Targi przemysłowe z Poznania przenoszą się do praktyki biznesowej

MM

Większa niż w latach poprzednich liczba zwiedzających i wystawców, towarzyszące seminaria i konferencje, pokazy na stoiskach, sportowa rywalizacja przedstawicieli branży szlifierskiej, trwające przez cały czas targów prezentacje pracy maszyn i mnóstwo rozmów biznesowych – wszystko to pokazuje dobrą kondycję branży przemysłowej. Jej przedstawiciele spotkali się na targach ITM Polska, Subcontracting, 3D Solutions i MODERNLOG w Poznaniu w dniach 6-9 czerwca br.

W targach uczestniczyło ponad 1000 wystawców z 27 krajów świata. Ich stoiska wypełniły 12 hal wystawienniczych na powierzchni ponad 25 tys. m2.

Wyróżniono najlepszych
Pierwszego dnia targów, podczas ich otwarcia, wręczono nagrody przyznawane wyróżnionym produktom i usługom prezentowanym na targach – Złote Medale. Konkurs kontynuowany był przez cały czas trwania targów – tym razem zwycięzców nie wskazywało jury, ale sami przedstawiciele branży.

Także walory estetyczne i kreatywność doceniane są na targach ITM. Wybrano najlepsze stoiska na ITM, przyznając im Złote Akanty za sposób prezentacji oferty i wystrój przestrzeni wystawienniczej.

Spotkania merytoryczne i biznesowe
Obok prezentacji oferty firmowej podczas targów odbywały się merytoryczne spotkania środowisk związanych z branżą przemysłową i nią zainteresowanych.

Naczelna Organizacja Techniczna zaprosiła na XIV Forum Inżynierskie poświęcone tym razem reindustrializacji stanowiącej wyzwanie dla polskich inżynierów i przedsiębiorców. W ramach Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle dyskutowano m.in. o tym, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem projektować, wytwarzać i eksploatować maszyny, wskazując, że prawo nie nadąża za przemysłem. Zastanawiano się również nad utworzeniem samorządu zawodowego służby BHP.

Obchodzący 90-lecie istnienia Instytut Mechaniki Precyzyjnej zaprosił na spotkanie poświęcone innowacjom w badaniach materiałów. Z kolei Stowarzyszenie Stal Nierdzewna zorganizowało konferencję pn. „Dzień stali nierdzewnych”. Organizatorzy i prowadzący spotkanie podkreślali, że użycie takich stali w przemyśle ciągle wzrasta.
Również firmy wystawiające się na targach miały w swojej ofercie spotkania towarzyszące, np. wykłady o technologii mycia przemysłowego (GT85) czy zawody „Starcie Szlifierzy” (3M) umożliwiające zaprezentowanie umiejętności zawodowych i dające unikalną okazję do sportowej rywalizacji branżowej.

Organizatorzy targów Subcontracting po raz kolejny stworzyli przestrzeń bezpośrednich spotkań biznesowych – Subcontracting ITM Meetings – w ramach której odbyły się 322 spotkania kooperacyjne.

Kulturalne rozmowy konkurentów
Tradycyjnym już elementem poznańskich targów był Speakers Corner organizowany przez MM Magazyn Przemysłowy, a prowadzony przez redaktora TVP Radka Brzózkę. Przedstawiciele największych firm dyskutowali o bieżących problemach i perspektywach branży w kontekście Przemysłu 4.0 i coraz bardziej odczuwanego braku pracowników.

Słuchając wypowiedzi panelistów, prowadzący wskazał na widoczną w stosunku do lat poprzednich zmianę optyki. Dziś, rozmawiając o perspektywach polskiego przemysłu, niemal wszyscy przedsiębiorcy skoncentrowali się na pracowniku, dużo mniej wspominając o klientach. Jest to zmiana niemal epokowa, doskonale obrazująca bieżącą sytuację w branży. Jako remedium na ten narastający problem paneliści zgodnie wskazywali zmiany w systemie edukacji, konieczność promocji wykształcenia technicznego i wspierania kultury innowacji.

Po raz pierwszy na bieżąco z newsroomu
W historii poznańskich targów przemysłowych po raz pierwszy w tym roku na żywo powstawały materiały dziennikarskie publikowane na bieżąco na stronie www.magazynprzemyslowy.pl i wysyłane w codziennym newsletterze targowym. W ramach MM Newsroomu m.in. prowadziliśmy wywiady z przedstawicielami wybranych firm, odwiedzaliśmy wystawców i uczestniczyliśmy w wydarzeniach towarzyszących. Słowem – byliśmy w centrum wydarzeń.

 

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę