Systemy wspierające przewody. Charakterystyka i zastosowanie

Red Rooster

Bezproblemowa praca w przypadku wielu urządzeń wymaga doprowadzenia do nich energii ze źródła zasilania.

Bezproblemowa praca w przypadku wielu urządzeń wymaga doprowadzenia do nich energii ze źródła zasilania. Inne z kolei wymagają dodatkowo stałego dostępu do niezbędnych w pracy elementów, jak np. sprężone powietrze, czy choćby możliwość przesyłania i odbierania danych z komputera. Prąd, powietrze, oraz komendy kontrolne dostarcza się przy pomocy odpowiednich kabli oraz rur. I właśnie w celu ich jak najlepszej ochrony, jak i poprawienia bezpieczeństwa, stosuje się specjalne systemy wspierające przewody.

Czym jest system wspierający przewody?

System wspierający przewody to nic innego, jak odpowiednio dostosowana konstrukcja umożliwiająca bezpieczne doprowadzenie przewodów z niezbędnymi mediami wprost do urządzeń dźwigowych, takich, jak np. wciągniki, wysięgniki czy suwnice. Dzięki jego zastosowaniu możliwe staje się takie podwieszenie wszystkich kabli i węży, aby nie przeszkadzały w pracy, a jednocześnie zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody w sterowaniu pracą konkretnych maszyn.

Mobilność całego systemu umożliwia bezproblemowe kontrolowanie ruchu urządzeń dźwigowych bez ryzyka, że przewody będą się naciągać, zahaczać o inne elementy konstrukcyjnie, czy też, że zostaną wystawione na zagrożenia naruszające ich integralność. Mogłoby to w konsekwencji doprowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia awarii lub sytuacji zagrożenia życia.

Jednym z najpopularniejszych systemów wspierających przewody jest system Festoon, radzący sobie doskonale w wielu gałęziach przemysłu.

Budowa systemu Festoon

Swoją nazwę, system Festoon zawdzięcza sposobowi ułożenia kabli na podobieństwo zwisających girland (festoon z języka angielskiego oznacza właśnie girlandę). Przewody utrzymywane są na specjalnych wózkach wyposażonych w uchwyty, zwisając na bezpiecznej wysokości w taki sposób, aby nie przeszkadzać w pracy urządzenia, umożliwiając mu zachowanie pełnego zakresu użyteczności.

W zależności od modelu i miejsca zastosowania, wózki montowane są na jednym z kilku typów torów. Ilość wykorzystanych wózków dobierana jest w zależności od długości przewodów oraz planowanego zakresu ruchu całego urządzenia.

Sam system Festoon występuje w kilku wariantach, które doskonale sprawdzają się w różnorakich gałęziach przemysłu:

C-Track to jeden z najpopularniejszych standardów wykorzystywany przede wszystkim w prostszych i mniejszych urządzeniach dźwigowych, systemach zraszaczy, urządzeniach myjących (np. w myjniach samochodowych), itp. Jego podstawową zaletą jest wysoka niezawodność. Charakteryzuje się przekrojem toru w kształcie litery „C”, gdzie koła wózka poprowadzono wewnątrz toru.

I-Beam to standard wykorzystywany przede wszystkim w urządzeniach dźwigowych o znacznie większym tonażu, wykorzystywanych m.in. w miejscach rozładunku kontenerów, lub halach produkcyjnych. W wypadku tego systemu, wózki poruszają się po torze o przekroju w kształcie litery „I” z kołami umieszczonymi po obu stronach toru.

Square/Diamond Track to system stworzony na potrzeby zagiętych torów jazdy, przekrój poprzeczny przypomina kształtem diament. Tego typu standard ze względu na bardzo dużą łatwość czyszczenia, najlepiej sprawdza się w środowisku pracy charakteryzującym się wysokim zanieczyszczeniem atmosfery.

System Festoon C-Track od Red Rooster Poland

Firma Red Rooster, producent wysokiej klasy urządzeń dźwigowych, w swojej ofercie posiada system wspierający przewody FESTOON C-TRACK. Umożliwia on transport płaskich przewodów, okrągłych kabli i węży powietrznych o różnej grubości, szerokości, średnicy oraz wadze.

Poszczególne elementy systemu wykonywane są w zależności od docelowego środowiska pracy ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, z torem pojedynczym, jak i rozszerzonym. Profile ze stali nierdzewnej sprawiają, że system ten posiada możliwość zdobycia certyfikatu ATEX - niezbędnego przy wykorzystaniu urządzeń w strefach zagrożonych wybuchem, jak i w zastosowaniach morskich.

Dbałość o klienta i otwarcie się na jego potrzeby sprawia, że Red Rooster dostarcza system FESTOON również w wersji zakrzywionej o maksymalnym promieniu 1,25 m. Jest to wersja dostępna na specjalne zamówienie.

Dlaczego systemy wspierania przewodów są tak ważne?

Prowadzenie i rozwój firmy w sektorze przemysłu ciężkiego to bez wątpienia bardzo trudne i wymagające zadanie. Nie tylko ze względu na konieczność stałej analizy sytuacji rynkowej, czy też utrzymywanie płynności finansowej, ale również przez zapewnianie pracownikom maszyn i urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo, jak i możliwość wykonywania określonych obowiązków w jak najkrótszym czasie.

Dbałość o wysoki standard pracy powinna iść w parze z wyposażaniem firmy we wszystkie niezbędne akcesoria, które wspomagają osiągnięcie jego odpowiedniego poziomu. Zastosowanie w tym celu systemów wspierania przewodów nie tylko porządkuje, ale również zabezpiecza miejsca, gdzie przebywają pracownicy znacznie zmniejszając ryzyko powstania niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacji.

Dodatkowo system ten chroni same przewody przed nadmiernym rozciąganiem, tarciem i innymi negatywnymi skutkami długotrwałej pracy, które mogłyby doprowadzić do awarii. A co za tym idzie przestojów w produkcji wiążących się również ze stratami finansowymi.

Z tego właśnie powodu inwestycja w odpowiednie systemy wspomagające, jak choćby te wspierające przewody, powinna stanowić podstawowy element w budżecie każdego przedsiębiorstwa chcącego odnieść sukces na rynku.

Autor: Sebastian Przygoda, Manufacturing Director, Red Rooster Poland - 10 lat doświadczenia w branży dźwigowej.

Red Rooster Poland - firma z ponad 25-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży, wynajmie i serwisie urządzeń dźwigowych. Oddziały Red Rooster ulokowane są w Szkocji, Polsce i Anglii, obsługując klientów z 36 krajów.

Więcej na temat firmy można znaleźć na oficjalnej stronie Red Rooster Poland.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę