Tata Steel wprowadza na globalny rynek długą szynę odporną na zużycie

13.11.2013

Firma Tata Steel uruchomiła właśnie nowoczesny zakład, który będzie produkował szyny kolejowe o trzykrotnie dłuższej żywotności niż szyny standardowe. Uruchomienie nowej instalacji obróbki cieplnej stali w zakładzie Tata Steel w Hayange (Francja), oznacza że spółka będzie w stanie dostarczać super utwardzone szyny o dużej długości, których wymagają klienci firmy.

Nowa instalacja będzie dostarczać pełen zakres ulepszonych cieplnie, pozbawionych naprężeń, 108-metrowych szyn, co pozwoli operatorom zwiększać wydajność i zredukować koszty powiązane z częstszą wymianą szybko zużywających się szyn. W ostatnim roku firma Tata Steel zainwestowała w zakład 12 mln € - wcześniejsze inwestycje o wartości 35 mln € umożliwiły walcowni w Haynage produkcję dłuższych, 108-metrowych szyn dla sieci szybkich kolei we Francji i Europie. W ciężkich warunkach eksploatacyjnych takich, jak nasilony ruch, duże obciążenia osi czy ciasne łuki ulepszone cieplnie szyny są w stanie wytrzymać trzy razy dłużej niż szyny standardowe.

Henrik Adam dyrektor generalny ds. handlowych w firmie Tata Steel powiedział: „Ten zakład obróbki cieplnej stali otwiera dla nas nowe możliwości na rynku europejskim. Będziemy w stanie sprostać potrzebom klientów w Niemczech , Szwajcarii, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Skandynawii, którzy wymagają dłuższych, ulepszonych cieplnie szyn w celu redukcji kosztów życia produktów.

Zakład obróbki cieplnej stali pomoże również firmie Tata Steel wspierać już istniejące rynki zbytu takie jak Brazylia, Gabon,Mauretania i Południowa Afryka, gdzie szyny muszą radzić sobie z większymi obciążeniami osi składów, jak również w systemach metra w Hong Kongu , Indii czy Singapuru gdzie w wymagających warunkach eksploatacyjnych ulepszone cieplnie szyny wykazują swoją wyjątkową wydajność technologiczną. Nowy zakłada obróbki cieplnej stali będzie funkcjonował równolegle z istniejącą linią w walcowni w Haynage, która ulepsza cieplnie szyny do dł. 36 m.

 Nowa zakład zwiększy ponad dwukrotnie roczną produkcję ulepszonych cieplnie szyn - z 55 tys. ton do 125 tys ton. Szyny poddawane obróbce cieplnej są produkowane przez Tata Steel przy wykorzystaniu unikatowego, opatentowanego procesu, który gwarantuje ich wyjątkową odporność na zużycie. Szyny przechodzą przez piec indukcyjny wykorzystujący fale elektromagnetyczne rozgrzewające stal do temp. 950 oC, a następnie są gwałtownie schładzane za pomocą sprężonego powietrza. Stal dla walcowni Haynage jest produkowana w zakładzie Scunthorpe w Wielkiej Brytanii, a następnie jest transportowana do Francji.

David Petitjean, menedżer zakładu Haynage, powiedział - Zbudowaliśmy ten zakład w odpowiedzi na wymagania naszych głównych klientów, ale jednocześnie z testowaniem i sprawdzaniem naszego procesu obróbki i cieplnej kontynuujemy opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, tak by zapewnić nowej instalacji większą wydajność energetyczną i możliwość dostarczania szyn klientom dokładnie wtedy, gdy jest to wymagane. Firma Tata Steel zainwestowała prawie 50 mln euro w tę fabrykę w ciągu ostatnich czterech lat , pomagając stworzyć pewną przyszłość dla 400 pracujących tu ludzi.

Tata Steel dostarczyła szyny z zakładu Hayange do budowy toru kolejowego, na którym TGV w 2007 ustanowił rekord świata w prędkości Francuski pociąg osiągnął prędkość 5748 km/h (357mph) na trasie pomiędzy Paryżem a Strasbourgiem. Grupa Tata Steel jest drugim co do wielkości producentem stali w Europie. Zakłady koncernu zlokalizowane są głównie w Wielkiej Brytanii i Holandii. Działalność obejmuje produkcję stali oraz usługi powiązane świadczone dla przemysłu budowlanego, samochodowego, wydobywczego, energetycznego, lotniczego i innych. Tata Steel znajduje się w pierwszej dziesiątce producentów stali na świecie. Łączna wielkość produkcji stali surowej dla całej grupy przekracza 28 milionów ton, a liczba zatrudnionych wynosi około 80 tysięcy.

www.tatasteelrail.com

O Autorze

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę