System TACU do szybkiej wymiany narzędzi

Kennametal, system wymiany narzędzi © Kennametal

Udostępnij:

Już od ponad trzech dekad marka KM firmy Kennametal, specjalizująca się w zakresie systemów do szybkiej zmiany narzędzi, zwiększa efektywność warsztatów mechanicznych. Jak mogą potwierdzić to tysiące klientów, system KM pozwala skrócić czasy ustawiania, zapewnić większą elastyczność i większy stopień wykorzystania maszyn oraz sprostać coraz bardziej rygorystycznym wymogom branży.

Jednym z klientów jest Anthony Machine. Od 1946 r. ten warsztat z San Antonio wspomagał wiele sektorów przemysłu, włączając w to przemysł naftowy i gazowy, górnictwo, transport i energetykę. Przy tak dużym doświadczeniu w zakresie obróbki precyzyjnej, niewiele jest problemów, z którymi ten niewielki warsztat nie byłby w stanie sobie poradzić. Po nabyciu przez firmę pary uniwersalnych centrów tokarskich NLX 3000 1250 od producenta obrabiarek CNC, firmy DMG Mori — będących pierwszymi w warsztacie tokarkami live-tool z osią Y — zespół produkcyjny firmy Anthony podjął wyzwanie, aby jak najlepiej wykorzystać nową inwestycję.Mark Davis, starszy inżynier sprzedaży z Kennametal, zaoferował konsultację w tym zakresie, podobnie jak czynił to w ciągu całej ostatniej dekady. Wyjaśnił, że najlepszym sposobem na skrócenie czasu konfiguracji i zmaksymalizowanie potencjału nowych maszyn jest wyposażenie głowic narzędziowych w zespoły mocujące (TACU) i oprawki szybkozmienne KM.

System TACU obsługuje wszystkie rozmiary systemów, od KM32 do KM63 — powiedział Davis. — Oferujemy bloki do narzędzi statycznych i napędzanych. Możemy wyposażyć tokarki Okuma, Haas, Mazak, Doosan oraz oczywiście DMG Mori — prawie wszystkich największych producentów, a na bieżąco dodajemy kolejnych. Dzięki temu nasi klienci mogą łatwo i ekonomicznie wyposażyć ponad 80 modeli centrów tokarskich CNC w szybki, elastyczny i dokładny system wymiany narzędzi.

Według technologa produkcji z Anthony Machine, Daniela Gollera, decyzja zaadoptowania TACU i KM do nowych maszyn była łatwa. — Przez lata stworzyliśmy wiele własnych oprawek narzędziowych wyposażonych w mocowanie typu KM do obróbki głębokich otworów i innych operacji na naszych tokarkach CNC i centrach obróbczych, jak też korzystamy z rozwiązań Kennametal na kilku tokarkach z manualnymi głowicami rewolwerowymi w warsztacie, aby wyeliminować ograniczenia dostępnych narzędzi — powiedział. — Niejednokrotnie zyskiwaliśmy nowe zlecenia, ponieważ KM pozwalał na uzyskanie tolerancji i jakości wykończenia powierzchni, których inni nie byli w stanie osiągnąć korzystając z konwencjonalnych narzędzi.

Mohsen Saleh, dyrektor operacyjny z Anthony, potwierdza to: — Różnice są uderzające. W porównaniu z tradycyjnymi systemami mocowania narzędzi, które są standardem w większości maszyn, jednostki TACU z oprawkami KM są zarówno szybsze, jak i dokładniejsze. Rutynowo utrzymujemy tolerancje na poziomie 0,013 mm i powiedziano mi, że wymiar części nie zmienia się pomiędzy kolejnymi mocowaniami. Głowica jest mniej obciążona, dostęp jest łatwiejszy oraz zmniejszają się drgania, często występujące w typowych narzędziach z chwytem na kwadrat i mocowanych za pomosą śrub.

Doświadczenie firmy Anthony z TACU jest tym, czego oczekujemy od KM — powiedział Davis. — Biorąc pod uwagę wszechstronność platformy, jej dokładność, a zwłaszcza jej elastyczność, szybko staje się ona de facto standardem przemysłowym w zakresie systemów szybkiej wymiany narzędzi.Saleh podsumowuje niedawny sukces Anthony z perspektywy firmy. — Kupiliśmy naszą pierwszą obrabiarkę CNC w 1986 r. — mówi. — W tym czasie używaliśmy sprzętu dobrze znanej konkurencyjnej marki. Następnie pojawił się Kennametal. To, co nas uderzyło, to przede wszystkim ich nastawienie na współpracę. Zawsze byli gotowi przyjść i wspólnie z nami pracować nad aplikacjami, co w połączeniu z jakością ich produktów spowodowało, że odtąd stali się preferowanym przez nas dostawcą narzędzi. Zawsze rywalizujemy z mniejszymi, tańszymi warsztatami, więc aby zdobywać kolejne zlecenia, musimy adaptować najnowsze technologie w zakresie narzędzi i obrabiarek. To właśnie zapewnia nam przewagę, a współpraca z Kennametal znacząco wpływa na nasz sukces.

Źródło: Kennametal

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również