Siłownik IVAC - redukcja poboru mocy i kosztów operacyjnych

Norgen

Firma Norgren, specjalizująca się w produkcji aparatury z zakresu pneumatyki i mechaniki płynów przedstawia nową rodzinę innowacyjnych siłowników wysokiej jakości. Opracowując je, skupiono się na ograniczeniu poboru mocy i kosztów operacyjnych u producentów OEM i użytkowników końcowych.

Sterowanie konwencjonalnymi urządzeniami pneumatyki wymaga odpowiedniej konfiguracji zaworów, wysp zaworowych, elementów kontroli przepływu i czujników wraz ze złączami i akcesoriami. W typowych aplikacjach sterowanie każdym z siłowników wymaga do 13 różnych elementów. Realizacja tak złożonych układów sterowania jest niewygodna i niesie ze sobą ograniczenia. Firma Norgren postanowiła wyeliminować te niedogodności, opracowując zintegrowany siłownik IVAC (integrated valve and actuator control) zawierający w jednej obudowie zawór, układ kontroli przepływu, amortyzator i czujniki.

IVAC jest siłownikiem o zoptymalizowanych wymiarach i masie, przystosowanym do kanałów o średnicach od 40 do 80 mm, wyposażonym w zawór i przełączniki magnetyczne. Może być montowany w modernizowanych lub nowych maszynach. Wymaga tylko jednego połączenia pneumatycznego i jednego elektrycznego, co eliminuje montaż wielu wysp zaworowych, przewodów i akcesoriów.

Ta zintegrowana platforma obniża koszty użytkowników na kilka sposobów. Ponieważ jest łatwiejsza w instalacji i utrzymaniu, ogranicza czas i koszty serwisowania. Krótszy czas serwisowania to z kolei większa produktywność. Eliminacja przewodów powietrznych między zaworami i siłownikiem oznacza mniejszą tzw. objętość martwą, co ogranicza nawet o 50% potrzebną ilość powietrza i koszt w przeliczeniu na milimetr skoku tłoka w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pneumatycznymi. Dla maszyny wykonującej 2 miliony cykli rocznie zapewnia to oszczędności pozwalające zrównoważyć koszt zakupu jednostki IVAC. Dodatkowo, IVAC zwiększa estetykę maszyny. Prosta konstrukcja bez plątaniny kabli i rurek sprawia, że maszyna końcowa wygląda na bardziej zaawansowaną.

Producent udostępnia dodatkowe opcje w postaci wykonań cleanline dla siłowników przemysłowych, charakteryzujących się konstrukcją ułatwiającą mycie. Pozwalają one producentom OEM łatwiej i taniej zapewnić zgodność z wymogami systemów o podwyższonych standardach higienicznych.

Producenci OEM wszystkie te zalety otrzymują bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji mechanicznych, gdyż produkty IVAC są zgodne z najnowszym standardem wymiarowania ISO VDMA. Pojedyncze złącze M12 dla wejścia i wyjścia może zostać podłączone do systemu fieldbus bez względu na rodzaj zastosowanego protokołu.

Modularna konstrukcja siłownika zapewnia jego łatwy montaż i demontaż. Najistotniejszymi elementami są tu specjalny elektroniczny moduł pilotowy umieszczony w końcowej części obudowy oraz integracja interfejsu pneumatycznego, czujników położenia i połączenia elektrycznego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.norgren.com/pl/info/30/ivac

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę