Studenci z Krakowa zaprojektowali ultralekki pojazd dla niepełnosprawnych

© Politechnika Krakowska

Udostępnij:

Z "Buzza" można korzystać wyłącznie przy pomocy rąk. Osoby niepełnosprawne nie muszą się przesiadać z wózka do auta, bowiem wózek pełni również funkcję fotela kierowcy. Rolę podjazdu zapewnia dolna klapa, która opada na powierzchnię drogi. Zamykana jest wraz z górną klapą przy pomocy jednego uchwytu.

Pojazd dla niepełnosprawnych skonstruowali studenci z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym: Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek, pod kierunkiem opiekuna naukowego prof. Witolda Grzegożka.
- Masa "Buzza" to jego podstawowy atut,  biorąc pod uwagę elektryczny napęd pojazdu. Dzięki temu może on mieć większy zasięg – podkreśla prof. Witold Grzegożek.
Prototyp studentów osiąga prędkość ok. 40 km/h, przy zasięgu około 50 km. Jego całkowita masa własna (bez baterii) wynosi 200 kg.

Ładowany ze zwykłego gniazdka
Do napędu zostały zastosowane dwa silniki BLDC, które umieszczono w tylnych kołach. Pojazd może być ładowany ze zwykłego gniazdka. "Buzz" ma niewielkie rozmiary: 1,55 m szerokości i 2,2 m długości. Można go zatem zaparkować na małej przestrzeni, a nawet wjechać do wąskich drzwi i na podjazdy dla wózków.

Prototyp za 25 tys. zł
– Nasz prototyp kosztował ok. 25 tys. zł, a wiadomo, że przy tego typu pracach wynalazczych podejmuje się kosztowne próby, które w produkcji seryjnej już są eliminowane. Seryjnie produkowany "Buzz" mógłby więc być dwa razy tańszy od konkurencji – zaznacza prof. Grzegożek.
Pojazd został zgłoszony do ochrony jako Zarejestrowany Unijny Wzór Przemysłowy. Oznacza to, że jego wygląd będzie chroniony na terenie całej Unii Europejskiej. Taką ochroną został już objęty stworzony na Politechnice Krakowskiej hybrydowy pojazd miejski.źródło: tvn24

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również