Rynek obligacji korporacyjnych będzie się rozwijać

© GPW

Udostępnij:

Rośnie zainteresowanie inwestorów obligacjami korporacyjnymi. Firmy coraz chętniej szukają także finansowania poza kredytami bankowymi. Tylko w I kw. na rynku Catalyst miały miejsce 22 nowe emisje o wartości 1,44 mld zł. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oferty publiczne, w których uczestniczyć mogą inwestorzy detaliczni.

Rynek obligacji korporacyjnych w Polsce dynamicznie się rozwija. Zaczął istnieć wraz z powstaniem rynku Catalyst. Wcześniej był rynkiem wyłącznie bankowym. Były to transakcje dla dużych emitentów, zawierane najczęściej przez banki bądź też kredyty zaszyte w formę obligacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Mateusz Mucha, wiceprezes zarządu Navigator Debt Advisory, menadżer ds. obligacji korporacyjnych Domu Maklerskiego Navigator.Jak podkreśla, rynek ten rozwija się nie tylko poprzez większą liczbę emisji i ich wartość, lecz także poprzez dywersyfikację branż, z których pochodzą firmy emitujące dług, oraz inwestorów, kupujących obligacje korporacyjne. To wpływa na zwiększenia zarówno podaży, jak i popytu.

Po I kw. 2016 roku na Catalyst notowanych było 365 serii obligacji wyemitowanych przez 151 podmiotów. Ich łączna wartość wynosiła 61,4 mld zł. Ponad 50 proc. należało do banków, 15 proc. – do branży energetycznej, 7 proc. – do deweloperów.

Coraz więcej emitentów zdaje sobie sprawę z tego, że należy szukać dywersyfikacji finansowania dłużnego. Kredyt bankowy nie zawsze wystarcza i warto sobie otworzyć drugą nogę finansowania, jaką jest rynek kapitałowy, a w szczególności ta dłużna część rynku, czyli obligacje – zauważa Mucha. – Ważne jest to, jak sytuacja rozwinie się po wprowadzeniu podatku bankowego czy po rozwiązaniu sytuacji z kredytami hipotecznymi denominowanymi we franku szwajcarskim. Okaże się wtedy, czy banki nie zakręcą kurka i coraz więcej emitentów nie będzie szukało finansowania na rynku kapitałowym.

Choć finansowanie długiem jest nieco droższe od finansowania kredytem, to jak podkreśla ekspert, bywa łatwiejsze i szybsze do uzyskania, co w ostateczności może się przełożyć na szybsze inwestycje i wyższe zyski. Banki jednak nie wszystkim firmom i nie na wszystkie cele chcą udzielać pożyczek. Zwłaszcza że podatek bankowy będzie je kosztował połowę ubiegłorocznego zysku, a szczegóły poprawionego prezydenckiego projektu ustawy o pomocy frankowiczom będą znane dopiero na przełomie maja i czerwca. Konieczność spełnienia wymogów kapitałowych może ograniczyć możliwości pożyczkowe banków. Jak zaznacza Mucha, w krótkim terminie rynek obligacji może jednak na tym stracić.

Jeżeli banki poniosą duże straty, także w związku z ryzykiem obniżenia ratingu dla Polski, wtedy na pewno w krótkim terminie negatywnie odbije się to na rynku obligacji – przewiduje Mateusz Mucha. – Z jednej strony banki mogą zakręcić kurek z finansowaniem, z drugiej strony będzie ponowna niepewność na rynku, co również nie sprzyja emisjom obligacji i uzyskiwaniu dobrych parametrów przez emitentów. W związku z tym w krótkim okresie może dominować niepewność na tym rynku. Jeśli natomiast wszystkie czynniki ryzyka nie zmaterializują się w pełni, to rynek powinien w dalszym ciągu się rozwijać.

Inwestorzy mogą zarabiać na obligacjach korporacyjnych, nie tylko kupując same papiery, lecz także inwestując w fundusze obligacji korporacyjnych, których liczba rośnie. Od początku roku wszystkie fundusze polskich obligacji korporacyjnych przyniosły zyski, wahające się między 0,1 proc. a 2,9 proc. Przez 12 miesięcy straty poniosły jedynie trzy. Z trzynastu funduszy tego segmentu, które działają od co najmniej 3 lat, najsłabszy zarobił w tym czasie 4,6 proc. Rekordzista – niemal 14 proc.

Ciekawą częścią rynku, która w ostatnim półtora roku bardzo dynamicznie się rozwijała, są obligacje korporacyjne kierowane do inwestorów detalicznych –zauważa Mateusz Mucha. – Oferty obligacji robione z prospektem emisyjnym w ostatnich miesiącach, to np. Alior Bank, Kruk, Best. Wszystkie pokazały, że apetyt wśród inwestorów detalicznych na inwestowanie w takie obligacje jest bardzo duży. Wszystkie te emisje skończyły się sporymi nadsubskrypcjami, bardzo dużymi redukcjami.Alior Bank przeprowadził w kwietniu dwie emisje obligacji o łącznej wartości 220 mln zł. Rozeszły się one w ciągu jednego dnia. Inwestorzy detaliczni odpowiadali za 86 proc. zapisów w pierwszej puli i 99 proc. w drugiej. Zgodnie z prospektem emisyjnym bank może wyemitować jeszcze papiery o wartości 580 mln zł. Wierzytelnościowy Best zakończył zapisy na swoje warte 50 mln zł obligacje w ofercie publicznej 9 dni przed terminem, bo już pierwszego dnia popyt przewyższył podaż. Kruk w marcu przydzielił inwestorom 650 tys. obligacji, a redukcja wyniosła ponad 80 proc., bo zgłosiło się niemal 1000 inwestorów chętnych na łącznie 336 mln obligacji, a niedługo zacznie największą swoją publiczną emisję obligacji o wartości 135 mln zł.

Źródło: Newseria

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również