STOM 2018. Technologie 3D w rozwoju produktów PIAP

MM Magazyn Przemysłowy

W trakcie Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce odbywa się szereg konferencji, z pierwszego dnia, czego duża część poświęcona była technologii druku, skanowania i projektowania 3D.

Podczas cyklu konferencji Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprezentował wykład pt. „Technologie 3D w rozwoju produktów PIAP”. PIAP to instytut państwowy, który działa już przeszło 50 lat. Jego podstawowym zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie w różnych gałęziach przemysłu technologii, systemów automatyki, urządzeń produkcyjnych i specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Bliska współpraca z przemysłem zaowocowała szeregiem nowych opracowań i znaczących wdrożeń.

Skąd pomysł na postawienie na technologie 3D, w tym przede wszystkim druk? – My realizujemy taką wielkość produkcji, że nie opłaca się myśleć o formach, gdzie frezowanie nie jest opłacalne. Dynamika naszego produktu, czyli konieczność dostosowania produktów do różnych wymagań, do różnych służb specjalnych, wymusiła na nas druk 3D i skanowanie 3D. Tutaj korzystamy ze środków, które spływają do nas z UE, ale też środków krajowych – mówi dr inż. Maciej Cader z PIAP-u.

Właśnie w tym celu powołano do życia ośrodek PIAP design, specjalizujący się w takich dziedzinach, jak: rozwój i zastosowanie technologii 3D w przemyśle, projektowanie i wytwarzanie drukarek 3D przeznaczonych do przemysłu, robotyka mobilna oraz rozwiązania techniczne na rzecz bezpieczeństwa publicznego. W skrócie: PIAP design wykona komputerowe projekty, dobierze materiały i odpowiednią technologię wytworzenia, przeprowadzi niezbędne testy, a następnie wykona produkt finalny, wydruk 3D.

- Zrealizowaliśmy już wiele projektów dla podmiotów zewnętrznych - mówi Maciej Cader. – Wśród nich była m.in. realizacja szafy rackowej oraz specjalistycznych wkładek do niej. Design był w całości nasz, produkcja też. Pracując nad tym projektem posługiwaliśmy się skanerem 3D, żeby dopasować się do bieżących rozwiązań technicznych firmy – dodaje.

Jak podkreśla Maciej Cader, skanowanie 3D to nie tylko pozyskiwanie geometrii, ale również realizacja kontroli jakości partii produkcyjnych dla podmiotów zewnętrznych: - Za pomocą skanerów optycznych przeprowadzaliśmy m.in. analizy części z branży automotive. Klient przesłał do nas wybraną partię produkcyjną, żeby przeprowadzić szczegółową kontrolę jakości na podstawie analizy, a następnie chciał byśmy wyciągnęli dla niego odpowiednie wnioski.

PIAP design skanuje także szyby kopalniane dla branży górniczej. – Platforma scanningowa służy do analizy i diagnostyki elementów znajdujących się w szybach kopalnianych. Szyb jest skanowany podczas przejazdu windy. Temat był o tyle trudny, że trzeba było pogodzić sztywność konstrukcji, jak i zwrócić uwagę na to, że konstrukcja cały czas drga, a z punktu widzenia skanowania to jest bardzo niepożądane – podkreśla Cader.

I dodaje, że to nie jedyne badania prowadzone obecnie przez PIAP design. – Teraz jest czas wielkiego boomu na nowe materiały. Jedna z firm zleciła nam analizę możliwości wykorzystania żywic epoksydowych w druku 3D. Podobnych zleceń może być wkrótce więcej - podsumowuje Cader.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę