Turbiny pionowego obrotu zamiast wiatraków

© ProEnergetyka

Udostępnij:

Polski wynalazek zrewolucjonizuje energetykę wiatrową? Chodzi o turbiny pionowego obrotu. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza.

Ponadto nowe rozwiązanie pozwala pracować na niskich masztach oraz w strefach zurbanizowanych. – Siłownie wiatrowe Piskorza to rozwiązanie wykorzystujące oś pionową do obrotu i energię kinetyczną wiatru. Dodatkowo budowa składa się z modułów, które można składać w instalacje dowolnych mocy – mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka.

Ciche i bezpieczne dla środowiska
Ale zalet – jak dodaje – jest znacznie więcej: elektrownie tego typu startują od niskiego wiatru, nie są głośnie, są bezpieczne dla środowiska, można je zbudować w niecały rok oraz mają wysoką efektywność.

Z racji wyższej wydajności, a także tego, że jest to technologia pionierska, cena siłowni wiatrowych Piskorza jest wyższa od tradycyjnych turbin. To jednak nie powinien być problem, bo jak mówi Sylwester Salach, inwestycja zwraca się bardzo szybko ze względu na większą o nawet 50 wydajność w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami.

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową
Na razie powstała jedna elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu w miejscowości Kodeń. - W tym roku jeszcze dojdzie rzeszowskie i stocznie w Trójmieście. Zainteresowanie jest duże nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w Azji – dodaje Salach.źródło: Polskie Radio

Udostępnij:

Drukuj
Aneta Głodowska
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również