Tak wygląda plastikowy papier

Linköping University

Naukowcy z Linköping w Szwecji wynaleźli organiczny materiał podobny do papieru zdolny do magazynowania energii. Składa się on z nanocelulozy i przewodzącego polimeru. 

Jeden arkusz o średnicy 15 cm i grubości kilku setnych mm może zmagazynować do 2 F energii (F – stała Faradaya 96485 C/mol), co odpowiada pojemności nowoczesnego superkonsedatora i jest absolutnym rekordem wśród kondensatorów na bazie materiałów organicznych. Co więcej, materiał jest w stanie zmagazynować 1 C (kulomb) i wytrzymać przepływ prądu 1 A , co stanowi kolejny rekord w tej klasie materiałów.

Inżynierowie otrzymali „papier mocy” (jak go nazywają) przez dodanie naładowanego elektrycznie polimeru do wodnego roztworu nanocelulozy – włókien celulozy o średnicy ok. 20 nm. Płyn znajdujący się między włóknami pełni funcję elektrolitu, umożliwiając jednoczesne przewodnictwo jonowe i elektronowe.

Materiał składa się z prostych materiałów (proces wytwarzania nie wymaga szkodliwych związków chemicznych ani metali ciężkich metali), jest lekki i wodoodporny. Jego rozładowanie trwa zaledwie kilka sekund, dlatego idealnie nadaje się do gromadzenia energii w przyszłych sieciach elektrycznych bazujących na OZE.

Źródło: www.liu.se 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę