Silniki dla asystentów podróży kosmicznych

Faulhaber

„Załoga” misji Horizons, która wyruszyła w czerwcu na międzynarodową stację kosmiczną (ISS), posiada na pokładzie silniki firmy Faulhaber. Służą one jako napęd dla asystenta astronauty CIMON (Crew Interactive Mobile Companion), projekt naukowy z pierwszą sztuczną inteligencją (AI) dla ISS.

Swobodnie latający demonstrator nowych technologii ma wspierać astronautów w trakcie rutynowych prac poprzez na przykład wyświetlanie procedur lub podpowiadanie rozwiązań danych problemów. Na jego ekranie wyświetla się przyjemna twarz, a głos i sztuczna inteligencja sprawiają, że jest on „przyjacielem” członków załogi, z którym mogą oni nawiązać prawdziwy dialog. Towarzysz misji ma za zadanie, między innymi, odciążyć obowiązki związane z codzienną pracą oraz działać jako system wczesnego ostrzegania w przypadku problemów technicznych. Sztuczny pomocnik został opracowany dla Agencji Kosmicznej w Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) przez firmę Airbus w Friedrichshafen.

Asystent astronauty projektu CIMON jest wymiarów piłki lekarskiej i waży około pięć kilogramów. W stanie nieważkości unosi się swobodnie w przestrzeni i na polecenie przemieszcza się do astronauty, który potrzebuje pomocy. Porusza się za pomocą czternastu małych śmigieł, które transportują go do wymaganej pozycji i tam zatrzymują. Napędzane są one bezszczotkowymi serwomotorami Faulhaber serii 0824 i sterowane są sterownikami prędkości serii SC1801. Wyboru silników dokonano pod kątem niezawodności oraz długiej żywotności przy zachowaniu bardzo niewielkich rozmiarów, małego ciężaru oraz niskiego zużycia energii.

Misja Horizons z astronautą z niemieckiego ESA Aleksandrem Gerstem planowana jest na czerwiec - grudzień 2018. Sztuczna inteligencja demonstratora nowych technologii została opracowana przy użyciu, między innymi, próbek jego głosu i jego zdjęć. Gerst przejdzie trzy testy z towarzyszem misji: astronauta i jego pomocnik będą eksperymentować z kryształami, wspólnie układać kostkę Rubika oraz zrealizują złożony eksperyment medyczny, w którym CIMON będzie oznajmiał poszczególne kroki i służył jako „inteligentny” latający aparat fotograficzny. Po powrocie Gersta na Ziemię po zakończeniu misji, sztuczny pomocnik pozostanie na pokładzie i będzie służył pomocą kolejnym misjom.

Firma Faulhaber specjalizuje się w konstrukcji, produkcji i wdrażaniu wysoce precyzyjnych małych oraz zminiaturyzowanych systemów napędowych, serwokomponentów i elektroniki sterującej o mocy wyjściowej do 200 W. Zakres produktów obejmuje silniki bezszczotkowe, silniki miniaturowe DC, enkodery i sterowniki ruchu.

Źródło: Faulhaber

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę