Specjalne Strefy Ekonomiczne rosną w siłę

Specjalne Strefy Ekonomiczne rosną w siłę
i regularnie wydają nowe zezwolenia na prowadzenie działalności w swoim obrębie. Minione sześć miesięcy tego roku to boom jeżeli chodzi o liczbę wydanych pozwoleń
i wysokość inwestycji.

W pierwszym półroczu 2014 r, spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE) wydały 438 zezwoleń, czyli o 70% więcej niż w całym ubiegłym roku. Kwoty na inwestycje są jeszcze większe. Od stycznia do czerwca br. przedsiębiorcy zadeklarowali zainwestować ponad 21,5 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niż w 2013 r. (7,3 mld zł). Planują utworzenie ponad 20 tys. miejsc pracy.

Przedsiębiorców zdopingowały nowe unijne przepisy o pomocy publicznej. Od 1 lipca tego roku dopuszczalna pomoc publiczna w większości województw spadła. Dotychczasowy poziom zachowały tylko cztery województwa Polski Wschodniej.

"Strefy ekonomiczne przyciągają nie tylko zagraniczne projekty. Są atrakcyjne również dla rodzimych przedsiębiorców" - podkreśla Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i szef słupskiej strefy. Mimo świetnego pierwszego półrocza drugie nie będzie zupełnie stracone. "W czwartym kwartale jeszcze się podciągniemy. Trzy firmy przeanalizowały pomoc publiczną po zmianach i na pewno złożą listy intencyjne, prowadzimy rozmowy z kolejnymi" - mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej SSE.


MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.