Sprzęgła dystansowe z nierdzewnej stali szlachetnej

Enemac

Spełniając oczekiwania swoich klientów, dotyczące uproszczenia operacji łączenia dwóch wałów położonych w pewnej odległości od siebie, firma Enemac opracowała różne typy sprzęgieł dystansowych, dzięki którym wyeliminowane zostały nakłady na robociznę i koszty materiałowe pośredniego łożyskowania.

Odległości do 6 m mogą być pokonane za pomocą rury pośredniej o zmiennej długości. Rura ta dostosowana jest odpowiednio do wymagań klienta.

W wielu przypadkach istnieje możliwość zastosowania sprzęgła dystansowego w postaci pozbawionego luzu wału łączącego, przegubowego lub wału synchronicznego i tym samym zastąpić kosztowne, dodatkowe łożyskowanie pośrednie.

Błędy prostoliniowości, w szczególności wzajemne przesunięcie osiowe i promieniowe mogą być skompensowane w znacznym stopniu za pomocą sprzęgieł typu EWLM i EWLA. W przypadku tych dwóch wariantów sprzęgieł chodzi o metalowe sprzęgła mieszkowe, które są ze sobą połączone za pomocą rury aluminiowej o wysokiej wytrzymałości. Zalety metalowego sprzęgła mieszkowego pozostają zachowane, typy te posiadają szczególnie wysoką sztywność na skręcanie i nadają się do wysokich roboczych liczb obrotów przy niskich momentach bezwładności. Do dyspozycji jest również wykonanie odporne na wysokie temperatury w postaci typu EWLM wytrzymującego temperatury do 300 °C.

Do kompensacji przesunięcia lateralnego nadają obydwa typy EWLH oraz EWL, które składają się z dwóch sprzęgieł elastomerowych połączonych rurą aluminiową o wysokiej wytrzymałości. Cecha ta ułatwia montaż. Elektrycznie izolujące i tłumiące drgania gwiazdy elastomerowe z poliuretanu zapewniają pozbawione luzu przenoszenie momentu obrotowego. Łatwe w montażu piasty zaciskowe i pół-skorupowe zapewniają połączenie z zamknięciem siłowym.

Sprzęgła dystansowe firmy Enemac można stosować do momentów obrotowych o wielkości do 1.600 Nm dla wałów o średnicy do 100 mm przy liczbach obrotów do 8.000 min-1.

Oprócz tego opracowany został typ EWLC, który wykonany jest z higienicznej stali szlachetnej, przeznaczony specjalnie dla wymagających środowisk takich jak urządzenia medyczne, farmaceutyczne, urządzenia przemysłu spożywczego i napojów.
W tego typu połączeniach wykonane ze stali szlachetnej A4 dwa metalowe sprzęgła mieszkowe połączone są ze sobą rurą pośrednią o długości do 3 m ze stali szlachetnej A2 lub A4. Piasty pół-skorupowe ułatwiają montaż i zapewniają pewne połączenie z zamknięciem siłowym.

Ten typ posiada szczególnie wysoką sztywność na skręcanie i nadaje się do wysokich roboczych liczb obrotów do 6.000 min-1.

Sprzęgło EWLC jest dostępne w 7 wielkościach o momencie znamionowym do 1.200 Nm. Można nim łączyć wały o średnicy od 7 mm do 85 mm.

Źródło: Enemac

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę