Rozwój hartowni usługowej Hart-Tech z SECO/WARWICK

Rozwój hartowni usługowej Hart-Tech z SECO/WARWICK Seco/Warwick

SECO/WARWICK i hartownia usługowa Hart-Tech współpracują już od dekady, tworząc wspólnie historię technologii obróbki cieplnej metali.

Nowoczesna hartownia – początki

W 2009 r. z inicjatywy trzech naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej – prof. Piotra Kuli, Antoniego Rzepkowskiego oraz dr inż. Roberta Pietrasika powstała hartownia Hart-Tech, która obecnie dysponuje 11 specjalistycznymi urządzeniami do obróbki metali w próżni pochodzącymi od firmy SECO/WARWICK.

Powiązane firmy

Hart-Tech to firma specjalizująca się w procesach hartowania, nawęglania, azotowania, azoto-nasiarczania, odpuszczania stali, przesycania i starzenia, wyżarzania oraz lutowania próżniowego, a także utwardzania warstw wierzchnich elementów maszyn i narzędzi. W swojej działalności firma wykorzystuje najnowsze technologie i wnosi do nich modyfikacje, zmiany i udoskonalenia. Dlatego też wykorzystywane rozwiązania SECO/WARWICK są wynikiem partnerskiego dialogu i urządzeniami szytymi na miarę potrzeb odbiorcy.

Nasze doświadczenia oraz zaplecze technologiczne pozwalają na realizację bardzo wymagających, trudnych procesów. Mamy renomę specjalistów do zadań niemożliwych, bowiem dysponujemy olbrzymią wiedzą naukową i doświadczeniem oraz mocnym zapleczem technologicznym SECO/WARWICK. Dzięki temu mariażowi możemy specjalizować się w zleceniach o wysokich wymaganiach, trudnościach i jakości – mówi dr inż. Robert Pietrasik, prezes Hart-Tech.

Wspólna wizja SECO/WARWICK i Hart-Tech

Obie firmy dzielą wspólną wizję poszukiwania nowych wdrożeń, lepszych i wydajniejszych technologii, wysokojakościowych procesów i takich modyfikacji, które usprawnią proces obróbki cieplnej, pozwolą na optymalizację, a nawet definiowanie nowych technologii. Urządzenia SECO/WARWICK doskonale nadają się nie tyko do codziennej i regularnej pracy hartowniczej, ale i prób, eksperymentów i testów. Są niezwykle precyzyjne, pozwalają na mierzenie i obserwację procesów w czasie rzeczywistym, ich konstrukcja zapewnia dodatkowe bufory bezpieczeństwa, w których możliwe jest przekraczanie granic temperatur, mocy, prędkości.

To również piece bardzo wszechstronne, przygotowane do wielu procesów przy wykorzystaniu jednego urządzenia. Ta wszechstronność doceniana jest zwłaszcza w branży hartowni komercyjnych, które realizują zlecenia dla wielu klientów z różnych obszarów przemysłu i biznesu.

Hart-Tech jest szczególnym partnerem, z którym współpracujemy bardzo blisko przy technologiach i procesach, a z drugiej jest klientem na swój sposób ekstremalnym. Szybko przechodzi od tego, do czego urządzenia zostało skonstruowane, do tego, co więcej można z nim zrobić – mówi Sławomir Woźniak, prezes zarządu Grupy SECO/WARWICK.

Park maszynowy hartowni usługowej

Hart-Tech, jako komercyjna hartownia usługowa, korzysta obecnie z dwóch flagowych produktów SECO/WARWICK, tj. pieców wielokomorowych – CaseMaster Evolution (CME) i jednokomorowych – Vector. Oba rozwiązania są najczęściej wybieranymi technologiami próżniowej obróbki cieplnej, z których korzystają hartownie usługowe z całego świata. Wspólnym mianownikiem obu rozwiązań jest proces nawęglania próżniowego.

Pierwszym urządzeniem zakupionym od SECO/WARWICK był piec wgłębny retortowy do azotowania i azoto-nasiarczania. Drugim rozwiązaniem, po które sięgnął Hart-Tech był piec CaseMaster Evolution (CME). Ta rodzina pieców próżniowych przeznaczona jest do utwardzania powierzchni poprzez nawęglanie niskociśnieniowe i hartowanie w oleju lub gazie. Urządzenia te stanowią alternatywę dla pieców atmosferowych z wbudowaną wanną hartowniczą, linii przelotowych i systemów wielokomorowych. Hartownie usługowe cenią to rozwiązanie z uwagi na jego uniwersalność i możliwość zastosowań w różnych branżach, takich jak lotnictwo, motoryzacja, budowa maszyn czy łożyska. To sprawia, że piece CME idealnie sprawdzają się właśnie w hartowniach usługowych, które muszą odpowiadać na bardzo różne potrzeby klientów.

Kolejnym rozwiązaniem był piec do odpuszczania. – Był to proces, który na tamten moment był dla nas brakującym ogniem. SECO/WARWICK zaproponowało rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie skuteczne. Niedługo po tym zamówieniu wspólnie z Politechniką Łódzką oraz właśnie SECO/WARWICK zaprojektowaliśmy linię modułową. To był duży krok w rozwoju Hart-Tech – dopowiada dr inż. R. Pietrasik. Linia modułowa pozwalała nie tylko stosować hartowanie w gazie i w oleju, ale także wykonać wiele innych, innowacyjnych dla klientów Hart-Tech procesów.

W następnym etapie rozwoju hartowni pojawili się klienci z branży narzędziowej. Dla nich istotnym problemem związanym z produkcją są odkształcenia hartownicze. Hart-Tech potrzebował zatem urządzenia do hartowania w gazie, które zniweluje ten problem. Wybór padł na jednokomorowy piec Vector do hartowania w gazie pod ciśnieniem 10 bar z chłodzeniem w azocie. Piece Vector mogą być wykorzystywane do większości standardowych procesów hartowania, odpuszczania, wyżarzania, przesycania, lutowania twardego i spiekania. Można je też opcjonalnie wyposażyć w opatentowane technologie SECO/WARWICK: nawęglania niskociśnieniowego (FineCarb) i azotowania wstępnego (PreNit).

Bardzo dynamiczny rozwój Hart-Tech sprawił, że wkrótce zamówiono drugi piec próżniowy Vector do hartowania w gazie pod ciśnieniem 15 bar.

Ostatnim zamówionym urządzeniem, które stanowi klamrę 10 letniej współpracy Hart-Tech z SECO/WARWICK jest kolejny piec CaseMaster Evolution – dwukomorowy piec trzeciej generacji do obróbki wsadów z chłodzeniem w oleju. Jego istotną zaletą jest skrócenie czasu realizacji procesu produkcji i poprawy celów jakościowych.

Precyzyjne rozwiązania gwarancją korzyści

Oba rozwiązania – CME i Vector – pozwalają na przeprowadzenie obróbki cieplnej szerokiej gamy materiałów. Czynnik ten jest kluczowym przy wyborze pieców używanych w hartowniach usługowych. W połączeniu z niskimi kosztami procesu, krótszymi cyklami, większą przepustowością oraz precyzyjną kontrolą przebiegu procesu czynią nawęglanie konkurencyjnym. Zadowolenie z osiągniętych rezultatów, wiedzy eksperckiej i doświadczenia SECO/WARWICK są powodem tak długiej współpracy między firmami, a teraz i zakupu kolejnego urządzenia. Jest nim CaseMaster Evolution z hartowaniem w oleju.

Jako wysokowydajny piec do nawęglania próżniowego, CME charakteryzuje się niezwykle wysoką efektywnością przenoszenia węgla, a to za sprawą próżniowego procesu. Zapewnia doskonałą penetrację węgla przy nawęglaniu nawet gęsto upakowanych wsadów oraz elementów o skomplikowanych kształtach czy z zaślepionymi otworami. Brak utleniania międzykrystalicznego oraz precyzyjna jednorodność warstwy nawęglonej zapewnia produkcję części o wysokiej jakości.

Źródło: SECO/WARWICK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę