Sportowa rywalizacja na ITM

Starcie szlifierzy na targach ITM Polska © MM

Udostępnij:

Po raz drugi profesjonaliści z branży szlifierskiej sprawdzają swoje siły podczas regionalnych zawodów „Starcie Szlifierzy”. Pierwsza edycja odbyła się w Gdańsku, Warszawie i Sosnowcu. W tym roku zawody w szlifowaniu organizowane już były w Nadarzynie k. Warszawy. Drugie eliminacje odbywają się natomiast w Poznaniu podczas targów ITM.

„Starcie Szlifierzy” to pierwsze zawody w szlifowaniu skierowane do profesjonalistów z branży. Za każdym razem uczestniczy w niej kilkudziesięciu szlifierzy, którzy na co dzień wykonują ten zawód. Do rywalizacji przystępują także kobiety.W Poznaniu zgłosiło się aż pięć zawodniczek – mówi Piotr Stach, lider ds. rozwoju aplikacji 3M Poland Sp. z o.o. Grupa Przemysłowa. – Są też osoby, które brały udział w poprzednich zawodach. Frekwencja rośnie z imprezy na imprezę.

„Starcie Szlifierzy” to nie tylko sportowa rywalizacja, ale też okazja do wymiany doświadczeń i integracji osób pracujących w różnych branżach.

 

Inicjatywa powstała z myślą o osobach, które na co dzień są „niewidoczne” – wyjaśnia Piotr Stach. – Szlifierze wykonują ciężką pracę, która czasami jest niedoceniana, a wystarczy spojrzeć na konstrukcje mostowe, statki czy pociągi. Tam wyraźnie widoczne są efekty ich pracy.

Dla samych zawodników udział w starciu to dobra zabawa, ale też wyróżnienie. Startują bowiem najlepsi z najlepszych, często typowani przez samych pracodawców.

O tym, na jak wysokim poziomie są konkurencje, przekonałem się już w Gdańsku – podkreśla Krzysztof Kraska, zawodnik. – Start wymaga przygotowania. Szczególnie trudny jest test wiedzy oraz konkurencja polegająca na zeszlifowaniu z kawałka stali równo 30 g metalu.

Starcie szlifierzy to cztery konkurencje. Podczas uzbrojenia szlifierki w tarczę sprawdzana jest zręczność szlifierza. Wygrywa ten zawodnik, który wykaże się najwyższą zręcznością i ukończy zadanie w jak najkrótszym czasie. Podczas szlifowania spawu sprawdzany jest natomiast refleks szlifierza. W trzecim zadaniu liczy się dokładność. Należy wykonać 25 cięć rurki 20×1,5 ze stali nierdzewnej w taki sposób, aby najmniej zużyć tarczę tnącą. Ostatnie zadanie pt. „Instynkt szlifierza” wymaga nie tylko dokładności, ale też odpowiedniej strategii. Z kawałka stali należy zeszlifować równo 30 g metalu za pomocą tarczy ściernej.Wszystkie konkurencje są trudne i wymagające – podkreśla Dariusz Gracjasz, sędzia. – Jedni zawodnicy czują się lepiej w szlifowaniu, inni w cięciu. Startują najlepsi szlifierze pracujący w różnych branżach. W trakcie konkurencji widać ich przygotowanie oraz doświadczenie.

Starcie Szlifierzy odbywa się w pawilonie 8A. Zakończenie nastąpi o godzinie 17.00.

Edycja 2016 Starcia Szlifierzy zdobyła złoto i brąz w konkursie Złote Spinacze, organizowanym przez Związek Firm Public Relations.

 

Udostępnij:

DrukujDominika Gorgosz
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również