Stabilne łączenie bez zgrzewania: nowe złącze zaciskowe do profili konstrukcyjnych

Stabilne łączenie profili aluminiowych bez zgrzewania Rose+Krieger

Do tej pory do łączenia aluminiowych profili konstrukcyjnych o dużej nośności wykorzystywano głównie różnorodne techniki zgrzewania i spawania. Firma RK Rose+Krieger wpadła jednak na inny pomysł: zamiast tworzyć połączenia nierozłączne zastosowała specjalne złącza zaciskowe umożliwiające ponowne rozłączenie tworzonych konstrukcji. W efekcie powstał specjalny system do łączenia profili z serii Blocan.

Główną zaletą nowej metody łączenia profili jest znacznie większa elastyczność zastosowań niż w przypadku połączeń zgrzewanych. Profile można bowiem nie tylko w prosty sposób łączyć ze sobą, tworząc bardzo stabilne konstrukcje, ale także w każdej chwili rozłączyć, aby np. przygotować je do transportu. Wszystko to sprawia, że mają one szansę stać się alternatywą dla znacznie cięższych profili stalowych, oferując podobną wytrzymałość przy znacznie niższej masie własnej. A stąd już niedaleka droga do popularyzacji lekkich konstrukcji tam, gdzie jeszcze do niedawna królowała stal. Co więcej, aluminiowe odpowiedniki są także atrakcyjniejsze cenowo, co przekłada się na bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.

Mniejsze, lżejsze, a tak samo wytrzymałe

Do najważniejszych właściwości profili konstrukcyjnych z serii Blocan należy duża wytrzymałość na zginanie i skręcanie przy relatywnie niskiej masie własnej. Przykładowo, profil Blocan D o wymiarach 160 mm × 320 mm dorównuje parametrami dwuteownikowi typu IPE 360 – przy mniejszych gabarytach i ponad 35% niższej wadze w porównaniu ze stalą.

Złącze zaciskowe opracowane przez firmę Rose+Krieger umożliwia elastyczne łączenie aluminiowych profili konstrukcyjnych. Źródło: RK Rose+Krieger

Cechy te zdaniem firmy RK Rose+Krieger czynią go idealnym komponentem do budowy dużych, a jednocześnie relatywnie lekkich systemów portalowych i konstrukcji nośnych maszyn – do tej pory wytwarzanych wyłącznie ze stali.

Nieskończone kombinacje

Profile konstrukcyjne z serii Blocan dostępne są w sześciu różnych rozmiarach: D-80 mm × 80 mm, D-80 mm × 160 mm i D-80 mm × 240 mm oraz D-160 mm × 160 mm, D-160 mm × 240 mm i D-160 mm × 320 mm. Można je jednak swobodnie łączyć zarówno z innymi profilami z serii Blocan, jak i z pozostałymi produktami z szerokiego porfolio firmy RK Rose+Krieger.

Tajemnicą tak dużej elastyczności montażowej jest w tym przypadku specjalny system łączenia opracowany przez producenta. Każdy profil wyposażony jest w cztery otwory wpustowe o średnicy 18 mm. Otwory te przygotowywane są już na etapie produkcji i uwzględniane w procesie docinania na wymiar na życzenie klienta (jeśli ten nie chce lub nie może dociąć ich samodzielnie). Dzięki temu, aby połączyć ze sobą kilka profili, wystarczy zastosować specjalne złącze zaciskowe produkcji RK. W przeciwieństwie do połączeń zgrzewanych metoda ta umożliwia przenoszenie zmontowanych już profili, gdyż złącza bez problemu wytrzymują także obciążenia dynamiczne powstające podczas transportu.

Przygotowanie i montaż tego typu zestawów są nie tylko proste, ale także relatywnie tanie, co w dłuższej perspektywie przekłada się na realne oszczędności po stronie użytkownika. Ale to nie wszystko: gotową konstrukcję można także w dowolnym momencie ponownie podzielić na segmenty, co znacznie ułatwia transport do klienta.


Z czego wynika rosnąca popularność profili aluminiowych?
Systemy aluminiowe są bardzo chętnie wykorzystywane do budowy różnorodnych elementów, takich jak ramy, wsporniki czy osłony. Wersja heavy duty profili aluminiowych znajduje coraz częściej zastosowanie w kluczowych zespołach maszyn i urządzeń, wypierając profile stalowe. Użytkownicy wybierają profile aluminiowe ze względu na ich łatwy montaż oraz możliwość szybkiej zmiany rozmieszczenia poszczególnych profili w ramach wykonywanej konstrukcji. Co więcej, istniejącą już zabudowę możemy bardzo szybko rozbudować o kolejne elementy, wykorzystując do tego podstawowe narzędzia i unikając stosowania takich operacji jak wiercenie, frezowanie czy spawanie. Do niewątpliwych przewag systemów aluminiowych należy również ich mniejszy ciężar w stosunku do stalowych odpowiedników.

Kamila Kozub, lider Biura Sprzedaży w firmie ISKRA Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę