Sezon targowy czas zacząć. Co nas czeka w 2019 roku?

Raven Media

Tegoroczny kalendarz wydarzeń branżowych dla przemysłu obfituje w interesujące spotkania, do których należą wracające po rocznej przerwie targi EMO w Hanowerze, będące największą imprezą na świecie poświęconą obróbce metali. Z kalendarza polskich spotkań wystawienniczych wypadły co prawda targi EUROTOOL, ale branża na nudę nie może narzekać.

W ramach bogatego scenariusza wydarzeń w 2019 r. zostaną zorganizowane trzy największe dla przemysłu wytwórczego: IMTEX, Hannover Messe i EMO Hannover. Z kolei targi INNOFORM, STOM-TOOL, ITM Polska czy TOOLEX to tylko niektóre pozycje obowiązkowe na wystawienniczej mapie Polski.

INNOFORM

Pierwszą istotną imprezą targową branży przemysłowej będą 3. Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM, które odbędą się 12–14 marca w Bydgoszczy. Impreza ta rozwija się z roku na rok, co cieszy jej włodarzy.

 

W porównaniu do wcześniejszej edycji w ubiegłym roku powierzchnia wystawiennicza targów INNOFORM zwiększyła się o 50% – podkreśla Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie, organizatora bydgoskiego wydarzenia.

Zestaw tematyczny imprezy pozostaje bez zmian i obejmuje m.in.: narzędzia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, narzędzia skrawające do obróbki metali, technologie, urządzenia i materiały do inżynierii odwrotnej, obróbki ubytkowej, łączenia i powlekania metali, wyposażenie zakładów przemysłowych, automatyzację i robotyzację produkcji, oprogramowanie CAD/CAM/CAE oraz środki smarujące i ich komponenty.

Nowością będzie natomiast Strefa Usług Przemysłowych, która pojawi się podczas INNOFORM po raz pierwszy – dodaje Grażyna Grabowska.

AUTOMATICON

26–29 marca w centrum wystawienniczym EXPO XXI Warszawa odbędzie się 25. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon, która swoim obszarem tematycznym obejmie m.in.: aparaturę kontrolno- pomiarową i elementy automatyki, automatyzację, robotyzację, napędy, pompy, zawory, elektronikę przemysłową oraz technologię druku 3D w przemyśle.

STOM-TOOL

Niemal w tym samym czasie w Kielcach odbędą się XII Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL (26–28 marca). Ta branżowa impreza poświęcona narzędziom i maszynom do obróbki metali z roku na roku bije kolejne rekordy.

 

Jej 11. edycja przyciągnęła 610 wystawców z 33 krajów z całego świata, a odwiedziło ją 14 432 gości, co jest najlepszym wynikiem w jej historii. Patrząc na to, jak systematycznie rozwijała się w ostatnich latach, także tej wiosny można się spodziewać frekwencyjnego rekordu.

Zakres branżowy targów STOM-TOOL 2019 to m.in.: maszyny, urządzenia i technologie do obróbki, maszyny CNC, oprzyrządowanie obrabiarek, roboty, automaty, linie technologiczne, wycinarki laserowe, przecinarki plazmowe, wykrawarki, nożyce gilotynowe, spawanie, narzędzia, urządzenia kontrolno-pomiarowe, preparaty do obróbki, wyposażenie fabryk i magazynów, urządzenia znakujące, bezpieczeństwo i higiena pracy, urządzenia i sprzęt ochronny, oprogramowanie CAD/CAM, wspomaganie komputerowe procesów obróbki metali.

PLASTPOL

Od 28 do 31 maja w Kielcach odbędą się XXIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Są one dowodem na to, że branża tworzyw sztucznych ma się dobrze. Podczas poprzedniej edycji w Targach Kielce swoją ofertę zaprezentowało 812 firm z 39 państw – wydarzenie utrzymało swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce spośród wszystkich branż gospodarki.

ITM POLSKA

Bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez dla branży przemysłowej w pierwszym półroczu w Polsce będą targi ITM Polska, które odbędą się 4–7 czerwca w Poznaniu.

 

Nasze targi kompleksowo prezentują ofertę polskiego i światowego przemysłu, którego produkty i usługi zgodne są z ideą Przemysłu 4.0 – zaznacza Joanna Kucharska, dyrektor targów ITM Polska. – Ubiegłoroczna edycja była dla nas rekordowa: na 25 tys. m2 powierzchni wystawienniczej w 10 pawilonach swoją ofertę zaprezentowało 1000 wystawców z 28 państw.

Pawilony ekspozycyjne przez cztery dni odwiedziło łącznie 17 090 zwiedzających z branży przemysłowej. Jestem przekonana, że w 2019 r. uda nam się osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

 

Jak podkreśla Joanna Kucharska, atutem czerwcowego wydarzenia jest organizacja w jednym czasie targów ITM Polska, Subcontracting, 3D Solutions i MODERNLOG.

Ich zadaniem jest holistyczne ujęcie przemysłu jako gałęzi gospodarki z największym potencjałem, która, umożliwiając przenikanie się wielu branż, począwszy od produkcji maszyn, poprzez logistykę i magazynowanie, po technologie przyrostowe, druk i skan 3D, zmieniają naszą rzeczywistość. Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesne maszyny i technologie, bogaty program wydarzeń towarzyszących – to wszystko sprawia, że targi ITM Polska są ważnym punktem w kalendarzu firm.

MSPO

Początek września zarezerwowany jest dla MSPO, czyli Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Tym razem odbędzie się on 3–6 września. Miejsce pozostaje bez zmian – tereny wystawiennicze Targów Kielce.

Targi MSPO 2018 zgromadziły 624 firmy z 31 krajów świata, w tym 328 z Polski. Imprezę w ubiegłym roku odwiedziło 34 106 gości, w tym 16 000 podczas towarzyszących im Dni Otwartych. Na ponad 27 tys. m2 powierzchni wystawienniczej można było obejrzeć m.in. sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe i sprzęt lotniczy, a także niezbędne uzbrojenie Marynarki Wojennej. Nie zabrakło specjalistycznych propozycji dla Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Firmy prezentowały m.in. nowoczesną technikę łączności, sprzęt radio- i optoelektroniczny, urządzenia do przechowywania i transportu żywności, sprzęt i materiały medyczne. Podobną ofertę przygotowano na ten rok.

TARGI GÓRNICZE

10–13 września w Katowicach odbędą się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019. W porównaniu do poprzedniej edycji w tym roku na odwiedzających czekać będzie wiele nowości – m.in.: sektory dla automatyki i robotyki, w tym roboty przemysłowe, maszyny CNC, drukarki 3D i oprogramowanie, rozwiązania z obszaru spawalnictwa dla hutnictwa i przemysłu, a także konferencje tematyczne, m.in. „Zmiany w przemyśle 4.0”, „Automatyzacja procesów przemysłowych” czy „Zmiany i nowości w oprogramowaniu. System 32”.

ENERGETAB

 

Rok 2018 był bardzo udany dla Targów ENERGETAB, które zanotowały rekordową powierzchnię wynajętą przez wystawców. – Jak co roku zaskakuje nas ilość i jakość zgłaszanych rozwiązań do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt. Rok ten przyniósł wiele nowości, targi są znakomitym momentem na debiuty i wdrożenia nowoczesnych i, co najważniejsze, innowacyjnych rozwiązań przemysłowych – twierdzi Andrzej Kubowicz, dyrektor targów.

W 2019 r. bielskie targi odbędą się 17–18 września. W tym roku można spodziewać się kolejnych nowości, szczególnie w zakresie rozwiązań wspomagających stosowanie odnawialnych źródeł energii i efektywność jej użytkowania. – Zapewne będziemy mogli zaobserwować bardzo szybko rozwijającą się gałąź opartą na elektromobilności. Spodziewamy się też specjalnych wydarzeń podkreślających jubileusz 100-lecia działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich – partnera naszych targów – dodaje Andrzej Kubowicz.

TOOLEX

1–3 października to termin zarezerwowany na targi TOOLEX, odbywające się w sosnowieckim centrum EXPO Silesia. To jedno z istotniejszych spotkań branży obróbki metalu, o czym świadczą liczby. Poprzednia edycja tego wydarzenia to blisko 500 wystawców z 15 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży, oraz niemal 10 tys. zwiedzających, a wszystko na powierzchni 15 tys. m2.

 

Zakres tematyczny tegorocznej imprezy obejmuje m.in.: urządzenia do obróbki blach i rur, narzędzia, oprzyrządowanie technologiczne i pomiarowe, niekonwencjonalne metody obróbki, urządzenia do obróbki termicznej, oprogramowanie, chłodziwa i ciecze technologiczne, doradztwo i usługi projektowe, modernizacje obrabiarek, przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni.

Expo Silesia: Branżowe spotkania w centrum polskiego przemysłu

Targom po raz kolejny będą towarzyszyły dwa inne wydarzenia branżowe: OILexpo – Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu oraz WIRTOTECHNOLOGIA – Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów.

SYMAS/MAINTENANCE

2–3 października w Krakowie odbędą się targi SyMas/Maintenance, poświęcone m.in. obróbce, magazynowaniu i transportowi materiałów sypkich i masowych oraz utrzymaniu ruchu. – W przypadku Targów SyMas/Maintenance zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania poszczególnymi strefami tematycznymi, takimi jak Przemysł 4.0 czy strefa ATEX. To pokazuje, że zwiedzający są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

 

Organizatorzy starają się uatrakcyjnić formułę targów, wzbogacając program towarzyszący i wprowadzając nowości tematyczne. W 2019 r. na SyMas/Maintenance pojawi się strefa techniki filtracji i separacji – FILTECH.

Targi w Krakowie: Targowe unikaty

W ramach programu towarzyszącego planujemy również organizację praktycznych warsztatów serwisowych czy szkolenia prowadzone w postaci gier symulacyjnych. Również na towarzyszącej targom konferencji „Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu” dogłębnej analizie poddane zostaną nowe case studies związane z aktualnymi trendami w obszarze utrzymania ruchu, strategiami zarządzania, optymalizacją procesów, kosztów i rozwiązań technicznych – zapowiada Grażyna Grabowska.

FASTENER POLAND

Niemal tydzień później, 8–9 października, w Krakowie odbędą się 3. Międzynarodowe Targi Elementów Złącznych i Technik Łączenia – FASTENER POLAND, które w ubiegłym roku odwiedziło 4000 zwiedzających.

Pozytywnie zaskoczyła nas duża dynamika rozwoju imprez w stosunku do poprzednich edycji. Powierzchnia wystawiennicza targów FASTENER POLAND wzrosła o 75%. Rośnie również liczba wystawców, w tym międzynarodowych. To z kolei przekłada się na jeszcze większą liczbę zwiedzających – tłumaczy Grażyna Grabowska.

Tematyka FASTENER POLAND obejmuje m.in.: łączniki i mocowania przemysłowe, łączniki budowlane, systemy montażu i instalacji, urządzenia do magazynowania i dystrybucji, usługi. – W tym roku planujemy wdrożyć konkurs targowy na najbardziej innowacyjne rozwiązania – dodaje Grabowska.

KOMPOZYT-EXPO

Odbywające się 8–9 października Targi KOMPOZYT-EXPO to jedno z najważniejszych wydarzeń branży kompozytów w Polsce i w tej części Europy. Podczas targów hala wystawiennicza zamienia się w nowoczesną fabrykę. Wystawcy prezentują na stoiskach usługi i maszyny w cyklu produkcyjnym i w strefie pokazów technicznych. Przygotowania do tegorocznej – jubileuszowej, bo odbywającej się po raz 10. – edycji idą pełną parą.

 

Podczas najbliższej edycji chcemy opowiedzieć o branży materiałów kompozytowych w Polsce. Planujemy przygotować zapowiedź targów w formie cyklicznych spotkań z wystawcami, podczas których prześledzimy z nimi zmiany zachodzące na rynku materiałów kompozytowych na przestrzeni ostatnich 10 lat, zaprezentujemy ich działalność, a także pokażemy, jaki wpływ na ich rozwój miał udział w naszym wydarzeniu – opowiada Grażyna Grabowska z Targów w Krakowie.

Kontynuowane będą także warsztaty eksperckie, podczas których uczestnicy w żywych dyskusjach będą mogli omawiać nurtujące ich problemy, szukać nowych rozwiązań i wymieniać doświadczenia.

Chcemy, żeby poza ekspozycją targową KOMPOZYT-EXPO było miejscem premier nowych produktów, odważnych pomysłów czy platformą komunikacji dla producentów, dystrybutorów i odbiorców. Rynek ciągle się zmienia, musimy więc podążać za trendami i organizować wydarzenie, które będzie spełniało oczekiwania firm – zaznacza Grażyna Grabowska.

WARSAW INDUSTRY WEEK

Sezon targowy 2019 zamkną Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, które odbędą się 13–15 listopada w Nadarzynie.

 

Ostatnia edycja Warsaw Industry Week utwierdziła nas w przekonaniu, że organizacja targów przemysłowych w Warszawie jest bardzo dobrym pomysłem. Świadczy o tym znakomita frekwencja zwiedzających oraz rosnące zainteresowanie całej branży wydarzeniem. Sukcesem był również uruchomiony pilotażowo program dedykowanych rozmów B2B – m.in. dzięki sąsiedztwu lotniska, ale również dzięki zainteresowaniu wystawców przeprowadzeniem rozmów. Zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie zagranicznych kupców branżą obróbki tworzyw sztucznych, okazuje się, że jest potrzeba rozwoju tego tematu podczas wydarzenia – mówi Piotr Sokołowski, dyrektor targów Warsaw Industry Week.

W tym roku organizatorzy WIW będą kontynuować połączenie formuły targowej z konferencją o zbliżonej tematyce, która zebrała wysokie oceny uczestników. – Rozwijamy również program spotkań Hosted Buyers, dzięki któremu wystawcy będą mogli odbyć spotkania z kupcami z krajów z całego świata. Dokładną listę udostępnimy po zakończeniu konsultacji z naszymi wystawcami o pożądanych kierunkach rozwoju – wyjaśnia Piotr Sokołowski.

Warsaw Industry Week: Olbrzymi potencjał

Podczas ostatniej edycji WIW swoje wystąpienie dotyczące skutecznej komunikacji w biznesie miał Tomasz Kammel. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem. – To pokazuje, jak istotny w biznesie jest rozwój kompetencji miękkich, dlatego w nadchodzących latach będziemy dołączać do programu targów elementy prowadzone przez trenerów biznesu – dodaje Sokołowski.

IMTEX

Poza Polską rok 2019 w branży zacznie się od mocnego uderzenia. Na 24–30 stycznia w indyjskim Bangaluru zaplanowano targi IMTEX, największe wydarzenie poświęcone branży obróbki metalu i maszynowej w południowej i południowo-wschodniej Azji. W tym roku odbędzie się jubileuszowa – 50. edycja targów IMTEX.

W Bangaluru spotkają się przedstawiciele branży produkcyjnej, którzy zaprezentują najnowsze rozwiązania i technologie dla procesów wytwórczych.

Według szacunków organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Indyjskich Narzędzi Maszynowych (IMTMA) impreza może przyciągnąć ok. tysiąca wystawców i ponad 75 000 zwiedzających z całego świata. W tym roku w skład targów wejdą również dwa specjalne pawilony: Additive Manufacturing Expo (AME) oraz Industry 4.0. W pierwszym zaprezentują się wystawcy związani z technologią druku 3D, w drugim zaś zostaną przedstawione przełomowe technologie dla fabryki przyszłości, takie jak zaawansowana robotyka, internet rzeczy, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy zaawansowana analityka danych.

Kolejne równoległe wydarzenie – Tooltech 2019 – ma na celu zaprezentowanie m.in. akcesoriów do obrabiarek, narzędzi skrawających i metrologicznych, CAD/CAM, systemów narzędziowych oraz aktualnych trendów.

INTEC I ZULIEFERMESSE

5–8 lutego 2019 r. w Lipsku odbędzie się kolejna edycja duetu targowego Intec i Zuliefermesse. To pierwsza istotna impreza targowa w kalendarzu poświęcona branży obróbki metali, maszynowej i poddostawczej. Swoją ofertę w ramach obu imprez zaprezentuje w sumie ponad 1300 wystawców.

 

Odwiedzający targi Intec będą mogli zapoznać się m.in. z szeroką ofertą maszyn, obrabiarek, zautomatyzowanych systemów produkcyjnych, robotyki, technologii laserowej, narzędzi precyzyjnych, spawalnictwa, przyrządów, techniki pomiarowej oraz narzędzi i form.

Zakres tematyczny odbywających się równocześnie targów Zuliefermesse obejmuje m.in.: części, podzespoły, moduły i komponenty, półprodukty, narzędzia, technologie produkcyjne, obróbkę mechaniczną, odlewnictwo, tłoczenie i usługi dla przemysłu poddostawczego.

HANNOVER MESSE

Ojcem chrzestnym wszystkich wystaw jest Hannover Messe – targi technologii, które odbędą się 1–5 kwietnia. Tematem 72. edycji jest „Zintegrowany przemysł – inteligencja przemysłowa”, który podkreśla rosnące znaczenie sztucznej inteligencji oraz uczenia się maszyn w przemyśle produkcyjnym i energetycznym.

Najlepsze technologie i innowacje z całego świata prezentowane będą w sześciu głównych sektorach wystawienniczych: zintegrowana automatyka, ruch i napędy, zintegrowana energia, cyfrowa fabryka, dostawy przemysłowe, ComVac, badania i technologia.

 

Każdego roku Hannover Messe wybiera państwo partnerskie. W tym roku będzie to Szwecja, która w specjalnym pawilonie zaprezentuje swoje nowe technologie, możliwości inwestycyjne, strategie rozwoju i projekty badawcze. Współpraca, innowacje i transformacja cyfrowa znajdą się w centrum uwagi Szwecji, a głównym celem tego kraju jest promowanie nawiązywania kontaktów, handlu i inwestycji z partnerami z całego świata.

Organizowane przez Deutsche Messe targi obejmą ponad 90 konferencji, forów, a także specjalny obszar dla nowych firm. Sesja zatytułowana „Szczyt pionierów przemysłowych” zgromadzi liderów myśli i innowatorów ze wszystkich dziedzin. Omawiane będą strategie i scenariusze dla przyszłości przemysłu, biznesu oraz społeczeństwa.

EMO HANNOVER

 

EMO w Hannoverze, największa na świecie wystawa poświęcona obróbce metali, przygotowuje się w tym roku na przyjęcie ok. 2200 wystawców. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec. Wystawa odbędzie się 16–21 września, a w jej trakcie zaprezentowanych zostanie wiele innowacyjnych rozwiązań, zastosowań przemysłowych i technologii przyszłości w dziedzinie obróbki metali. Koncentrując się na temacie „Inteligentne technologie napędzające produkcję jutra”, wystawa ma na celu skupienie się na rozwoju i wdrażaniu nowych funkcji Industry 4.0.

Organizator targów – Niemiecki Związek Budowy Maszyn (VDW) – wraz ze swoimi partnerami biznesowymi i licznymi wystawcami zorganizuje podczas targów fora, konferencje i imprezy specjalne.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę