Targi K 2016 za nami

Preview
messe duesseldorf GmbH K-2016
Reklama
Reklama

XX Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku odbyły się 19-26 października tego roku i przyciągnęły ponad 230 tys. zwiedzających.

Międzynarodowy przemysł tworzyw sztucznych i kauczukowych jest w bardzo dobrej kondycji, co potwierdza ogromne zainteresowanie tegoroczną edycją targów K 2016. Duża liczba zwiedzających to głównie zasługa 3285 wystawców, którzy skutecznie przyciągneli zainteresowane osoby.

- Jeszcze nie spotkałem się z taką ilością klientów tak szybko podejmujących na targach decyzje zakupowe. Zarówno ilość często spontanicznie zawieranych kontraktów jak i sumy, na które one opiewały oraz liczba konkretnych zapytań o nowe projekty znacznie przekroczyły nasze oczekiwania. Już od pierwszego dnia targów było jasne, że uzyskanie informacji o nowych technologiach nie było jedynym celem klientów. Chcieli oni również dokonać bezpośrednich zakupów. We wszystkich naszych branżach nabywczych i we wszystkich regionach świata obserwujemy intensywne inwestycje - komentuje przewodniczący Rady Wystawców targów K 2016 Ulrich Reifenhäuser.

Reklama

Targi w liczbach

W trakcie targów K 2016 można było spotkać wystawców ze 160 krajów i jak zaznacza organizator, to większa liczba niż w poprzedniej edycji. Jednak nie tylko przedstawiciele firm pojawili się w bardziej międzynarodowej grupie, bowiem także wśród zwiedzających można było zobaczyć więcej osób zza granicy. Potwierdzają to wyniki ankiety. Około 70% odwiedzających targi nie pochodziło z Niemiec. Ponad 40% wszystkich zagranicznych osób pochodziło zza oceanu, między innymi z Etiopii, Bangladeszu, Kostaryki, Wybrzeża Kości Słoniowej, Jamajki, Omanu, Madagaskaru, Mauritiusu, Surinamu i Togo. Wśród zagranicznych odwiedzających najliczniejszą grupę stanowili – zgodnie z oczekiwaniami – eksperci z Azji, których ilość w porównaniu z poprzednimi targami ponownie wzrosła: z Azji Południowej, Wschodniej i Środkowej przybyło prawie 30 000 specjalistów. Najsilniej reprezentowane w tej grupie były Indie. Znacznie wzrosła również liczba odwiedzających z Chin, Korei Południowej i Iranu. Liczba odwiedzających ze Stanów Zjednoczonych i Kanady była stabilna i stanowiła około 6% wszystkich zagranicznych odwiedzających.

Preview

Źródło zdjęcia: messe duesseldorf GmbH K-2016

Wśród gości pochodzących z sąsiadujących z Niemcami państw europejskich dominującą pozycję z ponad 10 000 odwiedzających zajęły Włochy, za którymi uplasowała się Holandia (około 9 500 odwiedzających), Francja (około 6 700 odwiedzających), Belgia (około 6 300 odwiedzających), Hiszpania i Polska (po około 5 000 odwiedzających). Znacznie wzrosło zainteresowanie ze strony Turcji, Węgier i Grecji.

W targach wzięła udział bardzo liczna międzynarodowa kadra kierownicza. Około 2/3 osób z tej grupy to przedstawiciele najwyższej i średniej kadry zarządzającej. Blisko 60% to osoby decydujące lub współdecydujące o inwestycjach w swoich przedsiębiorstwach.

Reklama

Co można było zobaczyć?

Wydajność energetyczna, materiałowa i surowcowa były głównymi tematami targów K 2016. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ponadto nowe tworzywa, innowacyjne koncepcje recyklingu, nowe formy zastosowania dla bioplastików oraz produkcja z dodatkami uszlachetniającymi. Odwiedzający zwracali również uwagę na rozwiązania związane z Przemysłem 4.0, który opanował nie tylko wykłady i dyskusje, ale był także tematem rozmów przy wielu stoiskach.

- Oferowane przez "internet rzeczy" możliwości wzbudzają duże, poważne zainteresowanie przede wszystkim wśród młodszych, inspirujących się branżą IT, klientów z całego świata. Przemysł 4.0 to temat przyszłości, który będzie nas zajmował jeszcze przez długie lata – twierdzi Ulrich Reifenhäuser.

Preview

Źródło zdjęcia: messe duesseldorf GmbH K-2016

W centrum zainteresowania odwiedzających był największy na targach K segment obejmujący budowę maszyn i instalacji, reprezentowany przez ponad 1.900 wystawców. Prawie 2/3 wszystkich ankietowanych ekspertów wymieniło właśnie tę branżę, jako najbardziej interesująca. 46% przyznało, że w centrum ich zainteresowań w pierwszej kolejności znajdują się surowce i materiały pomocnicze; dla 25% to półprodukty i części techniczne z tworzyw sztucznych i gumy były powodem odwiedzin na targach K (przy możliwości udzielenia kilku odpowiedzi). Dość wyraźnie – nawet jako mniejszy sektor - na targach K 2016 zaprezentowała się branża kauczuku, wzmacniając swoje znaczenie między innymi w następujących dziedzinach życia: mobilność, czas wolny, gospodarstwo domowe i energia.

Odwiedzający targi reprezentowali wszystkie najistotniejsze branże, w których prezentowane technologie znajdują swe zastosowanie: od gospodarki budowlanej i budowy pojazdów poprzez opakowania oraz elektrotechnikę i technikę medyczną po rolnictwo. Bardzo dobrze ocenili oni prezentowane we wszystkich 19 halach wystawienniczych oferty: 97% odwiedzających przyznało, że w pełni zrealizowało swoje cele, 96% stwierdziło, że było pod wrażeniem oferty targów K 2016.

Preview

Źródło zdjęcia: messe duesseldorf GmbH K-2016

Dużym zainteresowaniem wśród światowych specjalistów cieszył się również program ramowy targów K 2016, a przede wszystkim prezentacja zatytułowana „Plastics shape the future“ oraz Science Campus. Już po raz dziewiąty oferta wystawiennicza targów K została uzupełniona o odbywający się w hali 6 pokaz oraz forum wymiany informacji, myśli i poglądów. W ramach dni tematycznych w tym roku wyraźnie zdało się zaobserwować, jak bardzo tworzywa sztuczne kształtują nowoczesne przestrzenie życiowe. Oprócz krótkich prezentacji, sportowych atrakcji i ciekawych eksperymentów w programie targów nie zabrakło miejsca na fachowe dyskusje. W Science Campus zarówno wystawcy jak i odwiedzający targi K 2016 uzyskali informacje na temat wszelkich przeprowadzonych w sektorze tworzyw sztucznych i kauczukowych działań naukowych i ich wyników. Mieli również możliwość nawiązania kontaktów z licznymi szkołami wyższymi, instytucjami oraz udzielającymi wsparcia organizacjami.

Kolejne targi K w Düsseldorfie odbędą się w dniach 16 - 23 października 2019.

Źródło: Materiał organizatora

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama