Tokarka pionowa VT 4-4: nowa jakość w produkcji przekładni

Preview
EMAG
Reklama
Reklama

Dzisiejsza produkcja elementów musi być szybsza, bardziej precyzyjna i bardziej opłacalna. Sposób rozwiązania tego zadania przedstawiają specjaliści toczenia EMAG, prezentując nową tokarkę pionową VT 4-4. Zapewnia ona całkiem nową jakość w wielkoseryjnej produkcji wałów.

Produkcja wałków napędowych i przekładni jest – z różnych względów – specyficznym i zarazem głównym zadaniem w produkcji samochodów. Przede wszystkim ze względu na skomplikowaną, wymagającą precyzyjnej obróbki geometrię wielu elementów, od których tak wiele zależy. Bardzo dokładne kola zębate zapewniają efektywne przenoszenie momentu przez przekładnię, a precyzyjne odsadzenia i wpusty gwarantują bezpieczne połączenie komponentów. Efektywność układu przeniesienia napędu zależy w znacznym stopniu od funkcjonalności wałków. Z drugiej strony, te skomplikowane, precyzyjne elementy musza być produkowane szybko i z najwyższą precyzja w milionach sztuk. Po głównej obróbce tokarskiej wałek powinien mieć idealny kształt jak najbardziej zbliżony do żądanej geometrii końcowej. Akceptowalna tolerancja błędów liczona jest w mikrometrach.

Reklama

W jaki sposób można pogodzić tak wysokie wymagania? Specjaliści toczenia w EMAG od dziesięcioleci koncentrują się na tym zadaniu. Projektanci obrabiarek opracowują innowacyjne rozwiązania ściśle do produkcji elementów typu wałek. Ich pionowa, 4-osiowa tokarka do wałów VT 4-4 szczególnie wpisuje się w tę tradycję. Otwiera ona nowe możliwości w obróbce elementów o maksymalnej długości 1050mm i maksymalnej średnicy 200mm:
• Obróbka jednoczesna: 4-osiowa obróbka z maksymalną prędkością 4.500 obr/min. Jest to możliwe dzięki dwóm, 12-narzędziowym rewolwerom, w których można mocować narzędzia tokarskie lub napędzane (jedna pozycja narzędziowa przeznaczona jest na chwytak).
• Obróbka zautomatyzowana: Chwytaki przenoszą nieobrobione elementy do strefy obróbki obrabiarki i odbierają je po zakończonej obróbce, tzn. gdy jeden chwytak umieszcza w obrabiarce nowy element, drugi wyjmuje z niej gotowy przedmiot.

„Szybka wymiana obrabianych przedmiotów i wydajna obróbka czteroosiowa zapewnia wyjątkowo krótkie czasy cyklu.
W połączeniu z prostą automatyzacją, pozwala to znacznie zminimalizować koszty jednostkowe. To z kolei oznacza duże korzyści dla użytkownika.“  wyjaśnia dr Guido Hegener, Prezes EMAG Maschinenfabrik GmbH. Obrabiarka jest standardowo wyposażona w dwa kompaktowe magazynki przesuwające przedmioty z lewej i prawej strony, mieszczące odpowiednio 28 przedmiotów nieobrobionych i gotowych. Łatwo i nie narażając się na duże koszty, można połączyć kilka obrabiarek VT za pomocą zespołów odwracających, przemieszczających lub robotów.

Jakość produkowanych przedmiotów ma dla projektantów EMAG kluczowe znaczenie. Podstawę obrabiarek jest korpus wykonany z betonu polimerowego o nazwie MINERALIT. Utrzymuje on wszystkie zespoły technologiczne: wydajne wrzeciono, rewolwer i konik. Sztywna, tłumiąca drgania konstrukcja zapewnia doskonałą jakość toczenia, co gwarantuje powierzchnie o wysokiej jakości oraz bardzo dokładną geometrię. Typowe dla obrabiarek EMAG pionowe ustawienie przedmiotu, gwarantuje również integralność procesu. Swobodny spadek wiórów i zapobiega zbieraniu się ich w strefie obróbki.

Reklama

„Ponadto, duże znaczenia miała dla nas łatwości obsługi obrabiarek“, podkreśla Guido Hegener. „Czynnik ludzki ma przecież zasadnicze znaczenie w produktywności. Chcemy maksymalnie ułatwić pracę operatorom.“ Dlatego obrabiarka jest bardzo ergonomiczna. Wszystkie agregaty- elektryczne, hydrauliczne i chłodzenia- są łatwo dostępne. Czytelny i intuicyjny jest również panel sterowania.

Model VT 4-4 oferuje planistom produkcji szerokie spektrum możliwości w zakresie produkcji przekładni. Ekonomiczność zastosowań gwarantują również wymiary zewnętrzne obrabiarki. Sam korpus jest zaskakująco mały, ponieważ pionowe ustawienie wymaga niewiele miejsca. Również nie jest potrzebna dodatkowa automatyzacja, która jest już zintegrowana w obrabiarce.

Krótkie czasy cykli, duża elastyczność i minimalne wymogi ustawienia – jak eksperci oceniają szanse powodzenia ich nowej koncepcji obrabiarki? „Jesteśmy bardzo optymistyczni“, mówi Guido Hegener. „VT 4-4 to model bardzo atrakcyjny pod względem stosunku ceny do jakości, przez co doskonale uzupełnia naszą ofertę pionowych tokarek do wałków. I dlatego liczymy na jego duże powodzenie na rynku.“

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama