Targi KOMPOZYT-EXPO: Idzie nowe!

Targi w Krakowie

Zmiana technologiczna odbywa się na naszych oczach. By się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO, które odbędą się w dniach 16-17 października w EXPO Kraków.

Niewiarygodnie czułe przyspieszenie, imponująca obsługa i niezaprzeczalna wydajność. Te właściwości – zdaniem BMW, jednego z największych koncernów motoryzacyjnych w Europie – udało się uzyskać w modelach i3 oraz i8. To jeden z pierwszych producentów w Europie, który zdecydował się całą karoserię części pasażerskiej samochodów przeznaczonych dla zwykłego konsumenta wykonać z materiałów kompozytowych. Jeszcze do niedawna włókna węglowe, kevlary i laminaty wykorzystywano tylko w produkcji aut luksusowych. Dziś po materiały przyszłości – jak nazywa się kompozyty – sięga się coraz śmielej.

O krok dalej od BMW poszedł Elon Musk. W listopadzie 2017 r. po raz pierwszy zaprezentował światu projekt elektrycznej ciężarówki. Według zapowiedzi futurystycznego wizjonera, Tesla Semi będzie mogła pokonać nawet 800 km przy pełnym załadunku, wynoszącym 36 ton! Jak inżynierom Muska udało się osiągnąć tak nieprawdopodobny wręcz wynik? Wszystkich szczegółów konstrukcyjnych pojazdu transportowego XXI w. na razie nie ujawniono. Wiadomo jednak, że Tesla Semi jest pierwszą ciężarówką, której kabina będzie w pełni wykonana z… włókna węglowego! Kompozyty są o wiele lżejsze i bardziej wytrzymałe od tradycyjnych materiałów, np. stali.

Branża materiałów kompozytowych jest jedną z najszybciej rozwijających się. Zmiany zachodzące na tym rynku najlepiej oddaje z roku na rok coraz bogatsza oferta wystawców. Organizatorzy z każdą edycją uatrakcyjniają formułę wydarzenia. Monitorują trendy, szukają nisz, dostosowują imprezę do potrzeb klientów. Nowością tegorocznych targów jest strefa LAB-CONTROL, w której wystawcy zaprezentują m.in. akcesoria laboratoryjne, aparaturę analityczną, oprogramowanie, sprzęt optyczny i kontrolno-pomiarowy. Badania wytrzymałościowe kompozytów mają bardzo duże znaczenie w procesie ich produkcji i przetwarzania. W strefie LAB-CONTROL zwiedzający (m.in. przedstawiciele laboratoriów przemysłowych i działów kontroli jakości, instytucji i placówek naukowo-badawczych, a także uczelni wyższych) będą mogli zapoznać się najnowszymi technologiami, a wystawcy je posiadający dotrzeć do nowego grona klientów.

Zainteresowanie kompozytami wciąż rośnie, a ich potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Spowodowane to jest trudną do opanowania technologią. Dlatego też prowadzi się intensywne badania naukowe nad wytwarzaniem i przetwórstwem kompozytów. Wyniki tych badań prezentowane są właśnie na targach: podczas specjalistycznych seminariów czy warsztatów. Czego będą dotyczyły? Ze względu na swoje szczególne właściwości materiały kompozytowe mają znaczną przewagę nad materiałami konwencjonalnymi, takimi jak stal czy aluminium (przykład BMW i Tesli). Czy są branże, w których kompozyty mogą być w jeszcze lepszym stopniu wykorzystane? Między innymi właśnie na to pytanie znajdą odpowiedź uczestnicy warsztatów i zwiedzający Targi KOMPOZYT-EXPO.

Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO, 16-17 października 2018 r., EXPO Kraków

Źródło: Targi w Krakowie

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę