Skrzydła nietoperza inspiracją dla inżynierów

© University of Southampton

Udostępnij:

Inżynierowie przy optymalizowaniu maszyn często inspirują się naturą. Tym razem skrzydła nietoperza posłużyły jako wzór dla skrzydeł mikromaszyn latających. 

W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu w Southampton poprawili własności aerodynamiczne skonstruowanego przez nich mikrosamolotu. MAVs, czyli micro air vehicles, to małe bezzałogowe pojazdy latające o rozmiarze kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.Są używane coraz częściej (np. przez wojsko) podczas akcji rozpoznania trudno dostępnych i niebezpiecznych miejsc. Skrzydła działają jak sztuczne mięśnie: zmieniają swój kształt w wyniku oddziaływania sił zewnętrznych. Wykorzystano w nich polimery elektroaktywne, które odpowiadają usztywnieniem na przyłożone napięcie. Możliwość sterowania kształtem skrzydeł podczas lotu poprawia ich aerodynamikę, a co za tym idzie – zwiększa efektywność maszyny.

Stopień kontroli nad mikrosamolotem jest porównywalny do tej w przypadku drona, ale jest ona bardziej wydajna. Mikrosamolot przetestowano w laboratorium, a także podczas lotów próbnych.

www.southampton.ac.uk

Udostępnij:

Drukuj
Przemysław Juda
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również