Ruszyła budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku

Rozpoczęła się budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku, jednej z największych inwestycji energetycznych w Polsce. Inwestycja ma kosztować prawie miliard złotych, ale – jak mówił premier Donald Tusk w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego – ma ona zwiększyć polskie bezpieczeństwo energetyczne, co dzisiaj jest szczególnie ważne.

Prace budowlane ruszyły miesiąc temu, wykonuje je spółka PERN Przyjaźń SA. - Terminal Naftowy nie tylko zapełni lukę na polskim wybrzeżu, ale też otworzy kapitalne możliwości przed naszymi rafineriami. Będzie też w stanie wesprzeć logistycznie jeden z najbardziej ambitnych projektów nadchodzącej dekady: budowę petrochemicznej części gdańskiego Lotosu. Już w maju zaczniemy budować pierwsze zbiorniki na ropę naftową – powiedział mówi Marcin Moskalewicz, prezes zarządu PERN Przyjaźń SA.

Inwestycja jest gigantyczna i składa się z dwóch etapów. W pierwszym zbudowanych zostanie sześć olbrzymich zbiorników o łącznej pojemności 375 tys. m sześc. W drugim etapie powstanie kolejnych kilka zbiorników o pojemności 322 tys. m sześc. do magazynowania m.in. paliwa lotniczego, produktów ropopochodnych, chemikaliów. Inwestycja obejmuje również budowę całej infrastruktury, m.in. dróg dojazdowych, budynków, sieci rurociągów, pompowni, oczyszczalni ścieków, stacji autocystern oraz bocznicy kolejowej. W sumie całość ma kosztować 820 mln zł, a pieniądze wykłada państwowa spółka PERN Przyjaźń SA.

Inwestycja jest też specyficzna ze względu na miejsce. Terminal stawiany jest na dość grząskim gruncie i pierwsze prace polegają na jego wzmocnieniu poprzez palowanie. Łącznie na całym 29-hektarowym terenie budowy postawionych ma zostać 3,9 tys. pali.

- Wzmocnienie terenu będzie się odbywać przez nową technologię rozpychu cementu, dzięki czemu ten teren będzie bardzo stabilny - informuje Marcin Moskalewicz, prezes PERN. - Ta technologia pozwala od razu stawiać obiekty, mam więc nadzieję, że zakończymy inwestycję w planowanym terminie.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budową terminalu, która odbyła się w środę 26 marca, wziął udział premier Donald Tusk. Podkreślał znaczenie budowy Terminala dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i konieczności uniezależnienia się naszego kraju od dotychczasowych dostawców energii, głównie Rosji. Premier Tusk przypomniał, że Terminal Naftowy jest elementem szerszej strategii energetycznej Polski, w skład której wchodzi budowa Gazoportu, a także elektrowni atomowej.

Pierwszy etap budowy terminalu ma się zakończyć w grudniu przyszłego roku, a drugi - w 2018 r.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę