Sektor MSP z lekkim optymizmem spogląda w przyszłość

Ponad 1/5 przedsiębiorców z sektora MSP uważa, że kondycja ekonomiczna ich firmy w najbliższym czasie zmieni się na lepsze (wzrost o 1,6 pkt. proc), a ponad połowa (54,4%) badanych jest zdania, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie, co oznacza niewielki (o 2,4 pkt. proc.) wzrost.

W 13. fali cyklicznie prowadzonego przez Bibby Financial Services badana wartość wskaźnika Bibby MSP Index obrazującego kondycję małych i średnich przedsiębiorców wyniosła 54,7 pkt. co oznacza niewielki wzrost w stosunku do ubiegłego roku (o 3 punkty).

Bibby MSP Index to wskaźnik obrazujący kondycję firm z grupy MSP. Jest on wyznaczany na podstawie danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw.

- Cieszymy się ze wzrostu wartości Bibby MSP Index, ponieważ sektor ten ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania gospodarki. Według PARP większość (99,8%) stanowią przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie, a ich udział w tworzeniu PKB wynosi 50%. Wyższy wskaźnik Bibby MSP Index pokazuje, że wcześniejsze obawy w sprawie nadchodzącego kryzysu polskiej gospodarki okazały się nieco na wyrost. Sektor MSP jest jeden z najbardziej stabilnych i elastycznych gałęzi naszej gospodarki - komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Minimalnie niższy indeks zanotowały branże handel i transport. - Przedstawiciele branży handlowej czują niepewność, w związku z nierozstrzygniętą sprawą ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Pojawiają się jednak sygnały, które wskazują, że nie będzie ona tak restrykcyjna, jak pierwotnie zakładano co jest dobrym prognostykiem dla tego sektora - dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Dane z najnowszej fali badania generalnie wskazują na nieznaczną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców. Obecnie 26% badanych uważa, że klimat ekonomiczny w Polsce w ostatnim półroczu był sprzyjający, co stanowi wzrost o 3,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania z października 2016 r.

Według respondentów główne czynniki utrudniające dalszy rozwój firm to: wysokie koszty pracy (62,7%), niepewność związana z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi (51,1%) oraz niejasność przepisów prawnych i handlowych związanych z prowadzoną działalnością (36,6%). 30% badanych spodziewa się wzrostu wielkości sprzedaży (+0,4 pkt. proc.), ale co istotniejsze blisko 45% badanych jest zdania, że sprzedaż nie spadnie (+ 2,8 pkt. proc.).

Podobne opinie wśród badanych panują także w odniesieniu do płynności finansowej przedsiębiorstwa. O 2,1 pkt. proc. wzrósł odsetek tych, którzy uważają że ich sytuacja w tym aspekcie nie zmieni się (wynosi obecnie 57,6%), a o 1,3 pkt. proc. spadł odsetek pesymistów wieszczących pogorszenie płynności finansowej.

Nieznacznie, ale wzrósł także odsetek badanych, którzy chcą zwiększyć wydatki na inwestycje (+2,3 pkt. proc.) przy jednoczesnym spadku odsetka osób, planujących niższe wydatki na inwestycje (14,4%, spadek o 1,9 pkt. proc.)

W przypadku danych dotyczących planowanych zmian w zatrudnieniu, różnice pomiędzy obecną a poprzednią falą są najmniejsze. Z jednej strony w dalszym ciągu branża handlowa obawia się konieczności redukcji zatrudnienia związanego z ustawą zakazującą handlu w niedzielę, z drugiej jednak strony w okresie wiosenno-letnim branże budowlana i usługowa tradycyjne planują zwiększać liczbę pracowników.

W 13. fali badania odnotowano wzrost liczby przedsiębiorców, którzy uważają, że płynność finansowa w ich firmie nie ulegnie zmianie (57,6%) zaś o 1,3 pkt. proc. zmniejszył się odsetek pesymistów wieszczących pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę