Sposób na wzrost produktywności i powtarzalności procesu obróbki

Haimer/Mepax

Oto przykład, który pokazuje, że dzięki zastosowanie unikatowego kształtu i geometrii systemu, można podnieśc efektywność proceu obróki materiałów trudnoobrabialnych, obniżając przy tym czas obróbki.

Silniki odrzutowe określa się mianem high – tech. W ich produkcji wykorzystywane są innowacyjne technologie i procesy. Aby utrzymać właściwy poziom technologiczny, MTU rozwija innowacyjne strategie produkcyjne, a w razie potrzeby sięga po pomoc zewnętrznych ekspertów. Tak też było w przypadku, kiedy nawiązano kontakt z firmą Haimer z Igenhausem. Celem było uzyskania wsparcia w zakresie doboru technologii, a następnie optymalizacji wymagającego procesu obróbki ram i odlewów.

Trudne w obróbce materiały, wysokie oczekiwania co do jakości produktów, a także wysoki stopień automatyzacji w MTU wymaga, aby proces obróbki był realizowany w sposób absolutnie sprawny
i niezawodny, tak aby zapewnić najwyższy poziom jakości. W celu zapewnienia spójności i do tego aby móc kontrolować wysokie osiowe siły skrawania podczas obróbki, MTU zdecydowała się na wdrożenie systemu Safe-Lock opatentowanego przez firmę Haimer, którego zadaniem jest ochrona przed wyciągnięciem narzędzia z uchwytu podczas procesu obróbczego.

W systemie Haimer Safe-Lock specjalne kamienie prowadzące zaimplementowane w uchwycie narzędziowym i rowki na chwycie narzędzia zapobiegają obracaniu się narzędzia tnącego podczas ekstremalnych warunków obróbki, zapobiegając w ten sposób także przed wyciąganiem narzędzia z uchwytu. Oprócz sił tarcia na uchwycie zaciskowym mamy do czynienia także blokadą zabezpieczającą przed obrotem narzędzia w oprawce. Połączenie systemu zabezpieczającego przed wysuwaniem narzędzia z uchwytu wraz z najwyższą centrycznością systemu Safe-Lock ™ prowadzi do niskich drgań, a w rezultacie gwarantuje bardzo stabilny proces obróbki. Ze względu na duże głębokości skrawania kanałów i zwiększone wartości posuwów, szybkość usuwania materiału może być znacznie zwiększona. A z kolei dzięki obniżeniu wartości bicia promieniowego trwałość narzędzia może być wyższa nawet o 50%.

Korzyści z bicia mniejszego niż 3 µm, ​​symetryczne rozmieszczenie kamieni w systemie Safe-Lock™ gwarantujące równomierne rozłożenie obciążeń i łatwość ustawiania długości narzędzia to istotne powody, dla których MTU zdecydowało aby wykorzystywać system firmy Haimer, zamiast wcześniejszych rozwiązań takich jak np.Whistle Notch lub Weldon. Podczas gdy oba wymienione systemy istotnie mają za zadanie zapobiec wysuwaniu narzędzia i robią to z powodzeniem, niestety są przy tym niesymetryczne, a to wpływa znacząco na zwiększone bicie promieniowe, która przekłada się na obniżoną dokładność obróbki i przyspieszone zużycie narzędzi i wrzecion obrabiarek.

Dzięki zastosowaniu śrub mocujących, narzędzia skrawające są klinowane przy przeciwległej ścianie wewnętrznej uchwytu narzędziowego. Użytkownik dokręcając wkręt mocujący przesuwa narzędzie odsuwając je od osi wrzeciona i uchwytu, a tym samym prowadzi do nadmiernej ilości bicia. W ten sposób zwiększa sie także bicie promieniowe.

- Ze względu na pogorszenie bicia, trwałość narzędzia może nie być w pełni zrealizowana. W rezultacie, narzędzia z chwytem Weldon musiały zostać wymienione wcześniej. Z systemem Safe-Lock szlifowanie może być zautomatyzowane dzięki cylindrycznej formie systemu, narzędzia skrawające nie muszą już być wstawiane ręcznie do szlifierki tak jak to było z narzędziami na chwycie Weldon. Pozwala to zaoszczędzić znacznie na narzędziach - przekonuje Hans Drahtmüller, Line Manager w MTU Monachium.

Źródło: Mepax

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę