Ukazał się Raport Targi w Polsce 2013

Polska Izba Przemysłu Targowego zaprezentowała dwudziesty pierwszy raport statystyk targowych – Targi w Polsce 2013. Rok 2013 był dla większości państw europejskich okresem wygasania kryzysu. W Polsce przyniósł zahamowanie tempa wzrostu PKB – do poziomu 1,4%. Jednak pomimo tych niesprzyjających warunków – jak wynika z raportu – targi w Polsce się obroniły.

Raport prezentuje wyniki badań Polskiej Izby Przemysłu Targowego, potwierdzonych audytem CENTREX – Międzynarodowego Związku Statystyk Targowych. Powstał w oparciu o statystyki 216 wydarzeń targowych zorganizowanych w 2013 roku przez 21 organizatorów. Ich analiza potwierdza, że był to dobry rok dla branży.

Z badań PIPT i CENTREX wynika, że w targach udział wzięło 27 863 wystawców (co jest nieznacznym spadkiem wobec 28 770 w 2011 roku), w tym 4 382 wystawców zagranicznych. Z ofertą tych przedsiębiorców zaprezentowaną na 683 200 mkw. powierzchni wynajętej (wobec 675 907 mkw. w 2011 roku), zapoznało się 1 266 102 zwiedzających, wśród nich profesjonaliści reprezentujący różnorodne branże oraz konsumenci z kraju i zagranicy. Ostatni wskaźnik odnotował ponad 11% wzrost porównując do 1 126 267 zwiedzających w 2011 r.

– Wykorzystując ożywienie gospodarcze, z jakim mamy do czynienia od 2013 roku, wystawcy, którzy kontynuują uczestnictwo w targach, traktując je jako skuteczną platformę komunikacji biznesowej, zainwestowali zarówno w poprawę jakości swoich wystąpień na targach, jak i w wielkość ekspozycji targowych – mówi Marzenna Łukaszewicz, dyrektor PIPT.
– Bardzo cieszy ewidentny dalszy wzrost liczby zwiedzających na targach w Polsce. Ta tendencja wzrostowa utrzymuje się nieustannie od 2010 roku – dodaje Halina Trawa, wicedyrektor PIPT.

Dobre położenie
Zdaniem ekspertów targowych, stały wzrost liczby zwiedzających wynika z wielu czynników. Z pewnością procentuje korzystne położenie geopolityczne Polski – między wschodem a zachodem Europy. Od 2004 roku wschodnia granica Polski stanowi jednocześnie granicę Unii Europejskiej. Z tego powodu ośrodki targowe w Polsce stają się miejscem spotkań biznesu ze Wschodu i Zachodu, z korzyścią dla wielu sektorów gospodarki. Doskonale zdają sobie sprawę z tego zarówno organizatorzy targów w Polsce jak i operatorzy bazy targowo – konferencyjnej. Organizatorzy targów nieustannie poprawiają swoją skuteczność w docieraniu do właściwych grup docelowych zwiedzających i mobilizowaniu ich do przyjazdu na targi skierowane do biznesu. W ocenie organizatorów targów wzrasta też poziom profesjonalizmu zwiedzających. Zwiedzający biznesowi pojawiający się na stoiskach wystawców są dziś znacznie lepiej przygotowani do spotkań.

Rozwój liczony w metrach kwadratowych
W ostatnich latach wyraźnie poprawia się także jakość targów w Polsce oraz stan infrastruktury targowej. Wystawcy i zwiedzający na targach korzystają z nowoczesnych, dynamicznie rozwijających się, modernizowanych i nowo budowanych centrów targowych. Na targowej mapie Polski pojawiły się w ostatnich dwóch latach m.in. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo w Gdańsku, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, Centrum Targowo-Kongresowe EXPO w Krakowie.

– Warto zauważyć, że w ostatnich trzech latach polskie firmy targowe zainwestowały w nowoczesną infrastrukturę ok. 300 mln złotych. Dzięki temu w wielu miejscach w Polsce powstało łącznie prawie 100 tys. mkw. nowoczesnych obiektów targowych i konferencyjno-kongresowych. Infrastruktura nigdy wcześniej nie była tak nowoczesna – przekonuje Andrzej Byrt, prezes PIPT i prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, lidera przemysłu targowego w Polsce.

Przełom w kryzysie
Raport podsumowuje dane zbierane od 2008 roku. Ich analiza pozwala zauważyć wpływ kryzysu gospodarczego na targi, szczególnie w 2009 roku, kiedy to nastąpił gwałtowny spadek parametrów. Kolejne lata pokazują stopniową poprawę wyników rynku. Przełom nastąpił w połowie 2013 roku.

– Kryzys światowy w piątym roku trwania również i w Polsce wywarł najbardziej dolegliwy negatywny wpływ na stan naszej gospodarki w pierwszej połowie 2013 roku. W rozmaitych branżach mógł on wyglądać i wyglądał zapewne inaczej, ale I połowa 2013 roku przebiegła pod znakiem narastającego pesymizmu: mniej wystawców niż w przewidywaniach, mniejsze rezerwowane powierzchnie, szczuplejszy zakres usług. Zmiana nastąpiła w połowie roku, w czerwcu, najpierw w tych sektorach, które eksportowały, potem stopniowo objęła ona kolejne z tymi pierwszymi związane. Po wakacjach było już wiadomo, że koniunktura wydobrzała i polepszyły się widoki na przyszłość – podsumowuje Andrzej Byrt.

Dobre prognozy dla targów w Polsce
Porównanie podstawowych danych statystycznych w układzie dwuletnim (ze względu na cykl organizacji kilku wiodących marek targów co 2 lata), takich jak powierzchnia targowa wynajęta wystawcom, liczba wystawców i liczba zwiedzających na targach w 2013 roku dowodzi, że był to dobry rok. Czołowi organizatorzy targów i operatorzy obiektów targowych inwestują w infrastrukturę i dywersyfikację usług. Zmienia się i rozrasta kalendarz targów i wystaw w Polsce. Sukcesywnie uatrakcyjniana jest formuła wielu targów będących rozpoznawalnymi markami w swoich branżach. Nie bez znaczenia jest również rosnąca świadomość przedsiębiorców, co do znaczenia targów, jako skutecznego instrumentu marketingu i komunikacji w biznesie.

Jak do tej pory, wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy rozpoczęty w drugiej połowie 2013 roku utrzyma się w roku 2014.

www.polfair.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę