Systemy modułowe w produkcji kół zębatych

© EMAG

Udostępnij:

Od lat wzrastają wymagania odnośnie obróbki kół zębatych, stawiane np. w produkcji komponentów układu napędowego, od lat wzrastają. Coraz większa złożoność konfiguracji przekładni powoduje konieczność sprostania wzrastającym wymaganiom odnośnie jakości przedmiotów i to przy stale rosnącej liczbie produkowanych sztuk. EMAG dzięki nowym modułowym obrabiarkom serii VLC, składających się z pionowej frezarki obwiedniowej VLC 200 H i pionowej obrabiarce do fazowania VLC 100 C, oferuje idealne rozwiązanie, potrafiące sprostać tym wysokim wymaganiom.

Eksperci z firmy KOEPFER z siedzibą w Villingen-Schwenningen to partnerzy do współpracy w zakresie procesów obróbki kół zębatych w grupie EMAG. Pionowa frezarka obwiedniowa VLC 200 H w ofercie KOEPFER jest pierwszą obrabiarkę na bazie nowego „modułowego systemu obrabiarek” od EMAG.

Platforma modułowa w użyciu
Platforma modułowa EMAG jednoczy różne technologie grupy EMAG w jednej, niezmiennej konstrukcji podstawowej obrabiarki. Zawsze zastosowanie znajduje znana od EMAG zasada pick-up (pobierz-oddaj). Każda modułowa obrabiarka ma magazyn przedmiotów, z którego za pomocą wrzeciona pick-up następuje samoczynny załadunek i rozładunek. Prowadzi to do znacznego skrócenia czasu od wióra do wióra do zaledwie kilku sekund. Pionowa konstrukcja obrabiarki gwarantuje nie tylko optymalne usuwanie wiórów, lecz również zapobiega zbieraniu się wiórów, co przyczynia się do zachowania niezmiennie wysokiej jakości produkcji. Pionowa budowa umożliwia ponadto umieszczenie wrzeciona, sań i systemu transportu przedmiotów w niewielkiej odległości od siebie, co zmniejsza zapotrzebowanie powierzchni na obrabiarkę do absolutnego minimum. Obrabiarki modułowe, dzięki jednolitej konstrukcji, są idealnie przystosowane do połączenia systemów produkcji w jeden łańcuch, ponieważ transport przedmiotów między obrabiarkami jest bardzo łatwy do realizacji ze względu na tę samą wysokość przekazywania przedmiotów.

Modułowa frezarka obwiedniowa VLC 200 H
Pionowa frezarka obwiedniowa VLC 200 H oferuje technologię, która również w wersji pojedynczej obrabiarki zapewnia użytkownikom duże korzyści ekonomiczne. Zastosowane napędy wysokiej mocy umożliwiają osiąganie dużych momentów i prędkości obrotowych wrzeciona przedmiotu i freza, co gwarantuje wydajną produkcji kół zębatych o średnicy do 200 milimetrów i modułu 4, realizując frezowanie na sucho w maksymalnie krótkim czasie. Dla zapewnienia niezmiennie wysokiej jakości przedmiotu, obrabiarkę VLC 200 H można optymalnie wyposażyć w system pomiarowy zainstalowany na saniach. Ma on możliwość rozszerzenia i jest umieszczony na zewnątrz strefy obróbki, co zapewnia ochronę przed wiórami i zabrudzeniem. Ponadto istnieje możliwość wyposażenia systemu pomiarowego w czujnik do pomiaru przedmiotów oraz układ sensoryczny do określania ich pozycji. Dzięki temu można nie tylko zawsze dostosować procesy obróbki, ale również zapewnić pełną dokumentację i gwarancję jakość produkcji.

VLC 100 C – optymalne technologie fazowania uzębień dostosowane do każdego przedmiotu
Podobnie jak w każdym procesie obróbki kół zębatych, również w obrabiarce VLC 200 H powstaje pytanie, jak najefektywniej wykonać fazowanie profilu zęba możliwie blisko jego konturu. Obrabiarkę do fazowania VLC 100 C można wyposażyć w optymalną technologię dostosowaną do danej aplikacji, zależnie od wymagań. „Wybór procesu zależy przede wszystkim od rodzaju obrabianego przedmiotu. Z zasady mamy wybór między gratowaniem krawędziowym lub nowszą metodą CHAMFER-CUT” (fazowanie), wyjaśnia Jörg Lohmann, kierownik sprzedaży w EMAG KOEPFER. Klasyczne gratowanie krawędziowe, to metoda sprawdzona i uznana w przemyśle motoryzacyjnym oraz jego poddostawcach i znajduje zastosowanie, gdy ze względu na zakłócenia konturu wymaga tego geometria przedmiotu obrabianego. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim w przedmiotach typu wałek z piastą, lub np. w kołach ze stożkiem synchronicznym. Należy podkreślić, że zastosowane do tego narzędzie, w przeciwieństwie do innych producentów, może być ostrzone samodzielnie przez klienta przy zastosowaniu prostych środków. Umożliwia to ograniczenie niezbędnych narzędzi, a zatem nie tylko kosztów samych narzędzi, lecz również kosztów ich magazynowania.W przypadku przedmiotów o bardziej sprzyjającej geometrii, obrabiarka VLC 100 C umożliwia proces CHAMFER-CUT. Metoda CHAMFER-CUT opracowana przez firmę FETTE, to idealne rozwiązanie w precyzyjnym i korzystnym cenowo procesie fazowania. „Ponieważ w procesie tym nie powstaje grat wtórny, rozwiązanie to jest szczególnie przydatne do uzębień, które po utwardzaniu dodatkowo są honowane”, wyjaśnia Jörg Lohmann. Fazowanie metodą CHAMFER-CUT przebiega w dwóch etapach: najpierw fazuje się np. na górnej części koła zębatego zgodnie z kierunkiem skrawania, a następnie po zmianie kierunku skrawania powtarza się proces na spodniej stronie koła.
„Niezależnie od wymagań wynikających z przedmiotu obrabianego i jego geometrii, w EMAG KOEPFER możemy zawsze zaoferować naszym klientom odpowiednie rozwiązanie”, podkreśla Lohmann.

Połączenie obu obrabiarek VLC 200 H oraz VLC 100 C z technologią Chamfer-Cut lub alternatywnie z gratowaniem krawędziowym, otwiera projektantom produkcji różnorodne możliwości optymalizacji lub wręcz opracowania nowej koncepcji produkcji kół zębatych. Produkcja kół zębatych na bazie modułowego typu obrabiarek łączy całą jakości grupy EMAG, od zastosowania wysokiej jakości technologii obróbki kół zębatych KOEPFER, przez zintegrowaną automatyzację, na jakości obróbki i przedmiotów kończąc. Przez to spełnione są jednocześnie wszystkie wymagania wielkoseryjnej produkcji kół zębatych.

www.emag.com

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również