Śledzenie zużycia liniowych łożysk ślizgowych za pomocą czujnika igus

igus, prowadnica liniowa, wkładka ślizgowa, konserwacja © igus Sp. z o.o.

Udostępnij:

Celem inżynierów igus, którzy opracowali teraz nową, inteligentną prowadnicę liniową, było wykrycie zużycia wkładek w systemach liniowych. Czujnik we wkładkach łożyskowych mierzy zużycie wkładki ślizgowej i generuje alarm osiągnięciu określonego indywidualnie dla danej aplikacji limitu. 

Kiedy powinienem zmienić swoje łożysko? To pytanie stawiają operatorzy systemów wykorzystujących roboty i systemy liniowe przez całą dobę. Od maszyny pakującej i przemysłu obróbki szkła po obrabiarki. Prowadnice liniowe muszą wytrzymywać ekstremalne obciążenia. W celu wczesnego wykrycia zużycia bezsmarowych łożysk ślizgowych, wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych i zaplanowania konserwacji z wyprzedzeniem, firma igus opracowała teraz nowy inteligentny system do swoich systemów liniowych drylin. Nowa inteligentna technologia tworzyw sztucznych mierzy zużycie łożysk odpornych na brud i kurz oraz daje użytkownikowi sygnał po osiągnięciu limitu zużycia.Opatentowana technologia monitorowania zużycia

Nowa inteligentna i opatentowana technologia zapewnia pomiar zużycia łożyska we wszystkich kierunkach. Aby to zrobić, igus integruje czujnik w łożysku, który wysyła zmierzone dane do icom. Moduł komunikacyjny zbiera dane wszystkich inteligentnych czujników tworzyw sztucznych, przetwarza je i przesyła dalej. Użytkownik może przejąć monitoring za pomocą dowolnego urządzenia końcowego, dzięki czemu może zawsze przeprowadzać konserwacje, naprawy i wymiany w optymalnym momencie.


TOP w kategorii
Szybka wymiana bezpośrednio na szynie

Jeśli konieczna jest zmiana łożyska, jest to dość proste, ponieważ w tym miejscu igus stawia na swoją inteligentną technikę wymiany łożysk. Oś liniowa lub robot kartezjański z napędem z paskiem zębatym nie muszą już być demontowane, ponieważ wymiana odbywa się bezpośrednio na szynie. Podobnie jak „pit stop” w Formule 1, liniowe łożysko ślizgowe można w mgnieniu oka zmienić, a dzięki bezpłatnemu narzędziu skraca przestoje do minimum. System można ponownie uruchomić w ciągu kilku minut.

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również