System laserowego osiowania wałów

SKF

 

Firma SKF wprowadziła na rynek przyrząd do osiowania wałów TKSA 31, który umożliwia proste ustawianie współosiowości wałów. Przyrząd ten stworzono z myślą o przemysłowych zastosowaniach maszyn wirujących. Wspiera on użytkowników w wykrywaniu i korygowaniu niewspółosiowości wałów, co przekłada się na wydłużenie czasu sprawności sprzętu, poprawę jego niezawodności i obniżenie kosztów utrzymania ruchu.

Przyrząd TKSA 31 i wprowadzony wcześniej na rynek TKSA 41 mają podobną konstrukcję, przy czym TKSA 31 jest tańszy od swojego „starszego brata”, jakim jest TKSA 41. Przekłada się to na mniejszą elastyczność pomiarową niższej wersji oraz na brak w niej funkcji aparatu fotograficznego, która w przypadku TKSA 41 pozwala na uzupełnianie raportów z osiowania o zdjęcia. Oba narzędzia zaprojektowano w sposób umożliwiający łatwe, intuicyjne osiowanie wałów – nawet operatorom o niewielkim doświadczeniu.

TKSA 31 składa się z dwóch bezprzewodowych jednostek pomiarowych z dużymi detektorami i jasnymi laserami. System ogranicza wymagania w zakresie wstępnej regulacji współosiowości i gwarantuje precyzyjny pomiar również w trudnych warunkach. Wbudowane narzędzie do kontroli stabilności łap maszyny (funkcja "soft foot" - "miękka stopa") stwarza podstawy dla pomyślnego osiowania.

Ciekłokrystaliczny wyświetlacz (LCD) z ekranem dotykowym narzędzia TKSA 31 sprawia, że regulowanie współosiowości jest szybkie i proste. Pomiarów można dokonywać rozpowszechnioną metodą odczytu w trzech pozycjach (odpowiadających kolejno godzinie 9, 12 i 3), z których każda jest elastyczna, tzn. musi znaleźć się w szerokim zakresie 40 stopni. Oferowana przez przyrząd funkcja wizualizacji w czasie rzeczywistym wspomaga intuicyjny pomiar i ułatwia regulowanie ustawienia maszyn w poziomie i pionie.

Możliwość dokonywania zautomatyzowanego pomiaru, wynikająca z samoczynnego stwierdzania przez przyrząd właściwego ustawienia głowic, pozwala operatorom przekręcać i przytrzymywać wały oburącz. Każdy proces osiowania kończy się automatycznym wygenerowaniem przez TKSA 31 zindywidualizowanego raportu, zawierającego uwagi na temat danego zastosowania. Raporty można bez wyjątku eksportować jako pliki PDF. Zintegrowana biblioteka maszyn wspomaga porządkowanie raportów z osiowania i zapewnia ogląd ogółu eksploatowanych maszyn.

www.skf.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę