SYNChem – nowy program dla polskiego sektora chemicznego

© Imgkid

Udostępnij:

30 mln złotych czeka na konsorcja naukowo-przemysłowe w I edycji konkursu SYNChem.

Program jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz firmy Synthos S.A. Na realizację inicjatywy przeznaczono 15 mln zł z programu Inteligentny Rozwój.- SYNChem to nowa inicjatywa w programie Inteligentny Rozwój wspierająca naukowo-przemysłowe przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe w przemyśle chemicznym. Idea programu wpisuje się w realizację rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdyż służy wzmocnieniu jednego z kluczowych sektorów gospodarki, a innowacje powstałe w branży chemicznej znajdują szerokie zastosowanie także w wielu innych dziedzinach – podkreśliła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na konferencji inaugurującej program podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Poinformowała również, że w 2016 r. w programie Inteligentny Rozwój ogłoszonych zostanie minimum 28 naborów wniosków. Łączny budżet dla tych konkursów wynosi 8,2 mld zł.

W ramach SYNChemu można ubiegać się o środki na badania przemysłowe i prace rozwojowe nad nową generacją ekologicznych antydegradantów, wysokosprawnych elastomerów, bio-pestycydów, włókien i materiałów kompozytowych dla przemysłu i medycyny. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 20 czerwca do 20 września 2016 r.

Wspólne przedsięwzięcia NCBR z partnerami biznesowymi polega na finansowaniu prac badawczo-rozwojowych w oparciu o agendę badawczą, opracowaną na bazie zaproponowanych przez partnera obszarów problemowych. Głównym celem uruchomienia SYNChem jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora chemicznego w perspektywie do 2023 roku.

Inicjatywa dedykowana konsorcjom naukowo-przemysłowym jest pierwszym z serii przedsięwzięć partnerskich NCBR planowanych w tym roku, mających wzmacniać innowacyjność kluczowych sektorów gospodarki. Kolejne konkursy strategicznych programów badawczych ogłoszone zostaną w II połowie 2016 r. Pula przeznaczonych na nie środków z programu Inteligentny Rozwój wyniesie 145 mln złotych.Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również