Sukces 2. edycji Targów KOMPOZYT-EXPO

©

Udostępnij:

2. edycja Targów Kompozytów, Technologii i Maszyn do  Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO zgromadziła blisko 130 wystawców (dwa razy więcej niż premierowa edycja), reprezentujących takie kraje jak Finlandia, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Wielka  Brytania, Włochy czy USA. Imprezę odwiedziło blisko 2 tysiące profesjonalistów, w tym wielu gości z zagranicy.

- Nie było innej możliwości, musieliśmy tu przyjechać. Dla nas bardziej istotne w tym roku
było zaprezentowanie oferty w Krakowie niż w Paryżu na JEC Composites Show, ponieważ mamy większą możliwość kontaktu z polskimi klientami. Na pewno będą to jedne z bardziej udanych Targów w tym roku - podsumował drugą edycję KOMPOZYT-EXPO Michał Kwaśny z firmy Carbon Center. W zeszłym roku jej przedstawiciele odwiedzili Targi w charakterze zwiedzających. Tym razem postanowili wziąć czynny udział w jedynej imprezie branży kompozytów w Polsce.- Podtrzymuję to, co powiedziałem podczas premiery tych Targów. Cieszę się, że w końcu w Polsce powstało miejsce spotkań ludzi z branży. Zwłaszcza, że widać ogromny progres tej imprezy. Jest dużo więcej zainteresowanych, mnóstwo ciekawych produktów, prezentacji - dodał Kwaśny.
 .
- Polski rynek kompozytów jest duży, chyba największy w Europie środkowo-wschodniej, coraz bardziej specjalistyczny i na pewno potrzebuje takiej imprezy. Cieszę się, że Targi organizowane w Krakowie rozwijają się w tak szybkim tempie - stwierdził Rafał Bierzanowski z firmy C-L Sp. z o.o.

Najlepsze targowe produkty
Targi KOMPOZYT-EXPO 2011 były doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, wymiany informacji oraz doświadczeń z rynków europejskich. Zaprezentowano wiele branżowych nowości i innowacyjnych rozwiązań. Najlepsze produkty nagrodzono oryginalnymi statuetkami. Komisja konkursowa złożona z wybitnych naukowców, branżowych specjalistów i przedstawicieli mediów pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Jana Chłopka przyznała wyróżnienia w kilku kategoriach:1. maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych
* PHOENIX EQUIPMENT POLSKA za APLIKATOR ŻELKOTU ELF - producent PHOENIX EQUIPMENT COMPANY (za uniwersalność i rozwiązanie ekologiczne)

2. materiały i surowce do produkcji kompozytów
* MILAR Sp. z o.o. za SAERFOAM - producent SAERTEX (za oryginalne rozwiązanie problemu rdzenia w kompozytach przekładkowych)
* KROSGLASS S.A. za GRUPĘ MAT SZKLANYCH POWIERZCHNIOWYCH, Producent KROSGLASS S.A. (za pionierskie opracowanie mat szklanych z włóknami o średnicy 9 mikrometrów)
* BALTAZAR KOMPOZYTY Sp. z o.o. za PALAPREG ECO P-55-01-ŻYWICA Z BIOMATERIAŁÓW - producent DSM COMPOSITE RESIN AG (za proekologiczną żywicę z udziałem biokomponentów i redukcję emisji styrenu)

3. wyroby z materiałów kompozytowych
* TECHNISCHE UNIVERSITÄT DRESDEN INSTITUT FÜR LEICHTBAU UND KUNSTSTOFFTECHNIK za eTRUST - producent Technische Universität Dresden Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik (za kompleksowe wykorzystanie materiałów kompozytowych i konstrukcji samochodu wyścigowego oraz unikatowe technologie użyte do jego wytworzenia).

Niezwykły koncert i futurystyczny bolid wyścigowy
Targom KOMPOZYT-EXPO towarzyszyła niezwykle ciekawa wystawa studentów krakowskiej ASP, którzy prezentowali przedmioty wykonane z kompozytów. Zwiedzający mogli poznać również proces powstawania bardzo lekkich samolotów wytwarzanych w bielskich Zakładach Lotniczych 3Xtrim, a na dwóch stoiskach zaprezentowano bolidy wyścigowe, skonstruowane niemal w całości z materiałów kompozytowych.

- Maksymalna prędkość tego pojazdu, wyposażonego w silnik elektryczny to 200km/h. Spełnia wszystkie kryteria dotyczące udziału w sportach motorowych. Przy jego konstruowaniu zastosowaliśmy wiele innowacyjnych technologii wytwarzania materiałów kompozytowych, takich jak: infiltracja gazowa, próżniowa, prasowanie na gorąco, czy metodę RTM. Jest lekki, wytrzymały i zasilany prądem, czyli ekologiczny. Obecnie pracujemy nad samochodem miejskim wykonanym oczywiście z kompozytów - zdradza Andrzej Czulak z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

 Podczas Targów odbył się również niezwykły koncert, podczas którego Politechnika Wrocławska zaprezentowała unikatowe brzmienie - wykonanych z kompozytów... skrzypiec i gitary.

Targi docenione przez Central European Composite Cluster (CECC)
Sukces 2. edycji KOMPOZYT-EXPO pokazuje, że rynek materiałów kompozytowych rozwija się bardzo dynamicznie. Idea powołania Targów została doceniona przez przedstawicieli Central European Composite Cluster. Nowo powstały klaster będzie zrzeszałfirmy i instytucje z Europy środkowo- wschodniej zajmujące się materiałami kompozytowymi. Do tego grona zostały zaproszone Targi w Krakowie.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z faktu, że o organizowanych przez nas Targach mówi się tak dobrze. KOMPOZYT-EXPO, co pokazują opinie ich uczestników, okazały się strzałem w dziesiątkę. Podwoiliśmy liczbę wystawców, odwiedziło nas pół tysiąca więcej profesjonalistów niż w roku ubiegłym. Schlebia nam, że nasi goście zaczynają wymieniać nazwę naszej imprezy jednym tchem razem z nazwą Targów organizowanych w Paryżu i Stuttgarcie. Jest do czego równać. Zrobimy wszystko, aby rozwinąć te Targi. By spełnić oczekiwania branży i stać się najważniejszym miejscem spotkań firm z regionu Europy środkowo-wschodniej. Już dzisiaj zapraszamy na 3. Edycję Targów KOMPOZYT-EXPO, która odbędzie się w dniach 22 - 23.11.2012r - mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Udostępnij:

DrukujGerd Knehr
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również