Specjalne strefy ekonomiczne w liczbach

Preview
Paiz
Reklama
Reklama

W 2014 roku w specjalnych strefach ekonomicznych wydano 2056 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Ich skumulowana wartość wyniosła blisko 102 mld zł. Pod względem kraju pochodzenia kapitału najwięcej w strefach zainwestowali polscy przedsiębiorcy – czytamy w raporcie Ministerstwa Gospodarki o specjalnych strefach ekonomicznych, który został opublikowany 26 maja br.

W porównaniu z rokiem 2013 inwestorzy zainwestowali w strefach o 9,5% więcej kapitału, natomiast zatrudnienie wzrosło o 10,8%. Najwięcej kapitału pochodzi z 6 krajów: Polski, Niemiec USA, Holandii, Japonii i Włoch. Natomiast największy udział w skumulowanej wartości inwestycji miały firmy z branży motoryzacyjnej (26,0%). Kolejne miejsca zajęli producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (10,2%) oraz przedsiębiorcy produkujący wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (8,7%).

Reklama

Z raportu wynika także, że strefy: legnicka, katowicka i warmińsko-mazurska charakteryzują się największą koncentracją branżową. W strefie legnickiej i katowickiej dominuje przemysł motoryzacyjny, z udziałem w inwestycjach wynoszącym odpowiednio 62,3% i 52,5%, zaś w warmińsko-mazurskiej produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, której udział stanowił 48,4% wartości inwestycji.

Reklama

źródło: PAIiIZ

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama