Udana próba ciśnieniowa w Elektrociepłowni Grupy Azoty

Pomyślnie zakończyła się pierwsza ciśnieniowa próba wodna kotła parowego w nowo budowanej elektrociepłowni na potrzeby Grupy Azoty, realizowanej przez RAFAKO. To kolejny kamień milowy tej inwestycji.

Podsumowanie dotychczas zrealizowanych prac odbyło się 16 grudnia przy udziale przedstawicieli zarządów inwestora i wykonawcy.

Prace przy powstającej w Kędzierzynie-Koźlu Nowej Elektrociepłowni idą pełną parą, a pomyślne przeprowadzenie próby szczelności kotła parowego kończy kolejny ważny etap realizacji kontraktu zawartego przez RAFAKO z Grupą Azoty ZAK. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się w maju 2015 roku, a w sierpniu - podwieszenie walczaka.

- Za nami już kilka ważnych etapów tej inwestycji, która jak dotąd przebiega zgodnie z harmonogramem i jest zaawansowana w ponad 60 proc. Pierwsza próba wodna, czyli próba szczelności kotła również przebiegła prawidłowo. Za nami bardzo ważny kamień milowy tej inwestycji. Ale dzisiejszy dzień jest symboliczny także z innego powodu - na budowę dotarł największy element, czyli 80 metrowy komin - mówiła Agnieszka Wasilewska - Semail prezes zarządu RAFAKO, dziękując inwestorowi za dotychczasową współpracę. - Zaraz po Jaworznie, to drugi nasz największy projekt kompletnego bloku energetycznego. Każda taka inwestycja to skomplikowany proces. Wiąże się z nią nie tylko dostawa tradycyjnych dla RAFAKO części kotłowych, czy też instalacji ochrony środowiska, ale kompletnego bloku. A to jest już zupełnie inne wyzwanie - podkreśliła Agnieszka Wasilewska - Semail.

Podstawowym paliwem w nowo powstającej elektrociepłowni będzie węgiel. - Mimo zauważalnych zmian mentalnych co do przyszłości węgla w naszym otoczeniu i w przemyśle, uważam, że jeszcze długo zostanie on ważnym, jeśli nie najważniejszym źródłem energii. To, z czym mamy do czynienia w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zadecydowano, że właśnie polski węgiel będzie źródłem energii dostarczającym ciepło i prąd dla tak potężnego zakładu jak ZAK, świadczy o tym, że jest to działanie przemyślane. Na pewno oparte o kryterium bezpieczeństwa i racjonalności wykonania. Trzeba mieć świadomość tego, że technologie węglowe są w tej chwili już tak opanowane, że mamy zapewnianą pełną ochronę środowiska, jak i ekonomikę funkcjonowania. Jesteśmy również gotowi na dostarczanie instalacji i technologii, które jeszcze lepiej dbają o środowisko, niż jest to obecnie wymagane. Z pewnością technika dzisiejsza umożliwia bezpieczne i ekologiczne spalanie węgla, a to daje nam gwarancję, że będziemy mogli spokojniej myśleć o tym, czy wystarczy nam źródeł energii do produkcji ciepła i prądu w naszym kraju - stwierdził Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu, dyrektor handlowy RAFAKO.

Pomyślny wynik próby ciśnieniowej, czyli szczelności kotła, jest jednym z istotnych elementów realizacji inwestycji. - Teraz możliwe będzie wejście na inne fronty robót związanych z kotłem, czyli izolacja kotła, podłączanie wszystkich rur oraz rurociągów łączących kocioł z maszynownią - mówi Karol Sawicki, dyrektor Projektu Grupy Azoty ZAK.

Podczas budowy tego typu inwestycji symbolicznie podkreśla się kilka ważnych etapów realizacji. Pierwszy z nich to podwieszenie walczaka, tzw. chrzest walczaka, który w tym przypadku odbył się 6 sierpnia br. Kolejny to właśnie próba szczelności kotła. Oficjalne podsumowanie tego etapu odbyło się 16 grudnia w Kędzierzynie - Koźlu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu RAFAKO S.A. oraz zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

W niedalekiej przyszłości próbie będą poddane jeszcze instalacje, które zostaną podłączone do tego kotła, czyli wszystkie rurociągi. Wytwarzający parę kocioł jest podstawowym elementem elektrociepłowni. Po nowym roku rozpocznie się łączenie turbiny z kotłem.

W niedługim czasie planowane są kolejne prace, m.in.: montaż technologiczny urządzeń, zamknięcie budynków po stronie budowlanej, bo budowa elektrociepłowni to nie tylko technologia, ale i wyposażenie stricte budowlane, czyli wentylacja, klimatyzacja, cały układ sterowania instalacją.

Inwestycja, o której mowa to realizacja etapu 1 zadania inwestycyjnego p.n. Nowa elektrociepłownia w Grupie Azoty Zakładach Azotowych Kędzierzyn, zawierająca budowę, dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie kotłowni z kotłem pyłowym, o wydajności 140 Mg/h pary o temperaturze 495st. C i ciśnieniu 7,5 MPa, opalanym węglem kamiennym, budowę i dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie turbozespołu upustowo - kondensacyjnego o mocy ok. 25 MWe w istniejącej maszynowni, o parametrach wlotowych pary: temperatura 490 st. C i ciśnienie 7,0 MPa. Kędzierzyńska elektrociepłownia będzie nowoczesnym obiektem produkującym energię elektryczną na potrzeby Grupy Azoty KĘDZIERZYN, spełniającym surowe normy środowiskowe obowiązujące od 2016 r. Dzięki zastosowanej technologii obiekt zapewni inwestorowi 7- krotne obniżenie zużycia energii elektrycznej i 5-krotny spadek emisji pyłów. Popioły, otrzymywane w procesie spalania węgla jako produkt uboczny, będą sprzedawane do okolicznych cementowni, co rozwiąże problem ich składowania.

Autor tekstu: Aleksandra Dik, Adventure Media

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę