Technologie podwodne - nowa specjalność na Politechnice Gdańskiej

Od lutego 2013 r. Politechnika Gdańska we współpracy z firmą GE uruchamia nową specjalność studiów magisterskich poświęconą podwodnym technologiom dla przemysłu naftowego. Ta pierwsza tego typu specjalność w Polsce prowadzona będzie na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Zajęcia w ramach specjalności „Technologie podwodne" poprowadzą wykładowcy Politechniki razem z doświadczonymi inżynierami z GE Engineering Design Center (EDC), którzy na co dzień zajmują się pracami projektowymi, analizami, a także obsługą serwisową instalacji podwodnych.
W programie studiów znajdą się m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych.

W toku nauki studenci specjalności poznają procedury i specyfikę pracy inżyniera, a także dokumentację techniczną przydatną również w zakresie innych usług powiązanych z przemysłem naftowym. Program studiów został opracowany w taki sposób, aby absolwenci otrzymali zarówno przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też oprócz zajęć prowadzonych przez ekspertów, studenci mogą liczyć na płatne praktyki w pełnym wymiarze godzin w EDC Oil&Gas. GE będzie również zachęcać do pisania prac magisterskich koncentrujących się na przemyśle naftowym i gazowym.

Celem współpracy GE z Politechniką Gdańską jest kształcenie kadry inżynierów wyspecjalizowanych w technologii dla przemysłu naftowego i tym samym rozwój tego sektora w Polsce. Wielu absolwentów specjalizacji znajdzie pracę w EDC, które od kilku miesięcy intensywnie rozwija działalność w tym obszarze. „Dział projektowania sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu to obecnie najszybciej rozwijający się dział w ramach EDC. Na tę chwilę zespół pracujący nad tymi projektami liczy około 200 pracowników. W 2013 mamy zamiar zwiększyć tę liczbę do 350, a w przyszłym roku zatrudnić kolejne 100 osób. Potrzebujemy wykwalifikowanych inżynierów, stąd pomysł na stworzenie specjalizacji na Politechnice Gdańskiej" - mówi Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca GE EDC.

- Bardzo nam zależało, aby koncepcję programową specjalności przygotować razem z dużą, międzynarodową firmą o dobrej marce, nastawioną na innowacje. Warto dodać, że GE zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie w rankingu Forbesa - powiedział prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Więcej informacji: www.edcpolska.pl, www.ge.com


MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.