TriPress i Loctec - innowacyjne systemy połączeń

Preview
13.11.2013
Reklama
Reklama

Nowe systemy połączeń zapewniające maksymalne bezpieczeństwo - Brak możliwości demontażu przy użyciu konwencjonalnych środków - Zredukowane koszty dzięki ograniczeniu dodatkowych materiałów montażowych i zabezpieczających - Gwarantowana wymienność z istniejącymi systemami połączeń.

Stosowanie specjalnych połączeń zabezpieczających kluczowe urządzenia jest powszechnie praktykowane od wielu lat. Wymagania rynku dotyczące systemów połączeń tego typu są dość złożone. Systemy te dzielą się na dwa główne typy: rozłączne i nierozłączne.

Reklama

Bezpieczne połączenia rozłączne są wymagane we wszystkich sytuacjach gdzie demontaż jest konieczny w przypadku uszkodzenia bądź naprawy. Na wymagania rynku, oprócz utrudnionego demontażu połączenia, składają się także niski koszt komponentów i narzędzi oraz niezawodna eksploatacja. Zabezpieczenie przed demontażem jest najczęściej realizowane za pomocą specyficznej geometrii wkrętu wymagającej użycia specjalnych narzędzi do poluzowania elementów złącznych. Dla kontrastu połączenia stałe nierozłączne są stosowane głównie do elementów nie podlegających naprawom oraz w sytuacjach, w których względy jakościowe i bezpieczeństwa przemawiają za tym, aby połączenia nie były demontowane - np. w samochodowych poduszkach powietrznych czy w modułach bezpieczeństwa w systemach energetyki słonecznej.

 Arnold Umformtechnik wprowadził nowy standard rynkowy dzięki dwóm innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu bezpiecznych połączeń nierozłącznych. Pierwszym z nich są elementy wciskane z linii TriPress® produkowane w różnych wersjach i kombinacjach. W odróżnieniu od konwencjonalnych produktów z okrągłym trzonem elementy TriPress® posiadają trzon o przekroju trójkątnym (trilobularnym). Łączniki są wciskane do okrągłych otworów wstępnych, które w rezultacie tego procesu przybierają trilobularny kształt trzonu. W rezultacie powstaje dopasowane połączenie, co zmniejsza siłę konieczną do wciśnięcia. Po wciśnięciu trzonu łącznik staje się bardzo odporny na wyrwanie i wysunięcie - posiada znacząco większy moment zrywający niż konwencjonalne połączenia. Elementy wciskane TriPress® są przeznaczone do łączenia lekkich kowalnych metali oraz plastików.

Reklama

Analizy rynkowe prowadzone przed opracowaniem tych nowych łączników pokazywały, iż obecnie stosowane połączenia nierozłączne są realizowane głównie za pomocą jednokierunkowych śrub i nakrętek, przy użyciu bezpiecznej geometrii wkrętu, która wymaga użycia specjalnych narzędzi do poluzowania lub osadzeniu małych łożysk kulkowych w gniazdach wkrętów. Oznacza to, że wiele mniej lub bardziej praktycznych systemów połączeń gwintowych jest wykorzystywanych do uzyskania zabezpieczonych połączeń nierozłącznych. Aby zaoferować alternatywę, która nie wymaga zmian w technologii, Arnold Umformtehnik nie tylko opracował system TriPress, ale także starał się poprawić istniejące systemy zabezpieczonych połączeń za pomocą rozwiązania LocTec.

System ten to połączenie specjalnej geometrii wkrętu i dedykowanego narzędzia do montażu, które sprawia, że niemożliwe jest poluzowanie bądź usunięcie łącznika bez zniszczenia połączenia. Niestandardowy kształt gniazda w łbie śruby umożliwia wkręcenie łącznika tylko za pomocą specjalnie dopasowanego narzędzia. Specyficzny kształt gniazda uniemożliwia poluzowanie wkrętu po dokonaniu montażu, nawet za pomocą dedykowanego narzędzia - będzie się ono po prostu obracać w gnieździe. Demontaż jest możliwy tylko przez rozwiercenie śruby lub wycięcie otworów w łbie śruby. Oba te sposoby unieważniają gwarancję a ponadto znacznie utrudniają kradzieże i włamania ze względu na znaczne natężenie hałasu generowane przez te czynności. System LocTec może być stosowany do połączeń gwintowych wszystkich materiałów stosowanych powszechnie w procesach przemysłowych. LocTec osiągnął zakładany cel, czyli poprawę istniejących systemów zabezpieczających połączenia nierozłączne stosowanych w procesach przemysłowych.

Więcej informacji:
www.arnold-polska.com

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama