To pierwsza w historii sonda, która towarzyszyła komecie

© ESA

Udostępnij:

Sonda, badająca od 2 lat kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko, 30 września zakończyła swoją dotychczasową misję. 

Rosetta osiadła na komecie poprzez lądowanie awaryjne, dzięki czemu była w stanie zebrać próbki pyłu i gazów znajdujących się blisko powierzchni komety. Ma to na celu zbadanie jej geologicznej historii.



To pierwszy w historii stworzony przez człowieka obiekt, który wszedł na orbitę̨ komety i następnie towarzyszył jej w drodze wokół Słońca oraz posadził lądownik na jej powierzchni. W czasie swojej dwunastoletniej misji, należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda zbierała informacje o komecie. Jednym z elementów misji było również umieszczenie lądownika Philae na powierzchni komety. To pierwsze tego typu lądowanie w historii. Kiedy Rosetta znalazła się na powierzchni komety, została zdalnie wyłączona i przeszła w stan hibernacji, podobnie jak Philae. W budowaniu lądownika pomagali również polscy naukowcy, m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, którzy pracowali nad narzędziami pobierającymi próbki ze skorupy komety.

Fish Ladder i Platige Image we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przygotowali krótki film na finał jednego z najważniejszych przedsięwzięć naukowych tej dekady. Obraz w reżyserii Macieja Jackiewicza to epilog do filmu „Ambition”, który w 2014 roku przedstawił misję ESA widzom na całym świecie. Produkcja odbiła się szerokim echem w środowisku naukowym – film był udostępniony m.in. przez Stephena Hawkinga.



Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

Drukuj



MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.




TOP w kategorii






Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również