Specjalne Strefy Ekonomiczne zajęte głównie przez polski kapitał

Preview
CC BY-SA 3.0 Wikimedia, Marek Kocjan
Reklama
Reklama

Od kilku lat polscy przedsiębiorcy zajmują pierwsze miejsce pod względem kapitału ulokowanego w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Ich inwestycje w SSE na koniec 2014 r. wyniosły blisko 19,4 mld zł.

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, w 2014 r. udział inwestycji polskich w ogólnej wartości zainwestowanego kapitału stanowił 19 proc. W tym czasie największym udziałem kapitału pochodzącego z Polski mogą pochwalić się takie strefy jak: słupska, suwalska i starachowicka, w których stanowił on ponad połowę całkowitych nakładów inwestycyjnych. Co ważne, do największych inwestorów w strefie słupskiej należały spółki: Paula Fish i Nordglass, w suwalskiej – Porta KMI Poland i Aquel, a w starachowickiej – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, Valdi Ceramika oraz Cerrad.

Reklama

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że polscy przedsiębiorcy zajęli także pierwsze miejsce pod względem kraju pochodzenia kapitału w strefach: krakowskiej (38,6 proc.) mieleckiej (34,2 proc.) oraz łódzkiej (29,3 proc.) Jednocześnie kapitał pochodzący z Polski osiągnął najwyższą wartość spośród wszystkich stref w Łódzkiej SSE, osiągając w 2014 r. wartość ponad 3,6 mld zł.

Reklama

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama