Sposób na istotną poprawę produktywności frezów trzpieniowych

 

Motala Verkstad to szwedzki podwykonawca specjalizujący się między innymi w produkcji elementów do turbin gazowych o niskiej emisji tlenków azotu. Zastosowanie nowych węglikowych frezów trzpieniowych przyniosło firmie istotną poprawę produktywności.

„Wymiana i wstępne ustawienie narzędzi zajmują za dużo czasu. W czasie tych czynności obrabiarka nie pracuje” - mówi Håkan Johansson, inżynier produkcji w Motala Verkstad.

Węglikowe frezy trzpieniowe, o których była wcześniej mowa, znajdują zastosowanie w obróbce pierścieni do turbin gazowych marki Siemens. To zaawansowane technologicznie przedmioty ze stali nierdzewnej, znajdujące zastosowanie w przemyśle. Na średnicy zewnętrznej każdego z pierścieni znajduje się osiem otwartych wybrań, które są wykonywane przy użyciu frezów trzpieniowych po wstępnej obróbce tokarskiej.

Håkan Johansson wyjaśnia, że obróbka rozpoczyna się od otwarcia pierwszego wybrania całą szerokością, a następnie jego przefrezowania metodą walcowo-czołową dla uzyskania wymaganej szerokości wybrania. Ten rodzaj obróbki jest bardzo wymagający dla narzędzia, na co wskazywały bardzo duże naprężenia mechaniczne objawiające się wykruszeniami ostrza i koniecznością częstej wymiany narzędzi.

„Frezy trzpieniowe, z których korzystaliśmy, zużywały się po wykonaniu jednego pierścienia. Chcieliśmy zwiększyć trwałość do czterech pierścieni, a teraz możemy obrobić więcej niż siedem przedmiotów bez konieczności wymiany narzędzia” - mówi Håkan Johansson.

Do tego zadania zastosowano nowe narzędzia: frezy trzpieniowe CoroMill Plura HD marki Sandvik Coromant, przeznaczone do trudnego frezowania zgrubnego. Największą korzyścią ich użycia w produkcji jest skrócenie czasu maszynowego. Håkan Johansson wyjaśnia to następująco:
„Obecnie będziemy mogli stosować tę samą technikę obróbki, ale z dwukrotnie wyższymi parametrami skrawania. Obróbka jednego pierścienia zajmuje teraz siedem zamiast wcześniejszych dwudziestu pięciu minut.”

Wysokie wymagania co do jakości przedmiotu nie zostawiają miejsca na błędy. Przed wysłaniem do klienta każdy przedmiot zostaje poddany pomiarom i kontroli jakości. Ze względu na duże wymiary i wysoką cenę przedmiotu, niezwykle istotne jest wyeliminowanie przypadków wyłamywania ostrza, które mogłoby spowodować uszkodzenie przedmiotu. W przypadku złamania frezu trzpieniowego, ponowna obróbka wybrania mogłaby być skomplikowana.

Oczywistą niedogodnością w czasie trudnej obróbki z użyciem frezów trzpieniowych jest konieczność zatrzymywania obrabiarki w celu wymiany narzędzia. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się węglikowe frezy trzpieniowe wykonane z udarnych gatunków, z krawędzią ukształtowaną w sposób ograniczający ryzyko drgań. Bezpieczna obróbka kilku przedmiotów ze znacznie wyższymi parametrami skrawania stwarza firmie Motala Verkstad możliwość skrócenia czasów dostaw.

„Czas dostawy to dla nas priorytet. Bardzo zależy nam na realizacji dostaw przedmiotów do klienta zgodnie z harmonogramem” - podkreśla Håkan Johnsson.

W przyszłości Håkan widzi duże możliwości optymalizacji obróbki. Ich wdrożenie z pomocą pracowników Sandvik Coromant przebywających w zakładzie produkcyjnym klienta budzi nadzieje na jeszcze większą poprawę produktywności przy zachowaniu obecnej, przewidywalnej trwałości.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę