Solidne jak stal

Preview
Pixabay
Reklama
Reklama

Hale stalowe gwarantują trwałość, nowoczesność i funkcjonalność, a do tego łatwo je zbudować i rozebrać. Mają szeroki wachlarz zastosowań – wykorzystywane są jako magazyny, chłodnie, zakłady produkcyjne, a nawet obiekty sportowe.

Praktycznie w każdym sektorze przemysłowym znajdują zastosowanie hale stalowe. Mieszczą się w nich pomieszczenia produkcyjne, montażowe, warsztatowe, chłodnicze, magazyny, garaże itd. W zależności od potrzeb mogą też być wykorzystywane do innych celów. Każdą taką halę można bowiem zaprojektować zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora.

Hale stalowe sprawdzają się znakomicie w większości gałęzi przemysłu – zaznacza Marek Romik, kierownik działu marketingu w firmie Borga, która jest producentem prefabrykowanych hal i konstrukcji stalowych. – Wszystko dzięki możliwemu dopasowaniu do rzeczywistych potrzeb inwestora i procesu technologicznego przedsiębiorstwa. Najprościej można ująć to jednym zdaniem: hale stalowe nadają się na budynki produkcyjne, magazyny przyprodukcyjne i centra logistyczne. Są po prostu uniwersalne – dodaje.

 

Reklama

Niemal bez ograniczeń

W ofertach firm zajmujących się projektowaniem i wykonaniem hal stalowych znajdziemy hale jednonawowe (bez słupów wewnętrznych), wielonawowe (z jednym rzędem słupów wewnętrznych lub większą ich liczbą) oraz hale o dachach jedno-, dwu- i wielospadowych z kątem nachylenia połaci dachowych dostosowanym do wymagań inwestorów. Można je wyposażyć w suwnice, antresole, bramy, attyki oraz inne elementy podnoszące funkcjonalność i estetykę obiektu. Oprócz tego firmy stawiające hale zajmują się dostawą i montażem m.in. okien, drzwi, bram, schodów, naświetli dachowych, klap dymowych, ścian wewnętrznych oraz witryn aluminiowych.

Konstrukcja wszystkich rodzajów hal stalowych jest podobna. Budynki tego typu tworzone są ze stalowego szkieletu oraz płyt wielowarstwowych pełniących funkcję wypełnienia ścian. Do konstrukcji dachu wykorzystuje się membranę PVC oraz wełnę mineralną, a do ścian – wełnę mineralną i blachy trapezowe, kasety ścienne albo płyty warstwowe.

Mówiąc o możliwościach konstrukcyjnych hal stalowych, trzeba się posłużyć przede wszystkim wymiarami budynku i możliwymi do zaprojektowania obciążeniami, ale także przykładami z życia – stwierdza Marek Romik. – Szerokość budynku jednonawowego opartego na konstrukcji stalowej może bez większego problemu osiągnąć nawet 50 m i więcej. Sami wybudowaliśmy w Szwecji halę magazynową o szerokości 46 m bez podpór. Długość budynku jest limitowana wyłącznie wielkością działki i potrzebami inwestora – opowiada. – Można projektować konstrukcje przenoszące bardzo duże obciążenia. W Czechach wybudowaliśmy halę z suwnicą o nośności 100 t. Jeżeli zaś chodzi o wysokość budynku, to można uzyskać nawet ponad 20 m w okapie. Podstawowym ograniczeniem, wpływającym na cenę i możliwość wykorzystania konstrukcji stalowej, jest wysokie obciążenie ogniowe budynków. W takich wypadkach lepiej sprawdzą się na pewno budynki murowane lub np. zaprojektowane ze słupami żelbetowymi – uważa.

Reklama

 

Ile to kosztuje

Koszt wybudowania hali stalowej zależy od wielu czynników, m.in.: jej powierzchni, przeznaczenia (inna jest cena budowy magazynu niż hali produkcyjnej), wysokości i liczby słupów wewnętrznych (to szczególnie istotne przy budowie hali magazynowej) czy też systemu izolacji cieplnej i oczekiwanych warunków temperaturowych (zwłaszcza w przypadku hal produkcyjnych). Na cenę wpłynąć może też rodzaj zabezpieczeń przeciwpożarowych i konstrukcji stalowej, liczba i rodzaj bram oraz doków w hali, koszty robót ziemnych, typ posadzki i obudowy, liczba doświetleń bocznych (okien) i dachowych (świetlików). Trzeba również uwzględnić wyposażenie dodatkowe hali (suwnice, instalacje specjalne) oraz wielkość powierzchni socjalnych i biurowych przy obiekcie.

Każda hala wyceniana jest indywidualnie na podstawie informacji o wymaganiach i danych technicznych. Zasadniczo przyjmuje się jednak, że 1 m2 hali stalowej nieocieplanej kosztuje 300–600 zł netto, a hali ocieplanej prawie dwukrotnie więcej – 600–1000 zł. Oczywiście jest to wyliczenie szacunkowe, wszystko bowiem zależy od typu konstrukcji, wielkości budynku, użytych materiałów i stopnia wykończenia. Przykładowy koszt wybudowania hali stalowej jednonawowej o wymiarach 12×20 m to 160–170 tys. zł netto. Z kolei typowa średniej wielkości hala o wymiarach 20×50 m wiąże się z wydatkiem rzędu 500 tys. zł netto. Oferta na budowę hal stalowych powinna obejmować: projekt i obliczenia statyczne konstrukcji stalowej zgodne z normami, konstrukcję, tj. elementy nośne, płatwie dachowe, obudowę ścian i dachu, okna, bramy, świetliki, spusty itd., a także koszty dostawy materiałów na plac budowy i wykonania fundamentów pod montaż oraz nadzoru koordynatora montażu.

Wśród hal przemysłowych największą popularnością w Polsce cieszą się namiotowe, murowane i właśnie stalowe. Pierwsze z nich to obiekty tymczasowe, których niewątpliwym atutem jest szybkość budowy i niska cena. Wykonane są jednak z cieńszych materiałów i mają dach typu namiotowego. Budynek murowany z kolei to najbardziej klasyczne rozwiązanie, ale wymaga zdobycia większej liczby pozwoleń. W tym wypadku koszty inwestycji są dużo wyższe i znacznie dłużej trwa budowa. Budynek taki znajdzie jednak znacznie więcej zastosowań niż np. hale namiotowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ostatnio hale stalowe. Dzięki specjalnej metodzie wznoszenia i wykonaniu ze stalowych profili czas ich budowy jest wyjątkowo krótki. Jednocześnie hale takie mogą być eksploatowane przez długie lata, co sprawia, że są coraz częściej wybieraną alternatywą dla obiektów murowanych. Halę taką można łatwiej rozbudować, a w razie rozbiórki sprzedać nawet do 90% użytych elementów.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze: hale namiotowe, murowane czy stalowe – analizuje Marek Romik. – Niewątpliwie jednak ta ostatnia opcja ma swoje zalety. To, co cechuje hale stalowe, to przede wszystkim niezwykle krótki proces budowy w porównaniu do hali tradycyjnej i o wiele większa wytrzymałość na czynniki atmosferyczne w porównaniu do hal namiotowych. Nie bez znaczenia są także obciążenia, które może przenosić właściwie zaprojektowana hala stalowa, np. suwnice o udźwigu kilkudziesięciu ton. Można wyliczyć jeszcze wiele innych cech, jak np. duże rozpiętości bez podpór, powtarzalność jakości dzięki prefabrykacji, niewielką wagę w porównaniu do gabarytów itp. Wydaje mi się, że hale stalowe łączą w sobie najlepsze cechy pozostałych rozwiązań – podsumowuje.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama