Szafa sterownicza staje się szafą chłodniczą

Rittal

 

W montażu szaf sterowniczych liczy się szybkość, dlatego komponenty muszą pozwalać na możliwie najłatwiejszy montaż, zgodnie z zasadą plug & play. Im mniej czynności, tym lepiej. Kluczem jest tutaj integracja elementów z jednego źródła. Rittal prezentuje prototyp nowego rozwiązania – integracji szafy sterowniczej i systemu chłodzenia. Zintegrowany system chłodzenia sprawia, że czasochłonny montaż klimatyzatorów w częściach bocznych lub dachowych jest już przeszłością.

– Prezentujemy zintegrowane rozwiązanie, które staje się technologicznym przełomem w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej – mówi Steffen Wagner, szef działu Climate Control w Rittal. Rozwiązanie to jest harmonijnym połączeniem wysokiej jakości szafy sterowniczej i optymalnej techniki klimatyzacji Rittal. Prezentowane są dwie koncepcje zintegrowanej klimatyzacji: pierwsza to poziomy moduł wsuwany do części dachowej, druga to moduł pionowy wsuwany z boku.

– Integracja to rozwiązanie przyszłościowe: klimatyzator jest częścią szafy sterowniczej i przestaje być klasycznym komponentem, wymagającym czasochłonnego montażu – mówi Wagner. – Analogicznie do konstrukcji zwykłej lodówki nasi klienci otrzymują jeden produkt z jednego źródła o pojedynczym numerze katalogowym. Wartością dodaną jest oszczędność czasu i pieniędzy dzięki możliwości łatwiejszego zamawiania, niższym kosztom montażu i większej dostępności w przypadku serwisu.

Zintegrowane rozwiązanie
Poziomy moduł to klimatyzator 2 kW z technologią Blue e+ o wysokości 400 mm, wsuwany na szynach w górnej części szafy – bez kosztownego montażu i wycinania otworów. Podstawę stanowi szafa sterownicza Rittal TS 8 o szerokości 800 mm i głębokości 600 mm. Ponieważ wlot i wylot powietrza przewidziano z przodu urządzenia, nie są wymagane minimalne odległości po bokach lub z tyłu szafy.

Koncepcja boczna to wąski moduł wsuwany z klimatyzatorem 2,5 kW i technologią Blue e+, o szerokości 300 mm, przeznaczony do szaf pojedynczych lub szeregów szaf, do chłodzenia z jednej strony. Podstawę stanowi szafa sterownicza TS 8 o wysokości 2000 mm i głębokości 600 mm. Oddalone otwory wentylacyjne zapewniają optymalny przepływ powietrza. Ponieważ wlot i wylot powietrza przewidziano z przodu, nie są wymagane minimalne odległości do boku szafy sterowniczej (przy zamkniętej ścianie bocznej) czy do tyłu. Szeregowanie szaf sterowniczych jest możliwe bez problemu, tak jak w przypadku zwykłych rozwiązań.

Technologia Blue e+ stanowi połączenie klimatyzatora sprężarkowego i ciepłowodu „heat pipe” zapewniającego chłodzenie pasywne. Dzięki technologii inwerterowej umożliwiającej regulowanie obrotów sprężarki i wentylatorów za pomocą napięcia dostarczona zostaje zawsze dokładnie taka moc chłodnicza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Graficzny wyświetlacz dotykowy z przodu zapewnia przegląd wszystkich istotnych informacji i pełni funkcje inteligentnego interfejsu oraz komunikacyjne.

Wsuwanie modułów chłodniczych może odbywać się metodą plug & play już u producenta, dzięki czemu konstruktor aparatury sterowniczej i rozdzielczej musi wykonać tylko montaż elektryczny, co stanowi znaczną oszczędność czasu.

www.rittal.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę