Szybka komunikacja TCP/IP w sieciach średniego i niskiego napięcia

Pixabay

Od ponad 25 lat obserwujemy dynamiczny rozwój sieci szkieletowej TCP/IP w obszarze sieci przesyłowych i dystrybucyjnych niskiego (NN) i wysokiego napięcia (WN) z wykorzystaniem traktów światłowodowych. Naturalną kontynuacją jej rozbudowy dla sieci elektroenergetycznych NN i WN wydaje się przedłużenie szkieletu na obszar sieci średniego napięcia (SN). Można to zrealizować z wykorzystaniem technologii BPL.

Technologia BPL (ang. Broadband Power Line) wydaje się odpowiednim rozwiązaniem w rozbudowie sieci elektroenergetycznych choćby dlatego, że do stworzenia systemu komunikacji wykorzystywane są istniejące kable średniego i niskiego napięcia. Dodatkowo rozwój infrastruktury sieci w obszarach działającego BPL doskonali system komunikacji.

Zalety BPL
W porównaniu do budowy traktu światłowodowego dla sieci SN technologia BPL jest tańsza, szybsza w budowie łącza komunikacyjnego, a przy tym porównywalnie stabilna. Doświadczenie pokazuje, że wykorzystanie tej szerokopasmowej technologii pozwala zaoferować stabilne szerokopasmowe kanały łączności w obszarze sieci SN dla każdego systemu, który będzie używany w obrębie tej sieci. Szczególnie zaś technologia BPL sprawdza się przy budowie tzw. systemów smart grid. Uzyskana w warunkach rzeczywistych przepustowość danych wynosi od 5 do 50 Mbps z małymi opóźnieniami – rzędu 40 ms.

Zaletą BPL jest prosta i szybka instalacja (rys. 2.) W celu uruchomienia połączenia komunikacyjnego na kablu średniego napięcia na jego obu końcach należy zainstalować sprzęgacz i modem.

System łatwo rozszerzalny
Jeśli w obrębie sieci SN znajduje się szkielet TCP/IP, to w bardzo prosty sposób da się go rozszerzyć na sieć niskiego napięcia. Użyć do tego można urządzeń BPL przeznaczonych dla sieci NN: LH (zarządca), LGW (gateway) oraz LR (repeater).

W stacji SN modemy BPL dla SN oraz NN łączone są za pomocą kabla TCP/IP (rys. 3), dzięki czemu uzyskuje się przedłużenie szkieletu na sieć niskiego napięcia. W obszarze sieci NN powstaje w ten sposób transparentna sieć/szkielet TCP/IP o szybkości od 1 do 50 Mbps i opóźnieniu rzędu 200 ms.

Warto podkreślić, że technologia BPL cechuje się dużą szybkością przepływu danych, oferuje instalacje typu plug & play, autokonfigurację oraz automatyczny dynamiczny routing. Do jej zalet należą też samonaprawialność i odporność na przełączenia występujące w sieci elektroenergetycznej. Jej charakterystyka techniczna obejmuje meshed network, zintegrowany firewall i system zarządzania siecią z protokołem SNMP. Gateway BPL standardowo wyposażony jest w interfejsy RS485, MBUS Wireless MBUS oraz Ethernet. Ich użycie pozwala na zastosowanie gateway do odczytu liczników w systemie Smart Metering.

Zastosowania komunikacji BPL
W ostatnich miesiącach na rynku pojawiły się moduły komunikacyjne standardu BPL dla popularnych liczników energii elektrycznej. Ponadto komunikacja BPL umożliwia łatwe zbudowanie kanału komunikacyjnego między licznikiem a siecią HAN.

Standard TCP/IP pozwala na wdrożenie w ramach sieci elektroenergetycznej koncepcji pełnej interoperacyjności. Możliwość wykorzystania technologii BPL w 100% zgodnej z tym standardem sprawia, że łączenie różnych systemów komunikacyjnych (również odpowiadających standardowi TCP/IP) w obrębie jednej sieci elektroenergetycznej jest elastyczne i bezproblemowe. W praktyce niejednokrotnie pozwalało to na używanie w obrębie jednego kanału komunikacyjnego wielu urządzeń, które wykorzystywały różne media komunikacyjne, takie jak światłowód, skrętka miedziana, kabel energetyczny czy fale radiowe.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę