Stal ArcelorMittal w pierwszym moście drukowanym w 3D

Joris Laarman, firma MX3D

Różne gatunki walcówki ArcelorMittal będą testowane jako surowiec do stworzenia pierwszego mostu drukowanego metodą 3D nad kanałem Oudezijds Achterburgwal w Amsterdamie. 

Firma podpisała dwuletnią umowę z holenderskim MX3D - pionierem w wielkoformatowym druku 3D - i będzie jedynym dostawcą stali w tym projekcie.

Różnorodność stali połączona z technologią druku 3D otwiera ścieżkę do zmiany sposobu myślenia o projektach komponentów stalowych, które dają całkowitą wolność w geometrii produktu i procesie produkcji - komentuje Olivier Vassart z ArcelorMIttal Global R&D Long Carbon.

- Stal nadal jest źródłem inspiracji dla projektantów, a projekty jak te pokazują, że żaden materiał nie ma takich osiągnięć w dziedzinie innowacji jak stal - dodaje Vassart.

Pierwszy etap projektu zakłada wybudowanie prototypu mostu do końca 2016 roku w warsztacie firmy MX3D. Po testach i analizach, most zostanie wydrukowany w technologii 3D. Centrum badań w Gandrange jest zaangażowane w projekt i będzie pracować nad projektem mostu z punktu widzenia materiału, analizując zachowania strukturalne i właściwości antykorozyjne.

Głównym celem firmy jest lepiej zrozumieć wpływ druku 3D na produkty stalowe – np. czy standardowo spawane gatunki stali nadają się do zastosowania w technologii druku 3D lub czy należy opracować nowy gatunek stali.

Już w październiku odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu , w którym udział wzięła Kajsa Ollongren zastępca burmistrza. Udostępniono również centrum dla zwiedzających, którzy będą zainteresowani śledzeniem postępu prac.

Źródło: ArcelorMittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę