Schaper Group wykorzystuje szafy sterownicze VX25 firmy Rittal

Rittal

Spore problemy spowodowane coraz większą ilością zamówień, presją czasu, dodatkowymi kosztami oraz niedoborem specjalistów. Jednym z rozwiązań są automatyczne metody, które pozwalają uzyskać większe obroty przy mniejszym zatrudnieniu. Aby osiągnąć te cele, firma Schaper Group wykorzystuje szafy sterownicze VX25 firmy Rittal!

Eugen Franzen, szef zespołu montażu mechanicznego w spółce Controller Steuerungstechnik, pracuje od niedawna z nowym systemem szaf sterowniczych VX25 firmy Rittal. Spółka ta należy do grupy Schaper, która jest producentem aparatury sterowniczej i rozdzielczej.  - Dzięki ponumerowanym otworom w nowym profilu ramy możemy dokładnie określić, gdzie zamontować elementy zabudowy - zauważył. Co więcej, możemy montować szyny nośne lub wsporcze do kabli w każdej szafie sterowniczej na tej samej wysokości. - Wcześniej takie działania kosztowały nas dodatkową pracę, a to wiązało się z kosztami, których w przyszłości nie będziemy już ponosić – od razu zwrócił uwagę na prawie niezauważalny szczegół Franzen.

Nils Mentrup, kierownik techniczny Schaper, cieszy się natomiast ze wszystkich rozwiązań, które pozwalają oszczędzić czas, gdy rośnie liczba zamówień. Stawiają one firmę pod dużą presją czasu i kosztów, zaś mała liczba pracowników utrudnia jej funkcjonowanie. Wyjściem z tej sytuacji jest zautomatyzowanie produkcji i zarazem zwiększenie jej efektywności poprzez zaoszczędzenie czasu przeznaczonego na montaż komponentów i systemów.

Mała liczba części i uproszczone magazynowanie

W ubiegłym roku hala produkcyjna Schaper w Herford została rozbudowana, a jej powierzchnia uległa dwukrotnemu zwiększeniu. Aktualnie znajdują się w niej pierwsze urządzenia sterownicze, które zostały opracowane na bazie nowej szafy sterowniczej VX25 firmy Rittal. Metnrup i Franzen wraz ze swoimi zespołami przetestowali nowy system. - Poprzedniczka, TS8, była dobrą szafą sterowniczą. Dlatego byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że w VX25 pomyślano o wielu nowych ulepszeniach - mówi Mentrup. Jedną z najważniejszych zalet nowej szafy sterowniczej jest według niego niewielka ilość części. 

Zwiększona stabilność

Szafa stała się stabilniejsza - to jeden z największych plusów - podkreśla Franzen. Monterzy podczas zabudowy szafy sterowniczej wchodzili do środka, co powodowało uginanie się podłogi. W nowej szafie sterowniczej płyta podłogowa została ulepszona w taki sposób, by monterzy nie musieli się już o to martwić. - Rama jest skonstruowana tak, że między nią a płytą podłogi nie ma żadnej przerwy. W przeszłości często zdarzało się, że wpadała tam np. śrubka - dodatkowo podkreśla Franzen 

Łatwy montaż i demontaż drzwi

Kolejnym uproszczeniem są nowe zawiasy, które umożliwiają łatwy montaż i demontaż szafy sterowniczej. Ponadto, w szafie zostały uwzględnione wszystkie niezbędne ścieżki i otwory do przeprowadzania kabli. Dotyczy to m.in. większych rozdzielni, w których okablowania instalowane są w kilku szafach sterowniczych. - Wyjmujemy drzwi szafy sterowniczej nawet wtedy, kiedy nie jest przewidziana obróbka mechaniczna na jednym z naszych centrów obróbczych Perforex. W ten sposób montaż okablowania jest łatwiejszy - wyjaśnia Frenzen. 

Łatwa zamiana na nowy system

Przejście na nowy system szaf sterowniczych VX25 przebiegło w firmie bardzo szybko i bezproblemowo. Rittal udostępnił przewodnik, który pozwala na łatwą zamianę. Przy pomocy internetowego narzędzia można sprawnie przekonwertować listę części z projektów utworzonych na bazie TS8 na wykaz odpowiadający modelowi VX25. Starą listę części w popularnym formacie Excela wczytuje się metodą drag & drop, a następnie pojawia się nowy spis, który można bezpośrednio pobrać. Ponadto, wirtualny projekt zabudowy w 3D można wykonać w programie narzędziowym Eplan Pro Panel. - Po tym jak prawie ukończyliśmy dwie pierwsze duże instalacje z nowymi szafami sterowniczy-mi, z pewnością mamy już opanowaną tę zmianę. Pomocne było również to, że doradcy Rittal byli na miejscu, kiedy rozpoczęliśmy realizację pierwszej rozdzielni VX25 - mówi Mentrup.

Firma przygotowuje już kolejne etapy automatyzacji. W przyszłości kod QR, który umieszczony jest na częściach płaskich, zostanie wykorzystany do przyporządkowania danego elementu do właściwej szafy. Oznaczać to będzie koniec stosowanych do tej pory ręcznie opisywanych naklejek. 

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę