System e-prowadnika z modułem zig-zag od igus

igus GmbH

Dzięki składanej konstrukcji e-prowadnika, przystosowanemu do układania w standardowym koszu zig-zag, firma igus oferuje rozwiązanie do zastosowań pionowych, które zajmuje niewiele miejsca i ma przystępną cenę. Ze względu na modułową budowę, e-prowadnik może być skonfigurowany jako zig-zag zgodnie z indywidualnymi wymaganiami oraz szybko dostarczony. Tym samym, pozwala na tworzenie dobrze przemyślanych systemów doprowadzania energii oraz przesyłania danych na potrzeby techniki teatralnej, oświetleniowej, magazynowej, a także hydraulicznych pomostów roboczych.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

W najznakomitszych teatrach i operach, takich jak Royal Theatre w Londynie, opera w Barcelonie czy Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, a także podczas wielu inscenizacji musicali nieodzowne są spektakularne scenografie oraz efektowne oświetlenie. Potrzebna do tego technika sceniczna oraz reflektory są najczęściej przemieszczane w kierunku pionowym. Niezawodne przesyłanie danych i energii do tych urządzeń wymaga także prowadzenia przewodów w górę. Ponadto, stawiane są dodatkowe wymagania dotyczące możliwie najcichszego ruchu w pionie, czy estetycznego prowadzenia wielu przewodów w bardzo ograniczonej przestrzeni. Z myślą o obu sytuacjach firma igus opracowała rozwiązanie, składany e-prowadnik umożliwiający bezpieczne prowadzenie wszystkich przewodów, który można ułożyć w znormalizowanym, zajmującym niewiele miejsca koszu. Gdy pomost znajduje się w dolnym położeniu, e-prowadnik jest ułożony w koszu. Natomiast gry pomost podnosi się, e-prowadnik rozkłada się i podąża za ruchem – na wysokość do 30 m. Ocynkowany kosz można dyskretnie połączyć z elementami sceny lub przymocować do ruchomych modułów oświetleniowych. Gdy sztankiet jest opuszczany, e-prowadnik rozkłada się odpowiednio do dołu. Na życzenie pojemnik może być pomalowany czarną farbą o małym współczynniku odbicia światła lub w innych kolorach.

Modułowość pozwalająca na obniżenie kosztów

Dodatkową zaletą systemu jest modułowość. Dotychczas kosze były oferowane pojedynczo lub w małych seriach, natomiast teraz, ze względu na modułowość systemu, znormalizowany kosz igus może przy niewielkim nakładzie pracy zostać w ciągu dziesięciu dni skonfigurowany, wykonany i dostarczony za przystępną cenę. Dostępne są moduły o szerokości prowadnika od 75 do 500 milimetrów oraz długości pojemnika od 600 do 3000 milimetrów, natomiast maksymalna wysokość kosza może wynosić 2000 milimetrów. Dzięki temu, przy większości zastosowań nie trzeba już sięgać po kosztowne rozwiązania indywidualne.

W porównaniu do systemów z e-prowadnikiem wciąganym przy użyciu liny używanych do podobnych zastosowań, inteligentna konstrukcja pozwala na cichy ruch pionowy. Ponadto, system jest przystosowany do dużych obciążeń. Do e-prowadnika jest przymocowany element montażowy z podwójnym grzebieniem. Konfiguracja jako zig-zag może być stosowane z prawie wszystkimi e-prowadnikami z serii E2 i E4, przy czym ze względu na możliwość obustronnego otwierania, seria E4 pozwala na łatwiejszy montaż i wypełnianie. Standardowy kosz idealnie nadaje się do transportowania fabrycznie zmontowanego e-prowadnika. Dzięki temu, moduł może być dostarczany jako kompletny i gotowy do szybkiego podłączenia system readychain, który składa się z e-prowadnika, przewodów chainflex oraz wtyczek.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę