Sukcesy polskich wynalazców w Brukseli

 

W sobotę 15 listopada zakończyły się 63 Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2014” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tegorocznej edycji targi zgromadziły rozwiązania z 14 krajów świata: Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Mołdawii, Malezji, Maroka, Malty, Polski, Rosji, Rumunii, Tajwanu, Tajlandii, Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 96 wynalazków.

Konkurs EUREKA
Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA Targów INNOVA, w ramach którego grono ponad 90 ekspertów z Belgii oraz innych krajów, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny, przyznając nagrody i medale. Na targach zaprezentowano ponad 300 wynalazków, z czego 212 otrzymało medale oraz nagrody specjalne.

 

Wystawcy z Polski zaprezentowali 96 wynalazków
Polacy prezentują swe osiągnięcia na targach w Brukseli od 24 lat.

Wystawcami tegorocznej edycji były instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki.

Na targach były również stoiska promocyjne Ambasady Polskiej w Brukseli, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości PARP, Polski Wschodniej oraz Województwa Łódzkiego.

Polskie stoiska zaprezentowały projekty już zaawansowane, po próbach, badaniach, wdrożeniach pilotażowych, jak również te gotowe do przemysłowych wdrożeń czy też do szerokiej komercjalizacji.

 

Nagrody i wyróżnienia dla polskich wystawców
W ramach konkursu jury przyznaje 4 kategorie medali. Najwyżej ocenione rozwiązania otrzymują złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury oraz nagrody specjalne.

W tym roku, już po raz siódmy w historii, międzynarodowe jury nagrodziło najwyższą nagrodą wynalazek z Polski. Tegoroczne Grand Prix zdobył prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej w Bytomiu oraz firma Faser, za „OXYBARIA S – urządzenie do jednoczasowej hyperbarii tlenowej i ozonoterapii”. Jest to nowatorska metoda leczenia owrzodzeń podudzi i stopy cukrzycowej. OXYBARIA S jest połączeniem bakteriostatycznego leczenia ozonem i tlenem hiperbarycznym poprawiającym miejscowe utlenianie.

Polacy otrzymali m.in.:

  • Grand Prix,
  • 32 medale złote ze specjalnym wyróżnieniem jury,
  • 24 medali złotych,
  • 35 medali srebrnych,
  • 5 medali brązowych.

 

Wśród powyższych wyróżnień były 2 medale w kategorii „Młody wynalazca”.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przyznała nagrodę w kategorii najlepszy wynalazek targów za „Suplement diety w prewencji chorób neurodegeneracyjnych”, polegający na zastosowaniu krótkich peptydów jako suplementów diety do prewencji choroby Alzheimera. Wynalazek został opracowany przez Mazowiecki Klaster Peptydowy we współpracy z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Instytutem Genetyki I Hodowli Zwierząt PAN; Instytutem Homeostazy Sp. z o.o. oraz Instytutem Chemii Przemysłowej.

Najwyższa nagroda jury dla młodych wynalazców została przyznana uczniom Zespołu Szkół Nr 6 w Jastrzębiu Zdroju. Opracowali oni system „ESKONzO II”, stworzony dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, w celu poprawy jakości życia oraz zwiększenia mobilności i poczucia bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych. Umożliwia on sterowanie myszą komputera za pomocą ust lub języka. Wynalazek jest w fazie badań prototypu oraz testów u osób niepełnosprawnych.

Katedra Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej we współpracy z SESTO Sp. z o.o. w Łodzi otrzymały nagrodę belgijskiej organizacji CONCEPT za „Hiperszybkie, bezłukowe, niskonapięciowe wyłączniki hybrydowe prądu stałego typu DCHT dla pojazdów trakcji miejskiej i zastosowań pokrewnych”. Rozwiązanie jest nowością w skali światowej, mającą zasadnicze znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów i poprawy płynności ruchu pojazdów trakcyjnych.

Nagroda CONTEST BRUSSELS EUREKA trafiła do Instytutu Chemii Przemysłowej za „Nowy poli(tlenek etylenu) o wysokiej udarności, otrzymywany z surowca odnawialnego”. Otrzymany polimer charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sztywnością, znakomitymi właściwościami termicznymi i stabilnością wymiarów, dobrą odpornością chemiczną i właściwościami barierowymi. Przykładowe zastosowania obejmują sektory: motoryzacyjny, elektryczny i elektroniczny, materiałów technicznych i opakowaniowych (np. folii do kontaktu z żywnością).

 

Polskie Ministerstwo Gospodarki wyróżniło 3 polskie wynalazki
„Satelitowy agregat pompowy” opracowany przez Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej, jest wynalazkiem w trakcie wdrożenia komercyjnego. Agregat umożliwia pompowanie różnego rodzaju cieczy, np. wody, emulsji oleju w wodzie, olejów roślinnych i olejów mineralnych. Wynalazek ma bardzo szerokie spektrum zastosowań w hydraulice siłowej, ratownictwie górniczym i straży pożarnej, a także w przemyśle spożywczym i petrochemicznym oraz wszędzie tam, gdzie odbywa się przepompowywanie cieczy pod niskimi lub wysokimi ciśnieniami.

Kolejne nagrodzone rozwiązanie to „Innowacyjny sposób produkcji wysokojakościowych wyrobów mięsnych z oryginalnym połączeniem mięsa wieprzowego i strusiego”. Produkty te mają specjalne cechy jakościowe (podwyższona wartość odżywcza i prozdrowotna, kontrolowana alergenność i obniżona zawartość tłuszczu, soli oraz brak polifosforanów). W diecie dzieci i młodzieży produkty te pomagają w zapobieganiu chorobom dietozależnym (alergie pokarmowe, otyłość, cukrzyca, miażdżyca). Technologia została stworzona przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego we współpracy z Instytutem Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN.

Ministerstwo wyróżniło również laureatkę tegorocznego konkursu Młody Wynalazca, organizowanego przez Fundację Haller Pro Inventio, 14-letnią gimnazjalistkę z Niska – Katarzynę Chrapko za projekt pt. „Badanie nad zastosowaniem infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka". Do pracy nad rozwiązaniem zainspirowała ją wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dowiedziała się, że mięśnie serca pracują bardzo szybko, a mięśnie innych organów wewnętrznych – bardzo powoli.

Jak podkreślił przewodniczący jury, wysoka ocena polskich wynalazków jest efektem ich bardzo wysokiego poziomu, zaawansowania w procesie badawczo-wdrożeniowym oraz zapotrzebowania na ich aplikacje. Jest ona również wynikiem profesjonalnej prezentacji rozwiązań w postaci funkcjonujących prototypów, filmów i prezentacji multimedialnych obrazujących ich działanie i potwierdzających efekty zastosowania oraz bogatej dokumentacji merytorycznej przygotowanej dla jurorów oceniających rozwiązania.

 

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę