniu szafek i paneli w 3D gdyż liczba kolizji, przepełnienia kanałów kablowych i podobne problemy zostały znacząco ograniczone. „Zwiększenie wysiłków włożonych w projekt umożliwia tańszą i szybszą produkcję.”

Podsumowanie

„Aby dalej osiągać sukcesy musimy być partnerem dla branży poligraficznej, pomagając określić szanse rynkowe przez zapewnienie elastycznych rozwiązań,” podsumowuje Husner. „Musimy być w stanie przetwarzać zamówienia szybciej i bardziej wydajnie oraz musimy być pewni, że zamówienia w naszym przedsiębiorstwie są szybciej przetwarzane. I to jest celem.”

Pierwszą część wdrożenia znajdą Państwa w poprzednim naszym artykule. Zapraszamy również po więcej informacji o produktach na stronę: www.zuken.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę