Trzpienie ustalające nierdzewne ze zdalnym sterowaniem

Trzpienie ustalające nierdzewne ze zdalnym sterowaniem Kipp

Trzpienie ustalające są stosowane wszędzie tam, gdzie należy zapobiec zmianie pozycji części w wyniku działania sił poprzecznych. Przykładem mogą być blokady długości i wysokości, jak również ustalanie pozycji w maszynach, meblach lub pojazdach specjalnych.

Trzpienie ustalające ustawiane zdalnie znajdują zastosowanie w przypadku trudno dostępnych przestrzeni instalacyjnych lub gdy obsługa na odległość jest podyktowana względami ergonomii czy bezpieczeństwa. Dostępne w ofercie firmy KIPP trzpienie są łączone ze stroną operatora za pomocą cięgna Bowdena. Kombinacja trzpienia ustalającego i elementu napędowego tworzy całościowy system, który można zastosować w wielu przypadkach. Alternatywą dla elementu napędowego jest złączka wkręcana (Ø5 x 7 mm), umożliwiająca zaimplementowanie w systemie dowolnego elementu napędowego.

Powiązane firmy

Cięgno Bowdena jest dostępne w różnych długościach. Aby zapewnić dokładność dopasowania, na etapie montażu można cięgno Bowdena skrócić do wymaganej długości. Ochronę przed korozją zapewnia odpowiedni dobór materiałów i powłok. W razie potrzeby linkę drucianą lub pancerz cięgna Bowdena można w łatwy sposób też wymienić.

Materiał

Trzpień ustalający i element napędowy, podobnie jak linka druciana wykonane są ze stali nierdzewnej, pancerz cięgna z drutu stalowego, a wewnętrza i zewnętrzna powłoka z tworzywa sztucznego, zaś uchwyt grzybkowy z termoplastu. Natomiast tuleje nierdzewne, śruby nastawcze i złączki wkręcane z mosiądzu.

W ofercie firmy KIPP dostępne są różne wersje trzpieni ustalających – hartowane, szlifowane, niepowlekane. Pokrywa z termoplastu dostępna jest w kolorze czarnym, szarym, czerwonym oraz żółtym, pancerz cięgna Bowdena jest czarny, a wykonany z termoplastu uchwyt grzybkowy – grafitowy.

Montaż

Podczas montażu cięgien Bowdena należy uwzględnić fakt, że długość swobodnego końca linki może ulec zmianie pod wpływem takich czynników, jak kąt ułożenia, promień gięcia czy obciążenie. Dlatego też po ułożeniu cięgna Bowdena z pomocą dołączonej śruby nastawczej należy dopasować długość obudowy zewnętrznej (pancerza cięgna). Śruba nastawcza ustawia jednocześnie wstępne naprężenie zespołu cięgna Bowdena. Szczególną uwagę należy zwrócić również na minimalny promień gięcia, który w tym przypadku nie może być mniejszy od wartości R = 65 mm. Zbyt wąski promień może przełożyć się na większe tarcie i szybsze zużycie.

>>Zobacz więcej o trzpieniach ustalających ze stali nierdzewnej<<

Należy też unikać nawet chwilowego przekroczenia minimalnej wartości promienia, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia pancerza cięgna. Oprócz tego pancerz jest przystosowany do przyjmowania sił ściskających. Jego zbyt mocne naciągnięcie powoduje wydłużenie spiral wewnętrznej i jego trwałe uszkodzenia.

Wyposażenie:

  • Nakrętki sześciokątne K0700.
  • Elementy przytrzymujące K0638.
  • Pierścienie dystansowe K0665.
  • Tuleje pozycjonujące K1290.
  • Element napędowy K1502.12420.

Trzpień ustalający ustawiany zdalnie oraz element napędowy należy zamówić oddzielnie.

Źródło: KIPP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę